Trebalo je nekoliko mjeseci od pojave koronavirusa u kineskom gradu Wuhanu da bi se mediji, napose oni američki, dosjetili kako su u jednom špijunskom romanu, objavljenom prije 40 godina, s mnogo jezive podudarnosti predviđeni današnji događaji.
Naime, danas 74-godišnji američki književnik Dean Koontz objavio je 1981. godine roman "Oči tame" ("The Eyes of Darkness") koji je ubrzo postao bestseler, a čiji zaplet počinje u kineskom vojnom laboratoriju gdje je u sklopu razvoja biološkog oružja stvoren smrtonosni virus. Laboratorij je smješten u Wuhanu, a Koontz je virus nazvao Wuhan-400.
DEAN KOONTZ @ the Disney ABC Television Group summer press junket held @ ABC Network. May 30, 2009, Image: 33581733, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Chris DELMAS / Visual / Profimedia
Stopostotna smrtnost, ali samo u romanu
South China Morning Post donosi znakovit citat iz romana: "Otprilike u to vrijeme kineski znanstvenik po imenu Li Chen preselio se u Sjedinjene Države noseći disketu s povjerljivim podacima o novom opasnom biološkom oružju razvijenom u Kini. Zovu ga Wuhan-400, jer je razvijen u njihovu laboratoriju smještenom pored grada Wuhana."
Ipak, postoje i bitne razlike između virusa Wuhan-400, koji se spominje u Koontzovu romanu te stvarnog koronavirusa koji se pravo širi svijetom. Onaj virus iz romana stvoren je kao biološko oružje sa stopostotnom stopom smrtnosti - tkogod bi se njime zarazio, umro bi - dok je smrtnost izazvana koronavirusom zasad 0,2 posto.