"Zabrinuti smo zbog toga i nastavljamo analizirati je li takva akcija stvarno poduzeta jer bi to značilo da strane u regiji krše rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a 1701, što može dovesti Libanon u opasnost", izjavio je glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley na susretu s novinarima.
Napomenuo je i da "bez obzira na pitanje Scudova", SAD ostaje "zabrinut zbog isporuka sve složenijeg naoružanja u regiju". "To je pitanje koje SAD nastavlja razmatrati sa Sirijom i drugim stranama u regiji, jer je riječ o ugrožavanju sigurnosti Libanona", istaknuo je Crowley.
Izraelski predsjednik Shimon Peres u utorak je javno optužio sirijskoga predsjednika Bašara Asada za prebacivanje projektila Scud snagama Hezbolaha u Libanon.
"Sirija tvrdi da želi mir, a istodobno isporučuje Scudove Hezbolahu, kojemu je jedini cilj prijetnja Izraelu", izjavio je Peres za izraelski javni radio. Sirija i Hezbolah zanijekali su te optužbe.
Vjeruje se da Scudovi imaju bojne glave s tonu eksploziva i domet veći od 700 kilometara, te da stavljaju Jeruzalem, Tel Aviv i izraelske nuklearne instalacije u domet Hezbolahovih vojnih snaga.
Tijekom jednomjesečnoga rata s Izraelom 2006., Hezbolah je ispalio oko 4000 nevođenih raketa za višecijevne bacače tipa 'Kaćuša', dometa 30 do 95 kilometara, koje su izazvale brojne štete i desetke žrtava na sjeveru Izraela.
Izraelski dužnosnici nazvali su projektile Scud oružjem koje "mijenja igru" i donosi novu eskalaciju u bliskoistočnom sukobu.
Godine 1991. tijekom Zaljevskog rata, irački režim Sadama Huseina pogodio je Izrael s 39 raketa Scud, pri čemu je ubijeno 14 Izraelaca.
Izrael je razvio sustav proturaketne obrane nazvan Arrow, koji bi trebao presretati projektile iz Irana ili Sirije. Sustav je uspješno ispitan za zaustavljanje raketa kratkog dometa, Kaćuša i Scudova, ali još nije operativan.