U ratu je teško ne odabrati strane, a čini se da je američki predsjednik izabrao - Vladimira Putina. U posljednjih tjedan dana, koliko SAD intervenira, Ukrajincima noćne more postalu stvarnost. Donald Trump je potpuno preokrenuo transatlantske odnose koji podupiru europsku sigurnost od 1945., piše Politico.
Europski političari počinju shvaćati koliko se njihov svijet duboko promijenio. Sada se moraju nositi s Amerikom koja je u najboljem slučaju skeptična, a u najgorem neprijateljski raspoložena prema "starom svijetu". Vrhunac je bila Trumpova izjava da je Ukrajina "počela rat s Rusijom". Ta izjava šokirala je i najvjernije američke prijatelje.
"Isuse! Sada imamo savez između ruskog predsjednika koji želi uništiti Europu i američkog predsjednika koji također želi uništiti Europu", primijetio je posljednjih dana jedan europski diplomat koji je želio ostati anoniman,
"Transatlantski savez je gotov", dodao je. Nakon gotovo tri godine nepokolebljive potpore ukrajinskom otporu pod predsjedavanjem Joea Bidena, novi čovjek u Bijeloj kući izgovara Putinove riječi. U novoj oštroj kritici u srijedu označio je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog "diktatorom" jer nije raspisao izbore i priznao da mu nije bilo stalo do ishoda rata.
"Ovaj rat je daleko važniji za Europu nego za nas”, napisao je Trump na društvenim mrežama. "Razdvaja nas veliki, prekrasni ocean."
Zajednički jezik s Rusijom
U samo mjesec dana Amerikanci su najavili carine, opetovano su divljali po EU kao instituciji, prodali Ukrajinu prije nego što su mirovni pregovori uopće započeli, odgodili povijesne američke obveze prema europskoj sigurnosti i poželjeli dobrodošlicu Putinu natrag u međunarodno okrilje. U internim raspravama u Bruxellesu, neki diplomati javno raspravljaju o temi koja je nekoć bila nezamisliva: da vodstvo SAD-a pronalazi zajednički jezik s Rusijom u nastojanju da uništi EU.
Čelnici Europske pučke stranke desnog centra, Socijalista i Demokrata, liberalne Renew Europe i Zelenih izjavili su: "Europa se više ne može u potpunosti oslanjati na Sjedinjene Države u obrani naših zajedničkih vrijednosti i interesa." Europske zemlje sada moraju hitno djelovati kako bi osigurale vlastitu obranu, s većom potrošnjom na vojsku i većom potporom Ukrajini, dodaje se u priopćenju.
"Sigurnost Ukrajine je sigurnost Europe. Europska unija i njezine države članice nemaju drugog izbora nego poduzeti trenutnu akciju, s NATO-om i istomišljeničkim saveznicima izvan EU-a, kako bi uložili u učinkovitiju i integriraniju europsku sigurnosnu i obrambenu arhitekturu", poručile su stranke.
Ipak nisu svi spremni prihvatiti promijenjenu stvarnost. Jedna od njih je talijanska premijerka Giorgia Meloni. Bivši britanski premijer Boris Johnson, koji je bio u redovitom kontaktu s Trumpom, kaže da je Europa pretjerala.
"Trumpove izjave nemaju namjeru da budu povijesno točne, već da šokiraju Europljane da djeluju", rekao je. Ali, čak i ako su mnogi Trumpovi komentari samo pozicioniranje za pregovore, o čemu se točno pregovara? Za čiju korist? I koja strana zbog toga osjeća najveći pritisak? Upravo sada, Ukrajina i Europa nisu ni u pregovaračkoj sobi i osjećaju napetost, dok ruski mediji likuju.
U znak koliko su odnosi SAD-a s EU-om postali ozbiljno narušeni, šefica Europske komisije Ursula von der Leyen nije uspjela čak ni razgovarati s Trumpom u njegovih prvih mjesec dana. Sjela je s potpredsjednikom JD Vanceom u Parizu, ali on je nije upozorio da će Trump sljedeći dan dogovoriti razgovore s Putinom.
