Okupljanje je organizirala aktivistička organizacija Katalonsko civilno društvo te su mu se priključili dužnosnici triju stranaka koje su prošli tjedan odobrile preuzimanje katalonske administracije, Narodna stranka desnog centra, lijevi centar PSOE i stranka centra Građani.
Mnogi prosvjednici nose transparente na kojima pozivaju uhićenje katalonskog vođe Carlesa Puigdemonta, piše BBC.
"S nama ne mogu računati u razbijanju Španjolske", rekao je Miquel Iceta, zastupnik PSOE-a u katalonskom parlamentu. Njegova stranka je u petak napustila prostoriju parlamenta u znak prosvjeda kada je 70 od 135 zastupnika izglasalo suverenu republiku Kataloniju.
"Živjela Španjolska!", "Ja sam Španjolac, Španjolac...!", odjekivalo je glavnim katalonskim gradom gdje su razvijene stotine španjolskih zastava. Organizatori tvrde da je na ulicama 1,1 milijun osoba a katalonska gradska policija procjenjuje da ih je 300.000 ljudi.
Ustavna kriza
Španjolska se nalazi u ustavnoj krizi od referenduma kojeg je organizirala Puigdemontova separatistička vlada ranije ovog mjeseca, suprotno odluci Ustavnog suda koji ga je proglasio neustavnim.
Lokalna katalonska vlada kaže kako je od 43% glasača koji su sudjelovali na izborima, njih 90% je glasalo za nezavisnost.
Marina Fernandez, 19-godišnja studentica koja sudjeluje na demonstracijama, kaže kako nije zadovolja onime što rade katalonske vlasti.
"Bijesna sam zbog onoga što rade zemlji koju su moji djedovi gradili", rekla je međunarodnim medijima.
Nezakonita nezavisnost
U petak je regionalni parlament proglasio nezavisnost, a Madrid je odgovorio tako što je proglašenje proglasio nezakonitim.
Premijer Mariano Rajoy zatim je proglasio raspuštanje regionalnog parlamenta te je maknuo Puigdemonta s položaja predsjednika Katalonije. Zbog toga su određeni novi izbori koji bi se trebali održati u prosincu.
U nedelju je belgijski ministar za migracije Theo Francken rekao kako bi separatistički vođa mogao dobiti azil.
"Ako pogledate trenutačnu situaciju, zatvorske kazne i represiju Madrida, stvarno je pitanje da li bi netko poput njega imao šansu za fer suđenje", rekao je.
Nema dokaza da Carles Puigdemont za sada traži azil van Katalonije.
Kasnije ove nedelje trebao bi prisustvovati na nogometnoj utakmici u Gironi, srvu pokreta za nezavisnost, gdje će lokalni tim igrati protiv Real Madrida.
Većina Katalonaca ipak protiv (ovakve) nezavisnosti
Stranke koje su u petak proglasile nezavisnost Katalonije mogle bi izgubiti parlamentarnu većinu na izborima za dva mjeseca, pokazuje anketa objavljena u nedjelju u španjolskim dnevnim novinama El Mundo koje se protive nezavisnosti.
Rezultati ankete španjolskih nacionalnih novina El Pais pokazuju da se 55% Katalonaca protivi proglašenju nezavisnosti, dok to podržava samo 41%.
Katalonija ostala bez autonomije
Prije nego što je Madrid preuzeo upravu u Kataloniji, ta je regija imala jednu od najvećih autonomija u Španjolskoj. Imala je vlastiti parlament, policiju i javnu televiziju, kao i vladu i predsjednika.
Katalonci su sami upravljali u mnogim područjima, od kulture i okoliša pa do komunikacija, prijevoza, trgovine i javne sigurnosti.
Puigdemont ne odustaje od uspostavljanja republike
U subotu su na snagu stupile mjere španjolske vlade kojima su s dužnosti razriješeni predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont, potpredsjednik vlade Oriol Junqueras te njihovi 'ministri' kao i direktor i šef katalonske autonomne policije.
Puigdemont je, međutim, u subotu rekao da oni nastavljaju sa zacrtanim putem s uspostavljanjem republike te je odbio mjere iz Madrida. Španjolska vlada sazvala je prijevremene izbore u Kataloniji za 21.prosinca.