Odbor za kulturu Senata Republike Italije pokrenuo je postupak za oduzimanje časti "Vitez Velikog Križa" (Cavaliere di Gran Croce) bivšem jugoslavenskom doživotnom predsjedniku i maršalu Josipu Brozu Titu koju mu je dodijelio predsjednik Giuseppe Saragat 2. listopada 1969. godine.
To je zahtjev koji su godinama tražile organizacije desničarskih političkih snaga, ali sada je postao i cilj talijanske vlade. Iza svega stoji tršćanski senator Roberto Menia, poznati neofašist iz vladajuće stranke Braća Italije koja desetljećima otvoreno predlaže "povratak" Istre, Kvarnera i većeg dijela Dalmacije Italiji.
Kako je objavio neofašistički portal Il Primato Nazionale, procedura za oduzimanje titule viteza Velikog križa maršalu Titu "teče bez zastoja".
"Komisija za kulturu Senata odobrila je dnevni red za oduzimanje sramotnog priznanja dodijeljenog komunističkom krvniku Talijana.
Agenda Braće Italije obvezuje vladu da opozove najveću čast koju je talijanska država dodijelila jugoslavenskom diktatoru koji je umro 1980., predviđajući mogućnost opoziva titule svakome tko je kriv za zločine protiv čovječnosti, uključujući preminule poput maršala Tita", stoji u objavi.
Naime, trenutačni zakon ne dozvljava posthumno oduzimanje počasti. "Usvajanjem prijedloga zakona moći će se izmijeniti pasus tako da se skine titula jugoslavenskog krvnika čije su ruke umrljane krvlju Talijana", objavio je Il Primato Nazionale.
Menia, koji stoji iza inicijative ovaj je zahtjev nazvao "povijesnim za obitelji udruga istarskih, riječkih i dalmatinskih prognanika". Pritom je rekao kako je Tito "odgovoran za istrebljenje tisuća Talijana u vrtačama, da je bio vjesnik egzodusa 350.000 Istrana, Riječana i Dalmatinaca, kao i pokolja drugih tisuća protivnika u bivšoj Jugoslaviji". Nizao je i da je Tito odgovoran za "750 masovnih grobnica u Sloveniji i 100.000 ubijenih".
Inače, Menia je u Trstu bio tajnik neofašističke političke strane MSI-DN u Trstu. Obnašao je nekoliko visokih političkih dužnosti na nacionalnoj razni te je bio i predsjednik Parlamenta u vladi Silvija Berlusconija.
Njegova obitelj porijeklom je iz Buja u Istri te od najranijih dana smatra da hrvatska obala pripada Italiji. Iza njega je i epizoda iz vremena Domovinskog rata kad je u ljeto 1991. bio dio izaslanstva u Beogradu koje je sa Slobodanom Miloševićem dogovarao komadanje Hrvatske.
Kako navodi Jutarnji list, ondje su razmatrali mogućnost podjele hrvatskog priobalnog teritorija s pobunjenim Srbima negdje kod Zadra, a nekoliko godina kasnije tvrdio je da je u kontaktu s raseljenim istarskim Talijanima "koji su izrazili spremnost da se bore za talijansku Dalmaciju".
Damir Grubiša, nekadašnji hrvatski veleposlanik u Rimu, nije iznenađen najnovijim događajima, budući da je prošle godine najavio ovakav razvoj.
"To je očekivano kada se radi o postfašističkoj desnici, koja je jedan dio stranke premijerke Giorgie Meloni. Ovo je njihov doprinos reviziji povijesti, koja uključuje i reviziju ocjene fašizma, kao pokreta koji nije donio samo zlo, nego i neke dobre stvari. To je povijesni narativ koji se nastoji progurati kroz službena tijela pa i talijanski parlament", pojasnio je Grubiša.
POGLEDAJTE I VIDEO Oni se još uvijek kunu Josipu Brozu Titu