Peking je kritizirao nedavno nametnute zahtjeve testiranja za putnike iz Kine i zaprijetio protumjerama uključenim zemljama, javlja The Guardian
Kina se suočava s izbijanjem koronavirusa diljem zemlje nakon naglog ublažavanja ograničenja koja su bila na snazi tijekom većeg dijela pandemije.
Zemlje uključujući SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Indiju, Japan i nekoliko europskih zemalja najavile su strože mjere za putnike iz Kine zbog zabrinutosti zbog nedostatka podataka o infekcijama i straha od mogućnosti da se pojave nove varijante.
"Vjerujemo da ograničenja ulaska koje su usvojile neke zemlje usmjerena na Kinu nemaju znanstvenu osnovu, a neke su pretjerane prakse još neprihvatljivije", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Mao Ning na brifingu.
Komentari su dosad bili najoštriji u Kini po tom pitanju jer su se Australija i Kanada ovog tjedna pridružile rastućem popisu zemalja koje od putnika iz Kine zahtijevaju testiranje na Covid prije ukrcaja na let.
SAD je bio među nekoliko zemalja koje su branile Covid testove.
"Ovo je pristup koji se temelji samo i isključivo na znanosti", rekao je novinarima glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price na pitanje o izjavi kineskog kolege.
Mjere imaju "vrlo zabrinutost za javno zdravlje koja ih podupire" zbog "navala slučajeva Covid-19 u NR Kini i nedostatka odgovarajućih i transparentnih epidemioloških podataka i podataka o genomskom nizu virusa koji se prijavljuju iz NR Kine", rekao je Price, pozivajući se na Narodna Republika Kina.
Price je ponovio da je SAD spreman podijeliti svoja cjepiva protiv Covida s Kinom, koja je u inozemstvu intenzivno promovirala vlastita cjepiva za koja međunarodni zdravstveni stručnjaci kažu da su manje učinkovita.
Francuska premijerka, Élisabeth Borne, također je branila zahtjeve putovanja. Počevši od srijede, svatko tko leti iz Kine za Francusku morat će predočiti negativan test na virus u prethodnih 48 sati i biti podvrgnut nasumičnim testiranjima po dolasku.
"Mi smo u svojoj ulozi, moja vlada je u svojoj ulozi, štiti Francuze", rekla je za radio France-Info.
Australija je rekla da je neće utjecati kineska prijetnja osvetom, a blagajnik Jim Chalmers rekao je nacionalnoj televiziji ABC da će "zemlje same donositi odluke o putnim aranžmanima i kako će upravljati Covidom u širem smislu".
Rekao je da zahtjev za testiranjem na Covid prije leta nije "posebno težak" i "u skladu s koracima koji se poduzimaju u drugim zemljama".
Upitan je li zahtjev bio međunarodno koordiniran kako bi se izvršio pritisak na Kinu, Chalmers je rekao: "Ne vidim to baš tako, ali svakako postoji velika zabrinutost oko globalne zdravstvene zajednice… oko transparentnosti i kvalitete podataka koje vidimo Kine o Covidu.”
Dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) sastali su se u utorak s kineskim znanstvenicima zbog zabrinutosti oko točnosti kineskih podataka o širenju i evoluciji njezine epidemije.
Agencija UN-a pozvala je znanstvenike da iznesu detaljne podatke o sekvenciranju virusa i podijele podatke o hospitalizacijama, smrtima i cijepljenjima.
Glasnogovornik je rekao da agencija očekuje "detaljnu raspravu" o varijantama koje kruže u Kini i globalno.
Novi Zeland se suprotstavio širem trendu i u srijedu je rekao da od putnika iz Kine neće zahtijevati negativan Covid test.
Kina, koja je tijekom većeg dijela pandemije usvojila strategiju "nula-Covid" koja je nametnula stroga ograničenja s ciljem iskorjenjivanja virusa, naglo je ublažila te mjere u prosincu.
Kineske vlasti prethodno su rekle da od 8. siječnja posjetitelji više neće morati u karantenu po dolasku u Kinu, otvarajući put kineskim stanovnicima da putuju.