Novi britanski nosač zrakoplova HMS Queen Elizabeth curi zbog neispravnog pečaćenja. Ovaj nositelj britanske kraljevske zastave koji je kraljica naručila i u čijoj je ceremoniji porinuća, prije mjesec dana, sama sudjelovala, ima problem na jednom od propelera.
HMS Queen Elizabeth, ratni nosač zrakoplova, najveći je ratni brod Kraljevske mornarice čija je pista duga 280 metara i ima oko 700 članova posade, piše BBC.
200 litara vode u sat vremena
Pogreška na nosaču zrakoplova vrijednom 3,1 milijardu funti uočena je tijekom testiranja, a glasnogovornik Kraljevske mornarice izjavio je kako je brodu već dogovoren termin za popravak. Prema prognozama Kraljevske mornarice brod bi ponovno mogao biti u funkciji već od Nove godine. Prema pisanjima tabloida The Sun, u nosač zrakoplova zbog ove je pogreške svakog sata ulazilo više od 200 litara morske vode.
Dopisnik BBC-ja kazao je u svojem javljaju kako je ovaj problem 'vrlo neugodan' za Kraljevsku mornaricu te kako je riječ o samo jednoj od mnogih prepreka koje treba savladati. 'Na nosaču HMS Queen Elizabeth otkriveni su problemi s brtvom vratila, a već je zakazan popravak koji će se obaviti kada nosač bude ušao u luku u Portsmouthu. Ovaj problem neće spriječiti nosač da ponovno plovi, kao ni poremetiti njegove planove', kazao je glasnogovornik Kraljevske mornarice.
The 65,000-tonne British aircraft carrier HMS Queen Elizabeth sits moored to thbe quayside at Portsmouth Naval base, its new home port, in Portsmouth, southern England on August 16, 2017. The ship measures 280 metres (920 feet) long -- the equivalent of 28 London buses or nearly three times the length of Buckingham Palace -- and 56 metres from keel to masthead. / AFP PHOTO / POOL / Ben STANSALL
Tek je predan mornarici
Jonathan Beale, dopisnik BBC-ja kazao je kako Kraljevska mornarica pokušava riješiti problem nakon što ga je prvo pokušala sakriti.
'Jasno je da ih je sram. Već se neko vrijeme zna za ovaj problem, ali jednostavno nisu htjeli da išta stane na put održavanja ceremonije puštanja u pogon nosača kojem je nazočila sama kraljica. Istina je, slični problemi javljaju se i na drugim ratnim brodovima i nisu neuobičajena pojava te se mogu relativno lako popraviti. Najveći problem leži u činjenici da je ovaj ratni brod tek predan mornarici, a veliko je i pitanje može li se curenje zaustaviti ako se brod nalazi u moru ili će ga trebati izvlačiti što bi bilo prilično skupo', kazao je Beale.
Troškove popravka financirat će izvođači radova
Britanski ministar obrane Gavin Williamson izjavio je kako će troškove popravka financirati izvođači radova koji su gradili brod.
'Upravo iz tog razloga obavljamo testiranja na moru, kako bismo bili sigurni da sve funkcionira apsolutno savršeno. To je nešto na čemu trenutačno radimo', dodao je te naglasio da će popravak trajati nekoliko dana i to u prvim danima Nove godine.
Kontra-admiral Chris Parry, bivši direktor operativnih sposobnosti pri Ministarstvu obrane, izjavio je da su medijski napisi 'vrlo neugodni' dok se u stvarnosti ne radi o tako velikom problemu. Dodao je kako je problem nastao nakon rigoroznih testiranja izdržljivosti te kako je cilj tih testiranja bio otkriti moguće nedostatke. On očekuje da će se problem riješiti bez da će brod morati izlaziti na suho.
Galerija
Nova generacija ratnih brodova
Čak 280 metara dugačak ratni brod HMS Queen Elizabeth prvi put je uplovio u luku u Portsmouthu u kolovozu nakon što je prije toga bio testiran puna dva mjeseca. Riječ je o prvom ratnom brodu nove generacije ratnih brodova Kraljevske mornarice. Težak je 65.000 tona te je najveći brod koji je ikad sagrađen za Kraljevsku mornaricu. Njegova gradnja je trajala čak osam godina, u čak šest gradova. Na brodu je radilo više od 10.000 ljudi. Brod je i dalje u fazi testiranja te još uvijek ne može lansirati avione, ali testni letovi trebali bi početi početkom iduće godine.
I drugi nosač, HMS Prince of Wales, izvana je kompletan, ali će trebati još najmanje 18 mjeseci kako bi bio sagrađen do kraja te kako bi odgovarao svim karakteristikama ratnih brodova nove generacije.
Vijest o ulasku vode u HMS Queen Elizabeth dolazi nakon što su britanski zastupnici raspravljali o visokoj cijeni zrakoplova F-35 koji će polijetati s ovog ratnog broda. Velika Britanija je naime započela program vrijedan 9,7 milijardi funti za kupnju 48 F-35 zrakoplova od američkog giganta Lockheeda Martina do 2025. godine.