Pristup ukrajinskim mineralima
Zelenski je na početku pokušao ponuditi Trumpu udio ukrajinskih minerala, poput litija, u zamjenu za nastavak vojne potpore. Čini se da se to izjalovilo, jer Trump sada zahtijeva pristup mineralima kao zaostalu isplatu za pomoć koju je SAD već pružio, piše Politico.
Od tada se Trumpovo izravno ciljanje na ukrajinskog predsjednika samo povećalo. U potezu za koji se mnogi Europljani boje da bi mogao potkopati izglede za stabilnu demokraciju u Ukrajini i igrati na ruku Rusiji, Trump vrši pritisak na brze izbore kako bi smijenio Zelenskog. Mnogi sada tvrde da Putin ima ambicije i izvan Ukrajine, uključujući baltičke zemlje koje su prije bile dio Sovjetskog Saveza.
Što se tiče odnosa SAD-a s Europom, Trump je već iznio ideju potencijalne upotrebe vojne sile kako bi stekao kontrolu nad Grenlandom, mineralima bogatim danskim teritorijem strateški smještenim na Arktiku. Ta neobična ideja povećava mogućnost mogućeg oružanog sukoba između dviju članica osnivačica NATO-a.
Trumpov drugi mandat star je jedva mjesec dana. U svom inauguracijskom govoru 20. siječnja, izjavio je da će Sjedinjene Države biti "rastuća nacija" koja će ponovno "proširiti svoj teritorij".
"Ništa nam neće stajati na putu jer smo Amerikanci. Budućnost je naša, a naše zlatno doba je tek počelo", rekao je Trump.
Putin poželi, Trump učini
Donald Trump kaže da je Volodimir Zelenski "diktator" iako je pobijedio na poštenim izborima 2019. Ali predsjednik Sjedinjenih Država ne kaže isto za Vladimira Putina, iako je njegov glavni protivnik umro u zatvoru nekoliko tjedana prije nego što je Putin pobijedio na namještenim izborima prošle godine.
U proteklih nekoliko tjedana, Trump i njegov tim također su potkopali NATO, podržali političare krajnje desnice u Europi i obećali da će pogoditi Europsku uniju trgovinskim ratom zbog njenog "vrlo nepoštenog" tretmana SAD-a. Nije ni čudo što sve veći broj europskih dužnosnika i diplomata misli da je američki predsjednik doista na strani Rusije.
Donosimo kratki sažetak kada je Trump stao na stranu Putinu u prvih mjesec dana mandata:
Podizanje slušalice:
Gotovo tri godine nakon ruske ničim izazvane, sveobuhvatne invazije na Ukrajinu 2022., Trump je odlučio da je vrijeme za ponovnu uspostavu izravnog kontakta između predsjednika Sjedinjenih Država i Putina, čelnika koji se suočava sa sankcijama SAD-a i EU-a, kao i s nalogom za uhićenje Međunarodnog kaznenog suda za zločine protiv čovječnosti i genocid. Stoga je 12. veljače podigao slušalicu za 90-minutni razgovor.
Hvali Putina kao da zaslužuje potpuno poštovanje:
"Želim zahvaliti predsjedniku Putinu na njegovom vremenu i trudu u vezi s ovim pozivom", rekao je Trump nakon toga. "Obojica smo razmišljali o velikoj povijesti naših naroda i činjenici da smo se tako uspješno zajedno borili u Drugom svjetskom ratu", rekao je. "Dogovorili smo se da ćemo surađivati, vrlo blisko, uključujući i posjećivanje drugih naroda."
'Volio' bi vidjeti Rusiju natrag u G7 (što bi je činilo G8, ali tko se broji)
"Mislim da je bila pogreška izbaciti ih", rekao je novinarima u Ovalnom uredu dan nakon Putinovog poziva. Isto je govorio i u prvom mandatu. Ali to je bilo prije ruske invazije Ukrajine punog opsega.
Pušta Putinu da zadrži gomilu ukrajinskog teritorija
Trumpov ministar obrane Pete Hegseth odbacio je ukrajinski cilj povrata sve zemlje koju je Rusija uzela od 2014. kao "nerealan". To je podiglo tepih ispod Ukrajine u svim budućim pregovorima. Hegseth je također dao Putinu upravo ono što je želio rekavši da se ni Kijev neće pridružiti NATO-u.
