Prema ukrajinskim medijima, Volodimir Zelenski sastao se s američkim izaslanikom Keithom Kelloggom. No, kijevski dužnosnik je dodao da je planirana konferencija za novinare otkazana na zahtjev Washingtona. Trebali su obojica govoriti, piše Sky News.
Kelloggov put u Kijev dogodio se u trenutku kada se odvija svađa između Donalda Trumpa i Zelenskog, pri čemu je Trump označio Ukrajinca "diktatorom" i zahtijevao da "brzo" krene prije nego što izgubi svoju zemlju.
Zelenski se oglasio na X-u nakon susreta s Kelloggom te je izjavio da je spreman na dogovor s Trumpom.
"Imao sam produktivan sastanak s Kelloggom. Dobra rasprava, mnogo važnih detalja. Zahvalan sam Sjedinjenim Državama za svu pomoć te dvostranačku potporu Ukrajini i ukrajinskom narodu. Važno je za nas - i za cijeli slobodni svijet - da se osjeti američka snaga.
Detaljno smo razgovarali o stanju na bojišnici, načinu povratka naših ratnih zarobljenika i učinkovitim jamstvima sigurnosti. Od prve sekunde ovog rata Ukrajina je tražila mir. Moramo i možemo osigurati da mir bude čvrst i trajan - tako da se Rusija nikada ne može vratiti ratu.
Ukrajina je spremna za snažan, učinkovit sporazum o ulaganjima i sigurnosti s predsjednikom Sjedinjenih Država. Predložili smo najbrži i najkonstruktivniji način za postizanje rezultata. Naš tim je spreman za rad 24/7. Uspjeh nas sve spaja. Jaka Ukrajina i Sjedinjene Države koriste cijelom svijetu. Zahvaljujem generalu Kelloggu na zajedničkom radu u postizanju važnih rezultata", poručio je Zelenski.
Amerikanci zaustavili prodaju oružja?
Roman Kostenko, čelnik obrambenog odbora ukrajinskog parlamenta, izjavio je u međuvremenu da su Sjedinjene Američke Države prestale s prodajom oružja Ukrajini.
"Prema mojim informacijama, isporuka oružja koje je trebalo biti prodano je zaustavljena. Tvrtke koje su trebale transferirati ovo oružje sada čekaju, jer nema odluke. Razlozi za ovu odluku trenutno nisu poznati. Svi čekaju da vide hoće li biti donesena odluka", rekao je.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha rekao je da je s američkim posebnim izaslanikom Keithom Kelloggom razgovarao o načinima dovršetka rata s Rusijom i postizanja dugotrajnog mira.
Kelloggov posjet Kijevu događa se u teškom diplomatskom razdoblju za Ukrajinu, nakon što je američki predsjednik Donald Trump okončao političku izolaciju ruskog predsjednika Vladimira Putina, započeo bilateralne pregovore s Moskvom i davao izjave na tragu stava Kremlja o Ukrajini.
„Potvrdio sam volju Ukrajine da postigne mir putem snage i našu viziju potrebnih koraka”, napisao je Sibiha na platformi X.
Kelloggu, u ukrajinskoj prijestolnici od srijede, ukrajinski je ministar rekao da je sigurnost Ukrajine i transatlantskih država „nedjeljiva”. Kellogg je pri dolasku u Ukrajinu najavio da će „sjediti i slušati”.
Sjedinjene Države odbijaju biti kosponzor nacrta rezolucije UN-a povodom tri godine od invazije Moskve na Ukrajinu, a kojom se podupire teritorijalni integritet Kijeva i osuđuje ruska agresija, rekla su tri diplomatska izvora Reutersu, u potencijalnoj značajnoj promjeni politike najmoćnijeg zapadnog saveznika Ukrajine.
Izgleda da ovaj korak odražava sve veći jaz između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa koji pokušava brzo okončati rat u Ukrajini i čiji je tim razgovarao s Rusijom bez sudjelovanja Kijeva.
Velika politička kriza
Ta neslaganja predstavljaju veliku političku krizu za Ukrajinu nakon što je iskoristila desetke milijardi dolara američke vojne pomoći dogovorene pod prethodnom američkom administracijom kako bi izdržala rusku invaziju.
Nacrt rezolucije Opće skupštine UN-a, u koju je Reuters imao uvid, osuđuje rusku agresiju i ponovno potvrđuje predanost "suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica".
"Sjedinjene Države su proteklih godina dosljedno sponzorirale takve rezolucije koje su išle u prilog pravednom miru u Ukrajini", rekao je u četvrtak izvor koji je, kao i ostali, govorio pod uvjetom anonimnosti o osjetljivim pitanjima.
Prvi diplomatski izvor rekao je Reutersu da je rezoluciju sponzoriralo više od 50 zemalja, ali ih je odbio identificirati. Glasnogovornik američke diplomatske misije pri UN-u u Ženevi nije zasad odgovorio na zahtjev za komentar.
Rusi zauzeli 20 posto teritorija Ukrajina
Rusija je zauzela oko 20 posto teritorija Ukrajine i polako, ali sigurno osvaja teritorije na istoku. Moskva je rekla da je njezina "specijalna vojna operacija" odgovorila na egzistencijalnu prijetnju koju je predstavljala težnja Kijeva za članstvom u NATO-u. Zapad i Ukrajina rusko djelovanje smatraju imperijalističkim otimanjem zemlje.
Sjedinjene Države bile su kosponzor gotovo svih rezolucija UN-a o potpori Ukrajine protiv Rusije u najvećem sukobu na europskom tlu od Drugog svjetskog rata. Nije poznat rok do kojeg se može poduprijeti nacrt rezolucije, a Washington bi se još uvijek mogao predomisliti.
Glasanje u UN-u, koje se smatra važnim pokazateljem globalne potpore Ukrajini usprkos činjenici da se Trumpova administracija okreće ruskom stajalištu u ratu, još uvijek bi se moglo održati bez potpore SAD-a, ali je manje vjerojatno da će dobiti široku potporu u Općoj skupštini.
"Za sad je situacija takva da oni (SAD) to neće potpisati", rekao je drugi diplomatski izvor, također pod uvjetom anonimnosti.
U tijeku su napori da se pridobije potpora drugih zemalja, uključujući globalnog juga, dodao je izvor.
'Ukrajina mora ublažiti ton'
Ukrajina mora "ublažiti ton" i "potpisati taj dogovor", upozorio je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz, misleći na ugovor s Washingtonom o mineralima.
U intervjuu za Fox News, prenosi Sky News, Waltz je rekao da Kijev treba prestati kritizirati SAD koji pokušava osigurati mirovni sporazum prihvatljiv svim stranama.
"Moraju to ublažiti, dobro pogledati i potpisati taj dogovor", rekao je Waltz, koji je ovog tjedna bio u Saudijskoj Arabiji na prvom krugu mirovnih pregovora između Washingtona i Moskve. Istodobno je dodao da se razlike između SAD-a i Kijeva još uvijek mogu pomiriti.
EU odgovorila Trumpu: 'Ukrajina je demokracija, Rusija nije'
Europska komisija je u četvrtak odbacila tvrdnju američkog predsjednika Donalda Trumpa da je ukrajinski predsjednik Volodmir Zelenski neizabrani diktator.
“Predsjednik Zelenskij legitimno je izabran slobodnim, poštenim i demokratskim izborima. Ukrajina je demokracija, Putinova Rusija nije”, izjavio je na konferenciji za novinare glasnogovornik Komisije Stefan de Keersmaecker.
Glasnogovornik je dodao da EU stoji pri stajalištu da ne može biti rješenja za Ukrajinu, “bez uključivanja Ukrajine i Europske unije, jer je sigurnost Ukrajine i europska sigurnost.”
POGLEDAJTE VIDEO: Zapad u nevjerici: Trump šokirao svijet, slažu se novi odnosi moći: