TOTALNI RAT COVIDU /

Čim se netko zarazi, zemlja iz koje je sve krenulo uvede drakonske mjere: Ovako 'nulti covid' izgleda na djelu

Image
Foto: Profimedia

Iako je broj slučajeva zaraze u Kini neusporedivo nizak u odnosu s drugim zemljama, državne su vlastu lokalnima nametnule strahovit pritisak da infekcije svedu na nulu

6.12.2021.
18:01
Profimedia
VOYO logo

Dok se svijet bori s omikronom, novom varijantom koronavirusa, Kina je odlučila iskorijeniti Covid-19 unutar svojih granica. No, u posljednjih sedam tjedana nije uspjela postići taj ambiciozni cilj, piše CNN.

Od 17. listopada naovamo Kina je svakoga dana prijavila barem jedan slučaj lokalnog prijenosa zaraze i lokalne epidemije nastavljaju buktati jedna za drugom sa sve kraćim prekidima. Iako je broj slučajeva zaraze u Kini neusporedivo nizak u odnosu s drugim zemljama poput SAD-a, koje u prosjeku imaju više od 100.000 novih slučajeva dnevno, unutar Kine raste pritisak izazova da se broj infekcija svede na nulu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
GDJE SE SKRIVAO? /

Šokantna izjava virologa, tvrdi da je omikron bio prije alfe: 'Je li mu nedostajala jedna ili dvije mutacije?'

Image
GDJE SE SKRIVAO? /

Šokantna izjava virologa, tvrdi da je omikron bio prije alfe: 'Je li mu nedostajala jedna ili dvije mutacije?'

Od kraja siječnja nijedan smrtni slučaj

Više od godinu dana Kina je bila vrlo učinkovita u suzbijanju lokalnih izbijanja zaraze. To im je polazilo za rukom masovnim testiranjima, brzim zatvaranjima, budnim nadzorom i opsežnim karantenama sve dok je granica bila čvrsto zatvorena. Kao dokaz uspješnosti ovih mjera, od kraja siječnja u zemlji nije zabilježen niti jedan smrtni slučaj od Covida. U posljednje vrijeme, međutim, vlasti posežu za sve strožim mjerama, stavljajući u karantenu ne samo stanovnike koji su bili u izravnom kontaktu sa zaraženima, nego i tzv. sekundarne kontakte te ljude koji se slučajno nalaze na području na kojem izbijaju lokalni prijenosi zaraze.

U proteklih sedam tjedana, gotovo 10.000 turista bilo je zarobljeno u Unutrašnjoj Mongoliji tjedan dana nakon što je uvedena karantena za desetke slučajeva. Disneyland u Šangaju zatvoren je zbog jednog zaraženog posjetitelja. Brzi vlakovi zaustavljeni su na pola puta do Pekinga kada je za neke članove posade utvrđeno da su bili bliski kontakti sa zaraženima. Neki lokalni dužnosnici zbog covida su naredili eutanaziju kućnih ljubimaca tijekom dezinfekcije domova čiji su vlasnici bili u karanteni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Broj zaraza sveden na nulu, ali ne zadugo

Ove stroge mjere na kraju su uspjele svesti infekcije na tim specifičnim mjestima na nulu - ali ne zadugo. Tijekom proteklog tjedna, više od 300 slučajeva prijavljeno je u Unutrašnjoj Mongoliji, ovaj put u Manžuliju, ključnoj ulaznoj luci koja graniči s Rusijom. Lokalna vlada uvela je brzu blokadu, a grad trenutno provodi već deveti krug masovnog testiranja za više od 150.000 stanovnika. No, za vlasti ni to još nije dovoljno. Proteklog vikenda otpuštena su dvojica gradskih dužnosnika zbog "sporog i slabog odgovora" na epidemiju. Jedan zbog odgađanja određivanja karantene za više od 100 bliskih kontakata, a drugi zbog lošeg upravljanja hotelima-karantenama, Još četvoro dužnosnika kritizirano je zbog svojih loših postupaka.

Lokalni dužnosnici diljem Kine otpušteni su ili kažnjeni jer nisu obuzdali izbijanje covida. Cilj kineskih vlasti da zarazu zadrže na nuli predstavlja ogroman pritisak na lokalne vlasti koje su prisiljene uvoditi često nepotrebne i drakonske mjere koje remete svakodnevni život.

Kina nastoji iskorijeniti virus, dok drugi uče živjeti s njim

Iako se čini da uvriježeno kinesko javno mnijenje još uvijek podržava vladinu politiku nulte pandemije, pretjerane lokalne mjere izazvale su nezadovoljstvo i kritike u nekim regijama, piše CNN. Kina je među malobrojnim zemljama koje pokušavaju održati 'nulti Covid', dok ostatak svijeta uči živjeti s virusom. Dolazak varijante omikron, koji u Kini još nije zabilježen, pritom je samo osnažio namjeru kineskih vlasti da čvrsto zatvori svoje granice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavna studija stručnjaka sa sveučilišta u Pekingu pokazala je da bi se Kina mogla suočiti više od 630.000 novih zaraza dnevno ako bi odustala od nulte tolerancije na covid, sve dok, kako ističu, ne bude "učinkovitijeg cijepljenja ili specifičnijeg liječenja, a po mogućnosti kombinacije toga dvoga".

Dva preduvjeta za ukidanje politike 'nultog covida'

Proteklog je vikenda Zhong Nanshan, vrhunski kineski stručnjak za respiratorne bolesti i vladin savjetnik za epidemiju, iznio dva preduvjeta za ukidanje politike 'nulte tolerancije na covid'. Jedan je da stopa smrtnosti od covida padne na oko 0,1 posto, a drugi je da osnovni reprodukcijski broj covida padne između 1 i 1,5, što znači da će svaka zaražena osoba širiti virus na prosječno 1 do 1,5 osobe u osjetljivoj populaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kolovozu su stručnjaci koji su proučavali izbijanje delta varijante u provinciji Guangdong procijenili da je osnovni reprodukcijski broj delte 6,4, što je puno više od prvotne wuhanske varijante koronavirusa. Istodobno, Svjetska zdravstvena organizacija ističe da još nije jasno je li nova varijanta omikron zaraznija od delte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo