Prizori morskog dna ispunjenog limenkama i drugim otpadom, ali i brojnim kirurškim maskama i rukavicama od lateksa, ovih dana ispunjavaju francuske medije u kojima se nedavno uvelike pisalo i o potrebi naplate visokih novčanih kazni za neodgovorno bacanje ove nove vrste otpada koju nam je donijela pandemija COVID-19.
Naime, s postepenim popuštanjem mjera suzbijanja pandemije, Francuska se sve više suočava s još jednom tužnom posljedicom zdravstvene krize. Ova velika europska zemlja je do jučer imala gotovo 183.000 oboljelih, a po broju smrtnih slučajeva (28.432) je na sedmom mjestu u svijetu, no sada je sve svjesnija i ovog novog okolišnog problema.
Sve više jednokratnih kirurških maski i rukavica završava na dnu mora, čime se riskira dodatno dugotrajno onečišćenje već dovoljno onečišćenog Sredozemnog mora.
Laurent Lombard, osnivač ekološke udruge ''Opération mer propre'' (Operacija čisto more), snimio je zabrinjavajuće prizore u moru oko poznatog francuskog ljetovališta Antibes na Azurnoj obali tijekom prošlog tjedna. ''Čini li vam se da ćemo ovog ljeta plivati s COVID-om 19? Budući da je zbog pandemije naručeno više od dvije milijarde jednokratnih maski, uskoro će u vodama Sredozemnog mora možda biti više maski nego meduza'', upozorio je Lombard.
Prema njegovim riječima, svi trebamo pokazati više odgovornosti prema sebi i drugima, a ponajviše prema okolišu te izbjeći dodatno onečišćenje mora bacanjem ovog potencijalno zaraznog otpada tamo gdje pripada – u spremnik za otpad.
''Mnoge se lokalne samouprave već godinama bore protiv onečišćenja mora i neodgovornog bacanja raznih vrsta otpada koji dugoročno uništavaju naš okoliš i naše zdravlje, pa bi sada bilo pravo vrijeme za objedinjavanje svih inicijativa kako bismo odmah zaustavili novu prijetnju našem moru'', kaže Lombard, čije riječi prenosi Ekovjesnik.
Nažalost, maske i rukavice vjerojatno nisu problem samo u Antibesu ili Francuskoj, već vjerojatno i u drugim mediteranskim zemljama. Stoga je, podsjetimo, Eric Pauget, zastupnik departmana Alpes-Maritimes u francuskoj Nacionalnoj skupštini, prošlog tjedna kao mjeru za sprječavanje neodgovornog bacanja maski i rukavica predložio uvođenje novčane kazne u visini od 300 eura, po uzoru na zakon kojim se bacanje opušaka na javnim površinama kažnjava globom u visini od 68 eura.
Svjesno ovog problema, francusko Ministarstvo ekološke tranzicije i solidarnosti odlučilo je u narednim tjednima pokrenuti akciju postavljanja plakata i emitiranja radio spotova kako bi građan(k)e upozorili na potrebu pravilnog odlaganja iskorištenih maski i rukavica.
Valja podsjetiti i da je prvo upozorenje na novi okolišni problem zabilježeno krajem veljače ove godine kada je tim organizacije OceansAsia objavio fotografiju nekoliko desetaka kirurških maski koje je otkrio na plaži otoka Soko u Hong Kongu tijekom provođenja višegodišnjeg istraživanja morskog otpada i mikroplastike.
Prošlog tjedna su i Zagrebačke otpadne vode građanima uputile apel da ovu vrstu otpada ne bacaju u WC školjke, nakon što se centralni uređaj za pročišćavanje voda začepio već početkom svibnja, a pri njegovom čišćenju su pronađene ''ogromne, teške nakupine dezinfekcijskih maramica, tekstila, respiratornih maski, silikonskih rukavica koje su se omotale oko lamela rešetki i u pumpama''.