'KUM' NA SAUDIJSKI NAČIN /

Kako je princ došao na vlast? Svrgnutom prijestolonasljedniku navodno je uputio jezivu prijetnju: 'Ne odustaneš li...'

Image
Foto: AFP, Fayez Nureldine

Informacije o saudijskoj kraljevskoj obitelji pomno čuva autokratska država, ali priča o državnom udaru iz 2017. i tvrdnje o naknadnom pritvaranju Nayefa sada cure u javnost

3.12.2022.
13:59
AFP, Fayez Nureldine
VOYO logo

Bivšem saudijskom prijestolonasljedniku Mohammedu bin Nayefu rečeno je da će žene u njegovoj obitelji biti silovane ako odbije ustupiti mjesto suparniku Mohammedu bin Salmanu (MBS) tijekom zloglasnog državnog udara u Saudijskoj palači 2017., piše Daily Mail pozivajući se na novo izvješće.

U tadašnjem šokantnom potezu, kralj Salman promovirao je MBS-a kao nasljednika saudijskog prijestolja nakon sumnje da je došlo do borbe za vlast između MBS-a i Nayefa - koji su rođaci. Nayef je od tada navodno proveo vrijeme u kućnom pritovru, a izvještaji sugeriraju da je, više od pet godina nakon što je MBS organizirao državni udar, još uvijek u pritvoru, iako se ne zna gdje točno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada su se pojavile nove tvrdnje o tome kako je saudijski režim navodno tretirao Nayefa, a izvori bliski princu navodno su rekli da mu je rečeno kako će, ako ne odustane od svog prava na prijestolje, žene u njegovoj obitelji biti silovane.

Prijetnje silovanjem i uskraćivanjem lijekova

Ove tvrdnje povećavaju zabrinutost oko MBS-a, koji je od dolaska na vlast poduzeo niz mjera za učvršćivanje svoje moći te stekao ugled nemilosrdnog vladara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informacije o saudijskoj kraljevskoj obitelji pomno čuva autokratska država, ali priča o državnom udaru iz 2017. i tvrdnje o naknadnom pritvaranju Nayefa sada cure u javnost. Nayef, inače blizak saveznik američkih obavještajnih službi, bio je prisiljen odstupiti s mjesta saudijskog prijestolonasljednika 20. lipnja 2017. Incident se uspoređuje s 'Kumom, u saudijskom stilu'.

Prema pisanju The Guardiana, Nayef je pozvan na sastanak u veliku palaču kralja Salmana u Meki. Njegovo osiguranje dobilo je upute da čeka vani, a svi mobilni telefoni su mu oduzeti iz 'sigurnosnih razloga'. Nayef je zatim uveden u sobu gdje ga je satima držao Turki al-Sheikh - blizak saveznik MBS-a - koji je imao zadatak prisiliti Nayefa da potpiše pismo o ostavci i zakune se na vjernost svom rođaku.

Princ je to isprva odbio, ali je popustio nakon prijetnji upućenih njegovoj obitelji. Jedna od prijetnji, rekao je izvor za The Guardian, bila je da će žene u njegovoj obitelji biti silovane. Također su mu uskraćeni lijekovi za hipertenziju i dijabetes te mu je rečeno da će uskoro biti hospitaliziran ako odbije surađivati, stoji u izvješću.

Image
SLAŽE SE NOVA KARTA SVIJETA /

Saudijska Arabija zanemarila SAD i okrenula se njihovom ljutom neprijatelju: Sve bi na kraju moglo pomoći i Rusima

Image
SLAŽE SE NOVA KARTA SVIJETA /

Saudijska Arabija zanemarila SAD i okrenula se njihovom ljutom neprijatelju: Sve bi na kraju moglo pomoći i Rusima

'Pištolj je bio uperen u mene'

Do sljedećeg jutra Nayef je popustio pod pritiskom te su ga natjerali da uđe da uđe u drugu prostoriju, gdje je MBS čekao s televizijskim kamerama - i naoružanim čuvarom. Snimka, duga jedva 20 sekundi koju su objavili saudijski mediji, dala je kratak uvid u sastanak, a prikazuje MBS-a kako oduševljeno ljubi ruke Nayefu. Sheikh stavlja zlatom obloženu halju preko Nayefovih ramena. U tekstu svom savjetniku Saadu Aljabriju, prema The Guardianu, Nayef je rekao: 'Kad sam se zakleo na vjernost, bio je pištolj uperen u moja leđa.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon državnog udara, Saudijska Arabija je tvrdila da je Nayef svrgnut zbog ovisnosti o morfiju i kokainu - ali to je došlo nakon mjeseci loših osjećaja između rođaka i pažljivog planiranja od strane MBS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši prijestolonasljednik stavljen je u kućni pritvor, a svom savjetniku Aljabriju, koji je u to vrijeme bio izvan zemlje, rekao je da se ne vraća. Aljabri je pobjegao u Kanadu, gdje je bio meta navodnog atentata koji je planirao saudijski 'Odred Tigrovi'.

Kasnije 2017. godine uvjeti kućnog pritvora su mu ublaženi, ali mu je i dalje zabranjen izlazak iz zemlje. U godini 2018. i 2019. dopuštena mu je relativna sloboda - mogao je ići u lov na selo i pojavljivao se na kraljevskim vjenčanjima i sahranama. Međutim, u ožujku 2020. Nayefova sreća ponovno se okrenula. Dužnosnici su pretresli njegovo pustinjsko utočište u blizini Rijada, a on je ponovno stavljen u pritvor - zajedno s nekoliko članova osoblja.

Guardian izvještava da je bio smješten u samicu i da je - prema izvoru iz Europe - bio 'ozbiljno maltretiran'.

'Težak' milijarde funti u inozemstvu

Izvor je navodno naveo da je bivši prijestolonasljednik bio vezan za gležnjeve i mučen što je izazvalo 'dugotrajna oštećenja potkoljenica i gležnjeva'. Sada mu je bolno pričati, rekli su, a puno je izgubio na težini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isti izvor rekao je novinama da je krajem 2020. Nayef ponovo premješten - ovaj put u kompleks palače Yamamah u Rijadu - službenu rezidenciju kralja Salmana. Nayefa cijelo vrijeme nadziru CCTV kamere i ne smije napustiti malu jedinicu u zgradi.

U 2021. Nayefovi bankari i odvjetnici u Europi navodno su primili zahtjeve za prijenos novca. Dok je njegova imovina u domovini zaplijenjena, vjeruje se da Nayef posjeduje imovinu vrijednu milijarde funti u inozemstvu. Bankari i odvjetnici ignorirali su i odbili zahtjeve, vjerujući da je Nayef bio pod prisilom da ih uputi. Bankari u Švicarskoj rekli su da će odobriti zahtjev samo ako Nayef ih osobno uputi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Glavni razlog zašto je Nayef zadržan je taj što prijestolonasljednik pogrešno vjeruje da je on prijetnja nasljeđivanju. U potrazi za njegovim novcem, MBS pokušava poniziti Nayefa tako da nema apsolutno nikakve prijetnje da će itko vidjeti bivšeg prijestolonasljednika kao održivu alternativu", rekao je izvor za Guardian.

Vjeruje se da su Nayef i princ Ahmed bin Abdulaziz - još jedan viši član kraljevske obitelji koji se smatra potencijalnim izazivačem MBS-a - i dan danas u pritvoru. Njihova točna lokacija do danas nije poznata.

Apsolutna moć

Nayef je zanijekao zavjeru protiv prijestolonasljednika, a njegovi odvjetnici rekli su 2020. da su 'zabrinuti' za njegovu sigurnost. U međuvremenu, MBS je pokušao izbijeliti njegovu sliku nakon atentata na Jamala Khashoggija 2018., kojeg je ubio saudijski jurišni odred unutar saudijskog konzulata u Istanbulu, i destruktivnog rata u Jemenu pod vodstvom Saudijske Arabije.

Prijestolonasljednik je poduzeo neke korake kako bi Saudijska Arabija izgledala liberalnije u vanjskom svijetu, poput davanja ženama prava na vožnju. No tretman njegova bratića više je u skladu s njegovom navodnom umiješanošću u Khashoggijevo brutalno ubojstvo. Sada, bez očitog protukandidata za prijestolje i Zapadom koji treba naftu Saudijske Arabije, MBS-ova se moć čini apsolutnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prestolonasljednik Mohammed bin Salman poznat je kao prava moć iza prijestolja u Saudijskoj Arabiji. Njegov otac, kralj Salman, postavljen je za vladara 2015., a njegov sin je dobio je velike ovlasti u donošenju odluka vezanih za upravljanje zemljom. MBS je dobio pohvale zapadnih čelnika nakon što je uveo neke umjerene reforme - primjerice, dopustio je ženama da voze te je u zemlju uveo kino dvorane.

Prijestolonasljednik je poznat i po tome što je vladao žestokom i ultrakonzervativnom vjerskom policijom u zemlji. Čelnici, uključujući Theresu May i Donalda Trumpa, prostrli su mu crveni tepih tijekom njegovih raskošnih posjeta, ali brutalno ubojstvo Jamala Khashoggija ozbiljno je narušilo njegov ugled. MBS je optužen da je naručio ubojstvo novinara, a ubojstvo je izazvalo pozive da ga se zamijeni s mjesta prijestolonasljednika. Dok su saudijske vlasti javno inzistirale na tome da princ nema krvave ruke i da nije naručio ubojstvo, njegov ugled je ozbiljno okaljan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je režirao saudijski rat u Jemenu, gdje je kraljevstvo optuženo za kršenje međunarodnog zakona o ljudskim pravima i izazivanje najveće humanitarne katastrofe u povijesti. Već kruže nagađanja o tome koliko će nemilosrdno slomiti oporbu nakon što je prošle godine zatvorio saudijsku kraljevsku obitelj u hotel Ritz s pet zvjezdica. Rekao je da ih je zatvorio u golemoj akciji protiv korupcije no, njegovi kritičari taj su potez ocijenili kao 'čišćenje političkih suparnika'.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo