Ruski veleposlanik u UN-u Vitalij Čurkin je britanski nacrt rezolucije u povodu 20. godišnjice srebreničkog pokolja nazvao "nekonstruktivnim, neprijateljskim i politički motiviranim".
Dan ranije je Rusija predložila da umjesto genocida u dokument uđe da se radi o "najtežim zločinima koji izazivaju zabrinutost međunarodne zajednice".
Kina, Nigerija, Angola i Venezuela su bile suzdržane, dok je ostalih 10 članica Vijeća glasovalo za britanski prijedlog rezolucije. Glasovanje je bilo odgođeno za jedan dan jer su Velika Britanija i SAD pokušale uvjeriti Rusiju da se suzdrži od veta.
Tekst rezolucije čije usvajanje predlagala Velika Britanija sadrži jasnu kvalifikaciju zločina u Srebrenici počinjenih 1995. godine kao genocida nad Bošnjacima te poziva na odavanje počasti žrtvama ali i na trajno uvažavanje nepobitnih povijesnih činjenica kako se sličan zločin više nikada ne bi ponovio.
ICJ 2007. godine pokolj u Srebrenici priznao kao genocid
Britanskom su se prijedlogu oštro usprotivile vlasti Srbije i Republike Srpske. U Beogradu i Banja Luci drže neprihvatljivim kvalificiranje srebreničkog zločina kao genocida iako je britanska rezolucija samo podsjetila na odgovarajuće presude koje su o tome donesene na Međunarodnom sudu pravde (ICJ) i Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Srbija je 2010., u procesu približavanja Zapadu, usvojila deklaraciju u kojoj osuđuje pokolj kao "težak zločin", ali je izostalo spominjanje genocida.
Pokolj u Srebrenici 1995., u kojem su bosanski Srbi ubili gotovo 8000 muslimana, Međunarodni sud pravde (ICJ), najviša pravna instanca UN-a, priznao je kao genocid 2007.
Beograd drži kako rezolucija neopravdano zapostavlja srpske žrtve tijekom rata u BiH te tvrdi kako to neće pridonijeti pomirenju.
Hammond: Ruski veto ponižava žrtve iz Srebrenice
Britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond izrazio je duboko razočarenje ruskim vetom na rezoluciju o Srebrenici koju je trebao usvojiti Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda ističući kako je takav postupak Moskve "ponižavanje žrtava i njihovih obitelji".
"Veoma smo razočarani što je na našu rezoluciju povodom obilježavanja dvadeset godina od događaja u Srebrenici danas stavljen veto", kazao je Hammond u izjavi koju je medijima dostavilo britansko veleposlanstvo u Sarajevu.
Pojasnio je kako se rezolucijom nije diskriminiralo niti umanjivalo bilo koje žrtve.
"Mi smo imali tri cilja: odati počast žrtvama genocida u Srebrenici i žrtvama na svim stranama tijekom sukoba u Bosni i Hercegovini, pozvati na pravdu za sve kao i na pomirenje te da Ujedinjeni narodi iz ovih tragičnih događaja izvuku pouke", naveo je Hammond.
Istaknuo je kako rezolucija nije upirala prstom krivnje ni u koga niti joj je cilj bio ponovo izazvati bolne podjele.
"Neusvajanje rezolucije je ponižavajuće za obitelji žrtava i preživjele iz Srebrenice. Istinsko pomirenje zahtjeva suočavanje s činjenicama iz prošlosti na svim stranama i odlučnost da se iz toga izvuku pouke za budućnost. Imamo obvezu prema svima onima koji su u ratu izgubili život zajedno raditi na izgradnji sigurne i prosperitetne Bosne i Hercegovine", stoji u izjavi šefa britanske diplomacije.
Hina/Danas.hr