Sirijske snage su u nedjelju uz rusku zračnu podršku vratile kontrolu nad Palmirom što je dosad najveći vojni poraz ISIS-a. Regularna je sirijska vojska režima Bašara al-Asada uz pomoć ruskih snaga i libanonskog Hezbolaha 7. ožujka pokrenula ofenzivu za preuzimanje Palmire od ISIS-a koji je u svibnju 2015. preuzeo grad.
Snimke napravljene dronom pokazuju koliki su razmjeri razaranja ovog drevnog grada, piše Independent. Taj pustinjski biser nekad je posjećivalo više od 150.000 turista na godinu.
Šef sirijskog odjela za za zaštitu naslijeđa Maamoun AbdulKarim, izjavio je da će Ministarstvo u idućih pet godina obnoviti drevne ruševine Palmire, oštećene od strane džihadista.
“Ako dobijemo odobrenje od UNESCO-a, bit će nam potrebno pet godina da obnovimo strukturu koju su oštetili ili u potpunosti uništili pripadnici Islamske države. Za to imamo kvalificirane osobe, znanje i arhivu. Uz odobrenje UNESCO-a, možemo početi obnovu već ove godine”, rekao je AbdulKarim za AFP. “Osamdeset posto ruševina su u dobrom stanju”, rekao je AbdulKarim.
Javna pogubljenja u drevnom amfiteatru
Džihadisti su koristili drevni amfiteatar u Palmiri kao mjesto za javna pogubljenja. Tu je javno pogubljen i 82-godišnji bivši načelnik zavoda za zaštitu naslijeđa Kaled Al-Asad.
ISIS je također raznio Slavoluk pobjede, jedan od najznačajnijih spomenika u 2000 godina starom rimskom gradu.
Ujedinjeni narodi su uništenje Palmire proglasili ratnim zločinom. No osim u kulturološkom smislu, Palmira je važna i strateški jer je smještena na prometnici koja povezuje 155 kilometara udaljen glavni sirijski grad Damask i grad Deir al-Zour na istoku Sirije, koji se u potpunosti nalazi u rukama ekstremista.