TREBAMO LI STRAHOVATI? / Izum o kojem svi pričaju izazvao neviđenu strku koja bi mogla utjecati na cijeli svijet, niste ni svjesni što je na kocki

Image
Foto: Profimedia

Kina je provela godine razvijajući svoje sposobnosti umjetne inteligencije, ocrtavajući svoje ambicije u planu iz 2017. koji je nastojao učiniti zemlju 'globalnim inovacijskim centrom' na tom području do 2030

6.3.2023.
21:37
Profimedia
VOYO logo

Vjerojatno ste čuli za ChatGPT - chatbot umjetne inteligencije (AI), koji je napravila kalifornijska tvrtka OpenAI. Procjenjuje se da ga je više od 100 milijuna ljudi diljem svijeta koristilo u dva mjeseca otkako je pokrenut, a Microsoft je napravio "višegodišnje, više milijardi dolara vrijedno ulaganje" u OpenAI kako bi integrirao tehnologiju tvrtke u svoju tražilicu, Bing. Google razvija vlastiti chatbot imena Bard, piše Foreign Policy.

Bura oko ChatGPT-a i sličnih alternativa potaknula je strku u kineskom tehnološkom sektoru. Baidu, vodeća kineska tražilica, rekla je da planira lansirati svoj "Ernie Bot" u ožujku, dok su drugi kineski tehnološki divovi, poput Alibabe i JD.com, najavili vlastite chatbotove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je provela godine razvijajući svoje sposobnosti umjetne inteligencije, ocrtavajući svoje ambicije u planu iz 2017. koji je nastojao učiniti zemlju "globalnim inovacijskim centrom" na tom području do 2030. Ti su ciljevi stvorili natjecanje, ali i suradnju između američkih i kineskih znanstvenika i kompanija, uključujući kroz laboratorije koje su tvrtke poput Baidua, Tencenta i Alibabe postavile u Silicijskoj dolini.

Image
VRLI NOVI, JEZIV SVIJET /

Umjetna inteligencija 'mic po mic' ulazi u svaku poru društva, trebamo li strahovati? Evo što nosi budućnost

Image
VRLI NOVI, JEZIV SVIJET /

Umjetna inteligencija 'mic po mic' ulazi u svaku poru društva, trebamo li strahovati? Evo što nosi budućnost

Vlastite ambicije i vrijednosti

Ali kako odnos između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava postaje sve suprotstavljeniji - osobito na tehnološkom planu - prostor za zajednički rad na tehnologijama kao što je umjetna inteligencija mogao bi se brzo smanjivati. Ograničenja Bidenove administracije prošlog listopada na izvoz naprednih poluvodičkih čipova u Kinu, usmjerena djelomično na kineske AI sposobnosti, bila su glavna točka u odnosu koji je postao samo oštriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski cilj za 2030. postavljen je nekoliko mjeseci nakon onoga što bi se moglo opisati kao pekinški AI "Sputnik trenutak", kada je Google AI program pobijedio kineskog velemajstora u drevnoj društvenoj igri wei qi, također poznatoj kao Go. "To je stvarno pokrenulo kinesku AI revoluciju", rekao je Sam Howell, koji istražuje tehnologiju i nacionalnu sigurnost u Centru za novu američku sigurnost.

No definiranje trenutka chatbota u pretjerano nacionalističkim terminima može dovesti u zabludu, rekao je Graham Webster, istraživač i glavni urednik projekta DigiChina pri Centru za kibernetičku politiku Sveučilišta Stanford. ChatGPT je daleko od vrste tehnologije koja se tradicionalno razvijala u laboratorijima američke vlade. "Mislim da ChatGPT ne treba gledati kao pobjedu Sjedinjenih Država u nekoj vrsti utrke", rekao je Webster. “OpenAI je tvrtka, ali nije Sjedinjene Države. … Ima svoje vlastite ambicije i vrijednosti koje se ponekad mogu slagati s većinom Amerikanaca, a ponekad ne, i jednostavno nije vođeno nacionalnim interesom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moderiranje sadržaja ili cenzura

Ali nacionalne "bore" i dalje igraju veliku ulogu. Kineski parnjaci OpenAI-ja imat će drugačiju računicu zbog često restriktivnih tehničkih propisa Pekinga, njegovog golemog cenzurnog aparata i šire vladine kontrole privatnog sektora. U Kini će se generativna umjetna inteligencija morati pridržavati pravila Pekinga o tome kako proizvod utječe na nacionalnu sigurnost, rekao je Webster. “Dakle, postoji automatska odgovornost, u biti, za provođenje onoga što biste mogli smatrati moderiranjem sadržaja ili cenzurom – iskreno je oboje”, dodao je Webster.

Također, postoji velika razlika u načinu na koji Kina pristupa regulaciji umjetne inteligencije, prema Paulu Triolu, višem potpredsjedniku za Kinu i voditelju tehnološke politike u Albright Stonebridge Group, dodajući da Sjedinjene Države teže pristupiti AI-ju kao dodatnom elementu već reguliranog sektorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S druge strane, kineski dužnosnici smatraju umjetnu inteligenciju kritičnom tehnologijom koja zahtijeva regulatorni okvir, kako za kontrolu negativnih aspekata implementacije algoritama umjetne inteligencije, ali i za pružanje tehnološkim tvrtkama jasnog osjećaja gdje će se povući regulatorne linije za poticanje inovacija u sektoru”, rekao je Triolo.

Razvoj u okvirima cenzure

ChatGPT nije dostupan u Kini, a Peking je navodno ograničio kineske tehnološke tvrtke da koriste ili nude svoje usluge javnosti. Kineska vlada pokušava opravdati ograničenja ChatGPT-a i širu cenzuru u Kini prikazujući to kao dio šireg rivalstva između SAD-a i Kine, rekla je Angeli Datt, koja istražuje kinesku cenzuru u grupi za slobodno izražavanje PEN America. "Kada je stvarno, čista je činjenica da se necenzurirane i besplatne informacije izvan vatrozida suprotstavljaju propagandi, dezinformacijama i dezinformacijama Komunističke partije Kine" o brojnim osjetljivim pitanjima, poput ljudskih prava u Xinjiangu, rekao je Datt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službenik kineskog veleposlanstva u Washingtonu rekao je da je Peking usredotočen na održavanje AI korisnom i sigurnom. “Kina je predana izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo u domeni umjetne inteligencije i naporima da zagovara pristup usmjeren na ljude i načelo AI za dobro, osigurava da je umjetna inteligencija sigurna, pouzdana, kontrolirana i sposobna za bolje osnaživanje globalnog održivog razvoja i poboljšanje zajedničkog blagostanja cijelog čovječanstva”, napisao je dužnosnik putem e-pošte.

Ironično, Baiduov chatbot Ernie bio je obučen na informacijama na engleskom jeziku s Wikipedije i Reddita, koji su blokirani u Kini. "Kineskim će tvrtkama biti teško pronaći načine za korištenje generativne AI tehnologije bez sukoba s kineskim cenzorima", rekao je Paul Scharre, koji je nedavno napisao Četiri bojna polja: Moć u doba umjetne inteligencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, tvrtke koje posluju u kineskom tehnološkom prostoru navikle su upravljati ograničenjima odozgo prema dolje. "Sve ove tvrtke imaju veliko iskustvo u upravljanju vladinim propisima i zahtjevima cenzure za svoje druge proizvode", rekao je Webster. "Dakle, to je svakako dodatna prepreka, ali ona im je poznata."

Generator lažnih vijesti

Peking će također vjerojatno koristiti AI za proizvodnju propagande, rekao je Scharre. "Oni su u osnovi generatori lažnih vijesti, tako da se mogu koristiti za generiranje državne propagande ili lažnih vijesti brzinom i razmjerom koji možda nije moguć za ljude."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utjecajniji od pekinške cenzure u vezi sa sposobnošću Kine da razvije svoj ekosustav umjetne inteligencije mogle bi biti američke kontrole izvoza prošle godine koje su gotovo prekinule prodaju najnaprednijih poluvodičkih čipova – i opreme potrebne za njihovu izradu – kineskim tvrtkama. Ti su čipovi ključni za razvoj naprednih modela umjetne inteligencije, a ograničenja izvoza mogla bi biti "najveći pojedinačni utjecaj tehnološkog natjecanja SAD-a i Kine na razvoj umjetne inteligencije u Kini", rekao je Triolo.

"Ograničenjima će trebati vremena da zagrizu jer su kineske organizacije i tvrtke nakupile neke čipove. Ali s vremenom, ako kineske tvrtke ne budu mogle pronaći zaobilazna rješenja, bit će u sve nepovoljnijem položaju u smislu obuke AI algoritama na vrhunskom hardveru,” dodao je Triolo. "Ovo je osobito slučaj s velikim jezičnim modelima, koji se najbolje treniraju na najnaprednijem hardveru."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prednosti u nacionalnoj sigurnosti

Za razliku od borbe oko globalnog vodstva drugih naprednih tehnologija, kao što su 5G mobilne mreže, ulog je više od vodstva u tehnologijama koje mogu pisati pametne tekstove na zahtjev.

"Natjecanje oko umjetne inteligencije – i šire tehnologije u nastajanju – nosi posljedice koje sežu izvan digitalne domene. Zemlja koja prednjači u umjetnoj inteligenciji izvući će značajne ekonomske koristi i steći prednost u nacionalnoj sigurnosti,” rekao je Howell. "Ovdje nije u pitanju samo tko predvodi umjetnu inteligenciju, već i tko postavlja pravila kako će se ona koristiti diljem svijeta - tako da su demokratske vrijednosti i koncept otvorenih društava na kocki u utrci AI."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što sam ChatGPT misli o kineskim AI sposobnostima?

"Kina je značajno uložila u umjetnu inteligenciju (AI) posljednjih godina, a njezine mogućnosti u ovom području brzo napreduju", rekao je chatbot za Foreign Policy, pozivajući se na gore spomenuto kinesko mjerilo za 2030. godinu. “Snage Kine u umjetnoj inteligenciji uključuju obradu prirodnog jezika, računalni vid i strojno učenje. Zemlja je postigla značajan napredak u razvoju aplikacija koje pokreću umjetna inteligencija za razne industrije, poput zdravstva, transporta i financija”, dodaje se. Ipak, nisu bile sve pohvale: robot je također prozvao kinesku "politiku i inicijative usmjerene na prikupljanje i analizu velikih količina podataka, što je izazvalo zabrinutost zbog moguće zlouporabe i povrede privatnosti."

"Općenito, kineske mogućnosti umjetne inteligencije brzo napreduju, a zemlja je spremna postati glavni igrač u globalnom krajoliku umjetne inteligencije", rekao je ChatGPT. "Međutim, za Kinu će biti važno riješiti pitanja privatnosti i osigurati da se AI razvija i koristi odgovorno."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo