Izvrsne vijesti / Izvan Hrvatske plaćate eurima? Staje se na kraj proizvoljnim naplaćivanjima pri konverziji valute!

Image
Foto: Thinkstock

Primjerice, Hrvat koji posjeti restoran u Belgiji i svoj ručak poželi platiti karticom, imat će izbor plaćanja u eurima ili kunama

14.2.2019.
15:12
Thinkstock
VOYO logo

Europski parlament usvojio je u četvrtak nova pravila o pojeftinjenju naknada za prekogranična plaćanja u eurima, čime se suzbija diskriminacija zemalja članica izvan eurozone pa će se tako i za potrošače u Hrvatskoj smanjiti troškovi naknade.

Velikom većinom zastupnika, 532 za, 22 protiv i 5 suzdržanih, podržana su pravila prema kojima će zemlje članice izvan eurozone plaćati niže troškove za prekogranična plaćanja u eurima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrošači u Hrvatskoj prosječno plaćaju 8,23 eura naknade troškova za svakih 100 eura prekogranične transakcije, dok u Bugarskoj gotovo 20 eura, pokazuju rezultati istraživanja Europske komisije iz 2017. godine. Od članica koje nisu u eurozoni dosad je najniže naknade plaćala Poljska - manje od 2 eura. 

Izjednačit će se troškovi slanja i primanja uplata u eurima

Usvojenim pravilima izjednačit će se troškovi slanja i primanja uplata u eurima, a ti troškovi plaćat će se u lokalnoj valuti. Dodatne prednosti ovog pristupa su poticanje prekogranične trgovine, smanjenje troškova poduzećima i ušteda u iznosu gotovo milijardu eura godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"150 milijuna građana iz EU-a i 6 milijuna poduzeća izvan eurozone plaćat će značajno manje naknade za prekogranične transfere", istaknula je u srijedu tijekom plenarnog zasjedanja bugarska zastupnica Eva Maydell (EPP), izvjestiteljica iz Odbora za ekonomsku i monetarnu politiku. 

Povjerenik Europske komisije za euro i financijske usluge Valdis Dobromvskis rekao je u srijedu da će se "nižim naknadama pri prekograničnim plaćanjima uštediti gotovo milijardu eura godišnje". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stat će se na kraj proizvoljnim naplaćivanjima pri konverziji valute

Novim pravilima staje se na kraj i proizvoljnim naplaćivanjima pri konverziji valute, a nastoji povećati transparentnost.

Primjerice, osoba iz Hrvatske koja posjeti restoran u Belgiji i svoj ručak poželi platiti karticom, imat će izbor plaćanja u eurima ili kunama. Prije kartične transakcije potrošača će se morati obavijestiti o točnom iznosu koji se naplaćuje u lokalnoj valuti i u valuti njihova računa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I u slučaju bankovnog transfera banke će trebati objaviti puni iznos troškova konverzije valute. 

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo