IZBORI U IRANU: / Zapad će napokon doznati što narod misli o nuklearnom programu i ukidanju sankcija

Image
Foto: AFP, ATTA KENARE

Iranci su u petak krenuli na birališta na parlamentarnim izborima za koje se smatra da su bitka između tvrdolinijaša i saveznika pragmatičnog predsjednika Hasana Rohanija.

26.2.2016.
7:13
AFP, ATTA KENARE
VOYO logo

"Glasovanje u Iranu je počelo. Milijuni Iranaca glasovat će širom zemlje", priopćila je državna televizija.

Vrhovni vođa Aajatolah Ali Hamnei glasovao je među prvima te pozvao Irance da se u velikom broju odazovu na birališta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ZADNJI ČAS JE SPRIJEČEN NUKLEARNI RAT”: Otkriveni novi detalji o sukobu iz 1999. godine

Što Iranci misle o nuklearnom programu?

Ovi izbori prvi su ispit javnog mnijenja nakon dogovora o nuklearnom programu i ukidanja međunarodnih sankcija, a njihovi rezultati odlučit će o tome hoće li Iran nastaviti produbljivati svoje diplomatske odnose sa Zapadom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dogovor o nuklearnom programu koji je postignut u srpnju 2015. godine oslobodio je Iran sankcija kojima je bio podvrgnut gotovo cijelo desetljeće, te ga vratio na međunarodnu scenu. Nekoć izolirana država sada surađuje sa zapadnim zemljama u međunarodnim krizama poput rata u Siriji.

Parlament s 290 mjesta nema veliki utjecaj na iransku vanjsku politiku, u kojoj zadnji riječ ima Ali Hamnei, ali može ojačati Rohanijev položaj prije predsjedničkih izbora sljedeće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
IRANSKI NUKLEARNI PROGRAM: /

Ovo su najvažniji zaključci postignutog sporazuma

Image
IRANSKI NUKLEARNI PROGRAM: /

Ovo su najvažniji zaključci postignutog sporazuma

Konzervativci, tvrdolinijaši ili reformisti?

U fokusu ovih izbora je sukob između konzervativaca, tvrdolinijaša i reformista. Gotovo dvanaestogodišnja koalicija konzervativaca i tvrdolinijaša koji su bili bliski s bivšim predsjednikom Mahmudom Ahmadinedžadom, nije složna, što podiže samopouzdanje reformistima. Pobjeda za reformiste i umjerene konzervativce osigurala bi ponovni izbor Rohanija za predsjednika države u 2017. godini, a tvrdolinijaši bi bili izbačeni s političke scene do 2021. godine. Zbog toga je Rohani pozvao tihu većinu, koja bi na dan izbora inače ostala kod kuće, da pomogne pri provođenju reformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo