rješavanje problema /

Južna Koreja odlučila plaćati mladima 500 dolara mjesečno kako bi se socijalizirali

Image

Vlasti su izrazile sve veću zabrinutost zbog tog pitanja u posljednjem desetljeću, ali brojna istraživanja pokazuju da je pandemija Covid-19 samo pogoršala stvari

14.4.2023.
13:52
VOYO logo

Neki mladi u Južnoj Koreji toliko su odjsečeni od svijeta, da je vlada odlučila ponuditi plaćanje kako bi "ponovno ušli u društvo".

Ministarstvo za ravnopravnost spolova i obitelj objavilo je ovaj tjedan da će osigurati oko 500 dolara mjesečno izoliranim društvenim pustinjacima, kako bi podržali njihovu psihološku i emocionalnu stabilnost, piše CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 3,1% Korejaca u dobi od 19 do 39 godina su povučeni, a definirani su kao nepovezani s vanjskim svijetom te imaju primjetnih poteškoća u životu za normalno funkcioniranje, navodi se u izvješću ministarstva.

Image
zanimljivi rezultati /

Sociološko istraživanje u Hrvatskoj pokazalo smatraju li se mladi Hrvati Europljanima ili Balkancima

Image
zanimljivi rezultati /

Sociološko istraživanje u Hrvatskoj pokazalo smatraju li se mladi Hrvati Europljanima ili Balkancima

To čini oko 338.000 ljudi diljem zemlje, od kojih je 40% započinjalo izolaciju u adolescenciji, prema ministarstvu. Smatra se da su u igri različiti čimbenici, uključujući financijske poteškoće, mentalne bolesti, obiteljske probleme ili zdravstvene izazove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nove mjere posebno su usmjerene na mlade koji su izrazito povučeni iz društva, kao i mlade bez skrbnika ili školske zaštite koji su u opasnosti od delinkvencije.

Mjesečna naknada bit će dostupna osamljenim mladim ljudima u dobi od 9 do 24 godine koji žive u kućanstvu s zaradom ispod srednjeg nacionalnog dohotka, što je u Koreji oko 4 165 američkih dolara mjesečno za kućanstvo od četiri osobe.

Mladi se mogu prijaviti za program u lokalnom administrativnom centru za socijalnu skrb, a u njihovo ime mogu se prijaviti i njihovi skrbnici, savjetnici ili učitelji.

"Povučeni mladi mogu imati sporiji fizički rast zbog nepravilnog života i neuravnotežene prehrane, a vjerojatno će se suočiti s mentalnim poteškoćama poput depresije zbog gubitka društvenih uloga i odgođene prilagodbe", priopćilo je ministarstvo, ističući važnost aktivne podrške.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedno izvješće opisalo je nekoliko studija slučaja u kojima su mladi patili od problema s mentalnim zdravljem do te granice da su odstajali od fakulteta i povukli se u sebe.

Jedna učenica suočila se s obiteljskim nasiljem i glađu kod kuće, što joj je otežavalo izlazak ili uspostavljanje odnosa s ljudima vani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće također detaljno opisuje buduće planove za daljnje djelovanje, kao jačanje mreže socijalne sigurnosti mladih i sustava ranog otkrivanja problema te bliža suradnja s ustanovama za skrb o mladima poput skloništa ili rehabilitacijskih centara.

Glavni grad Seoul već ima "Projekt potpore povučenim mladima" koji pruža savjetovanje o mentalnom zdravlju, razvoj hobija i radnu obuku te životno podučavanje za izolirane mlade ljude, no nova ideja pokušat će još više pomoći mladima.

Ovaj fenomen nije jedinstven za Južnu Koreju. Japan primjerice ima sličan problem, s gotovo 1,5 milijuna povučenih usamljenih mladih ljudi, koji su poznati kao hikikomori.

Neki izlaze samo kako bi kupili namirnice ili radi povremenih aktivnosti, dok drugi čak i ne izlaze iz spavaće sobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti su izrazile sve veću zabrinutost zbog tog pitanja u posljednjem desetljeću, ali brojna istraživanja pokazuju da je pandemija Covid- 19 samo pogoršala stvari.

Od anketiranih, više od petine navelo je pandemiju kao značajan čimbenik njihovog povučenog načina života. Drugi česti razlozi koji se navode bili su trudnoća, gubitak posla, odlazak u mirovinu i loši međuljudski odnosi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo