Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) zatražila je od Kine pojedinosti o porastu respiratornih bolesti i prijavljenih skupina upale pluća kod djece, piše Reuters.
Peking je ovakav zahtjev nazvao rutinskom provjerom, a kinesko je nacionalno zdravstveno povjerenstvo održalo konferenciju za novinare 13. studenog kako bi izvijestile o porastu respiratornih bolesti. Vlasti su porast bolesti pripisale ukidanju ograničenja vezanih uz COVID-19 i kruženju poznatih patogena kao što su gripa, ali i bakterijske infekcije koje obično pogađaju mlađu djecu.
I Kina i WHO suočili su se s pitanjima o transparentnosti izvješćivanja o najranijim slučajevima COVID-19 koji su se pojavili u središnjem kineskom gradu Wuhanu krajem 2019. godine.
U srijedu je WHO priopćio da su skupine, uključujući Program za praćenje novonastalih bolesti, prijavile skupine nedijagnosticirane upale pluća kod djece u sjevernoj Kini. WHO je rekao da nije jasno jesu li oni povezani s ukupnim porastom respiratornih infekcija o kojima su prethodno izvijestile kineske vlasti ili odvojenim događajima.
WHO je zatražio dodatne epidemiološke i kliničke podatke, kao i laboratorijske rezultate prijavljenih izbijanja među djecom. Globalna agencija odlučila je izdati priopćenje o Kini kako bi podijelila dostupne informacije jer je primila brojne upite o tome od strane medija. Od sredine listopada, WHO je rekao da je sjeverna Kina prijavila porast bolesti sličnih gripi u usporedbi s istim razdobljem u prethodne tri godine.
Rečeno je da Kina ima uspostavljene sustave za prikupljanje informacija o trendovima u učestalosti bolesti i za izvješćivanje tih podataka platformama kao što je Globalni sustav za nadzor i odgovor na influencu.
Posljednjih su dana mediji u gradovima kao što je Xian na sjeverozapadu objavili video snimke bolnica prepunih roditelja i djece koji čekaju preglede. Neki korisnici društvenih mreža objavili su fotografije djece koja rade domaću zadaću dok u bolnici primaju infuziju. WHO je rekao da je, dok je tražio dodatne informacije, preporučio ljudima u Kini da slijede mjere za smanjenje rizika od respiratornih bolesti.
Te mjere uključuju cijepljenje, držanje udaljenosti od bolesnih ljudi, ostanak kod kuće kada su bolesni, testiranje i medicinsku skrb po potrebi, nošenje maski prema potrebi, osiguravanje dobre ventilacije i redovito pranje ruku, navodi se.
POGLEDAJTE VIDEO: Zagreb novo žarište hripavca! Polovica testiranih pozitivno: 'Dovoljno je biti sat vremena sa zaraženim...'