On je nakon obilaska pogona rafinerije koja je u vlasništvu ruskog "Zarubežnjefta" potvrdio kako se njezina planirana modernizacija neće moći dovršiti do kraja 2017. godine.
Traže pomicanje roka do 2020.
Najavio je kako će stoga od Tajništva Energetske zajednice, koja okuplja države članice Europske unije i jugoistočne Europe, vlada Republike Srpske zatražiti suglasnost da se rok pomakne do kraja 2020.
"Očekujem da će naše stajalište naići na puno razumijevanje unutar BiH i da će i drugi u okviru Tajništva Energetske zajednice to razumjeti jer moramo zaštititi ovako važnog investitora", kazao je Đokić, ističući kako o tome ovisi sudbina više od tisuću ljudi, koliko ih radi u rafineriji.
"Nešto veća" koncentracija sumpora
Izrijekom je potvrdio kako rafinerija nafte u Bosanskom Brodu onečišćuje zrak jer se iz njenih pogona ispušta sumpor koji osjete i stanovnici Slavonskog Broda.
"Koncentracija sumpora u ovim (naftnim) proizvodima nešto je veća od propisane europskim standardima", kazao je Đokić.
Predstavnici "Optima grupe", tvrtke-kćeri "Zarubežnjefta" koja upravlja brodskom rafinerijom nafte i rafinerijom motornih ulja u Modriči, ustvrdili su kako su dosad u modernizaciju tih dvaju pogona uložili 260 milijuna eura te da su u tijeku projekti vrijedni 10 milijuna eura.