Kamala Harris obećala je stroži pristup migraciji duž južne granice SAD-a i rekla da neće uskratiti oružje Izraelu, u svom prvom intervjuu za veliku novinsku kuću otkako je postala predsjednička kandidatkinja Demokratske stranke.
U intervjuu s voditeljicom CNN-a Danom Bash, Harris je nastojala pokazati da ona upravlja pitanjima i dati Amerikancima uvid u svoja politička stajališta malo više od dva mjeseca do izbora 5. studenoga. Harris je rekla da će obnoviti poticaj za sveobuhvatni zakon o granicama koji bi imao stroži pristup migraciji u Sjedinjene Države i obećala da će "provesti naše zakone" protiv ilegalnog prelaska granice. "Imamo zakone koji se moraju poštivati i provoditi, koji se bave ljudima koji ilegalno prelaze našu granicu i moraju postojati posljedice", rekla je Harris.
Također se pridružila snažnoj potpori predsjednika Joea Bidena Izraelu i odbacila pozive nekih iz Demokratske stranke da bi Washington trebao odustati od slanja oružja Izraelu zbog velikog broja palestinskih žrtava u Gazi. Rekla je da podržava jak Izrael, ali i da "moramo postići dogovor" kako bismo postigli prekid vatre u Gazi. "Ne, moramo postići dogovor (o prekidu vatre i taocima)", rekla je Harris odgovarajući na pitanje bi li uskratila oružje Izraelu. Ona je Bidenova potpredsjednica od početka njegove administracije. Abbas Alawieh, suosnivač skupine Uncommitted National Movement koja je prosvjedovala protiv Bidenove politike, izrazio je frustraciju njezinim odgovorom na pitanje o Gazi. "Ako je potpredsjednica zainteresirana za prekid vatre, mora podržati trenutni prekid slanja oružja", rekao je Alawieh.
Harris, kojoj se pridružio potpredsjednički kandidat, guverner Minnesote Tim Walz, također je rekla da bi voljela dodati republikanca u svoj kabinet ako pobijedi na izborima. "Mislim da je važno imati za stolom ljude koji imaju različite poglede, drugačija iskustva kada se donose neke od najvažnijih odluka. I mislim da bi za dobrobit američke javnosti bilo da u svom kabinetu imam republikance", rekla je.
Otkako je prošlog mjeseca postala demokratska predsjednička kandidatkinja, Harris je napredovala u anketama, donijela je stotine milijuna dolara u donacijama za kampanju i održala niz snažnih govora u kampanji. Neki su kritičari sugerirali da bi mogla biti manje kompetentna u neplaniranim okruženjima poput televizijskog intervjua, ali čini se da u četvrtak nije napravila veće pogreške, piše Reuters.
Demokratska kandidatkinja Kamala Harris vodi pred republikancem Donaldom Trumpom sa 45 prema 41 posto u anketi Reutersa/Ipsosa, koja je pokazala da je aktualna potpredsjednica SAD-a potaknula novi entuzijazam među biračima i resetirala utrku uoči izbora 5. studenoga.
Prednost od četiri postotna boda među registriranim biračima veća je od prednosti od jednog boda koju je Harris imala u odnosu na bivšeg predsjednika u anketi Reuters/Ipsos krajem srpnja. Nova anketa - koja je provedena u osam dana zaključno sa srijedom i ima marginu pogreške od dva postotna boda - pokazala je da je Harris uspjela dobiti veću podršku među ženama i Hispanoamerikancima. Harris vodi ispred Trumpa s 49 prema 36 posto - ili 13 postotnih bodova - i među ženama glasačima i među biračima Hispanoamerikancima. U četiri ankete Reuters/Ipsos provedene u srpnju, Harris je imala devet bodova prednosti među ženama i šest bodova prednosti među Hispanoamerikancima.
Trump vodi među bijelcima i muškarcima
Trump vodi među bijelim biračima i muškarcima, u oba slučaja sa sličnom prednošću kao i u srpnju, iako je njegovo vodstvo među biračima bez fakultetske diplome smanjeno na sedam bodova u najnovijem istraživanju, što je pad u odnosu na 14 bodova u srpnju. Rezultati pokazuju kako se predsjednička utrka u SAD-u promijenila tijekom ljeta. Predsjednik Joe Biden (81) odustao je od svoje kampanje 21. srpnja nakon katastrofalne rasprave protiv Trumpa koja je izazvala pozive njegovih kolega demokrata da odustane od pokušaja ponovnog izbora.
Od tada je Harris zadobila prednost protiv Trumpa u nacionalnim anketama, ali i u nekima od kritičnih "swing" država. Dok nacionalna istraživanja, uključujući Reuters/Ipsos, daju važne signale o stajalištima biračkog tijela, rezultati izbornog kolegija za svaku državu određuju pobjednika, pri čemu će pobjeda u nekolicini država vjerojatno biti odlučujuća. U sedam država u kojima su izbori 2020. bili najbliži - Wisconsinu, Pennsylvaniji, Georgiji, Arizoni, Sjevernoj Karolini, Michigans i Nevadi - Trump ima 45 prema 43 posto prednost pred Harris, no odvojena anketa Bloomberg News/Morning Consult, objavljena u četvrtak, pokazala je da Harris vodi ili je izjednačena s Trumpom u svakoj od tih država.
"Očito je da je utrka protiv Harrisa veći izazov za Trumpa s obzirom na promjenu ovih brojeva, ali svakako nije nepremostiva", rekao je Matt Wolking, republikanski strateg kampanje koji je radio na Trumpovoj kampanji 2020., odgovarajući na rezultate ankete Reuters/Ipsos. Rekao je da Trump mora ostati što je više moguće usredotočen u svojoj kampanji "kako ne bi uplašio" glasače koji su bili skloni njemu jer im se nije sviđao Biden. Otkako je prošlog tjedna službeno prihvatila demokratsku nominaciju, Harris je krenula na turneju po ključnim državama, uključujući Georgiju gdje je Biden jako gubio podršku prije nego što je završio kampanju. Nezavisni kandidat Robert F. Kennedy Jr., koji je svoju kampanju obustavio 23. kolovoza dok je anketa još trajala, imao je potporu šest posto birača, i zasad nije jasno kako će njegov izlazak iz utrke utjecati na podršku Harris odnosno Trumpu.
POGLEDAJTE VIDEO Političar luđi ot Trumpa: Crv mu pojeo mozak, odrezao je glavu kitu