Naglasio da Rusija ima hrpu ukrajinskog teritorija
Sam Trump je tada primijetio da Rusija sada drži "karte" u mirovnim pregovorima "jer su zauzeli mnogo teritorija."
Pristao na Putinovu želju da nema misije NATO-a u Ukrajini
Više od Hegsetha, koji je rekao da trupe iz zemalja NATO-a koje služe u Ukrajini neće biti obuhvaćene "člankom 5" saveza, koji kaže da je napad na jednu članicu napad na sve.
Isključio slanje američkih trupa u Ukrajinu
Rekao Europi, koja se od 1945. oslanjala na američku zaštitu, da se brine za sebe
Rusija je zabrinuta zbog američkih trupa koje vode rat kako bi ih spriječile da povrate svoje staro carstvo. Rat s Europljanima? Ne toliko.
Održavanje bezuvjetnih pregovora s Rusijom u Saudijskoj Arabiji
Trump je Putinu dao velikodušne ustupke Rusiji u pogledu NATO-a i ukrajinskog teritorija prije nego što su pregovori uopće započeli. Mogao je zahtijevati ruski prekid vatre kao preduvjet za prve razgovore između najviših diplomata dviju strana. Nije. Zapravo, očito nije bilo nikakvih preduvjeta. Timu Zelenskog nije bilo dopušteno ući u sobu. Kijev i njegovi saveznici kažu da ne smije biti razgovora "o Ukrajini bez Ukrajine".
Odbija pustiti Europu unutra
Bruxelles se stalno žali da je Europa isključena iz mirovnog procesa. Ameriku nije briga, a Putinu to odgovara.
Rekao da je Zelenski 'započeo' rat
Pa, nije. Rusija je započela rat, ali od tada za njega pokušava okriviti Zelenskog. Sada Bijela kuća tvrdi isto.
Rekao da je Zelenski nesposoban
Svatko ima pravo na mišljenje. Desilo se da ovaj služi svrsi Rusije da potkopa legitimitet Zelenskog kod kuće. Iako uopće ne kritizira previše Putina.
Rekao da se Putinu može vjerovati i da želi mir
Ne brinite, Putin je čvrst po pitanju Ukrajine, rekao je Trump za BBC. Možda je zaboravio sva vremena kada je Rusija rekla da neće izvršiti invaziju.
Pozvao na izbore u Ukrajini
Rusija voli izbore u susjednim zemljama jer se može miješati u proces, a nada se da će dobiti priliku postaviti novu vladu u Kijevu još od prije početka rata. Trump kaže da bi Zelenski trebao raspisati glasovanje što prije.
Nazvao Zelenskog 'diktatorom'
Krivi Europu zbog njezinih neuspjeha u migraciji
Trump je rekao da Europa mora djelovati zajedno kako bi zaustavila migraciju izvan kontrole. Njegov potpredsjednik JD Vance pokrenuo je sveobuhvatni napad na kontinent zbog gotovo svega ostalog u svom prvom izlasku na Münchensku sigurnosnu konferenciju prošlog vikenda.
Potpora AfD-u na izborima u Njemačkoj
Trumpov najbolji prijatelj milijarder Elon Musk otvoreno je podržao krajnje desnu stranku Alternativa za Njemačku (AfD) i njenu kandidatkinju Alice Weidel da bude kancelarka na nedjeljnim izborima. Prema anketama, AfD je spreman za najbolji rezultat ikada. Mnogi pristaše AfD-a simpatiziraju Moskvu. Obavještajne službe upozorile su na rusku kampanju ometanja glasovanja.
Prigovor na izraz 'ruska agresija' u nacrtu izjave G7 o Ukrajini
Želi i treći mandat
Trump je natuknuo da mu ne bi toliko smetalo da se ustav njegove zemlje izmijeni kako bi mu se omogućilo da ostane treći mandat na vlasti. Putin je to već učinio u Rusiji.
POGLEDAJTE VIDEO: Moskva trlja ruke: Trump nastavlja s pritiscima na Ukrajinu i Zelenskog