Prošlo je točno 63. dana otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu i započela novi rat na tlu Europe. Najveće borbe vode se na jugu i istoku zemlje, ali njih nije bio pošteđen glavni grad Kijev u koji se život polako vraća u koliku toliku normalu.
Dokaz tomu su i brojne obitelji koje šetaju parkom te se zaustavljaju kako bi se slikale ispred rascvjetale magnolije koja je procvjetala u botaničkom vrtu Fomin. Gledajući te slike teško je povjerovati da se zemlja nalazi u ratnim vremenima, piše Dailymail.
No samo 40 kilometara od ovog mirnog parka u središtu Kijeva, stvarnost je puno brutalnija, dok shrvana žena šeće kroz ruševine svoje obiteljske kuće. U selu Ozera, oko sat vremena vožnje sjeverno od glavnog grada, 53-godišnja medicinska sestra Inna slomila se dok je pregledavala olupine kuće uništene ruskim granatiranjem.
Susjedi se mire sa smrću i razaranjem koje su za sobom ostavile ruske snage nakon povlačenja početkom travnja, a Inna mora pokušati obnoviti svoj život u sestrinoj kući u selu u kojem sada boravi.
Dvije sudbine
No čini se da su u Kijevu građani sigurni od užasa rata dok su u ponedjeljak uživali u prekrasnom proljetnom danu u botaničkom vrtu Fomin. Parovi su šetali ruku pod ruku njegovim vijugavim stazama dok su se djeca igrala pod bijelim cvjetovima. Slično je i u ostalim kijevskim parkovima gdje roditelji dovode svoju djecu na igru.
Park u Kijevu
Prije samo šest tjedana, Kijev je bio pod strogim policijskim satom, a njegove postaje podzemne željeznice služile su kao skloništa za oko 15.000 stanovnika dok su se ruske trupe bile usredotočene na zauzimanje glavnog grada. Mnogi su pobjegli iz grada u prvim danima rata, vlakovima prema zapadu, bojeći se da se nikada neće vratiti. Najveće bitke vodile su se u kijevskim predgrađima, mjestima Irpin, Buča i Hostomel.
Hostomel, Kijevska oblast
Podsjetimo, Putinove snage tjednima su napredovale prema Kijevu sa sjevera, ali nisu bile u stanju probiti ukrajinske linije niti prevladati logističke probleme. No kako se fokus Rusije pomjerio prema istočnoj Ukrajini nakon neuspjelog pokušaja zauzimanja Kijeva, grad se postupno vratio nečemu što nalikuje na normalno. Otvoreni su kafići, kazališta i kina, a vratili su se deseci tisuća stanovnika.
Povratak normalnom životu
Profesor s Instituta za međunarodne odnose u Kijevu, Maksim Kamenjecki, opisao je nedavno u video-intervjuu za Net.hr trenutnu situaciju u gradu. "Kijev se polako vraća normalnom životu. Otprilike dvije trećine stanovništva stalno boravi u Kijevu, dok je trećina stanovništva još uvijek van grada. Neki su u inozemstvu, a neki u drugim dijelovima Ukrajine", rekao je.
"Sve više radi gradski prijevoz, dućani su praktički svi otvoreni. proradila su i kina", rekao je Kamenjecki. Neke od najvažnijih cesta do grada i dalje su blokirane, no normalnom životu, tvrdi ovaj profesor koji je studirao u Zagrebu, vraćaju se barem u Kijevu.
No, razaranja nisu daleko. Spaljene zgrade i ruševine, poput onih u selu Ozera, čest su prizor u gradovima oko Kijeva. Ruske trupe počele su se povlačiti iz regije početkom travnja, a od tada su pronađena tijela stotina civila. U Buči, oko 30 kilometara sjeverozapadno od Kijeva, ruske snage su ubile stotine civila i pokopali ih u masovne grobnice. Neki od mrtvih pronađeni su s rukama vezanim na leđima. Grad je bio poprište nekih od najgorih ratnih zločina do sada, a od tada su ga posjećivali tužitelji Međunarodnog kaznenog suda koji istražuju moguće ratne zločine.
Kijev je također bio pod teškim bombardiranjem od zračnih napada prije povlačenja ruskih trupa, s projektili su pogodili i neka stambena područja usmrtivši pritom civile. Dodajmo da je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko proglasio policijski sat u ponedjeljak, a koji će trajati samo tijekom noći.
Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.