Iranski dronovi su se prije nešto više od tjedan dana počeli pojavljivati na nebu iznad Ukrajine. Andriana Arekhta, mlađa narednica ukrajinskih oružanih snaga, rekla je da su dronovi doletjeli s Krima kako bi napali njezinu jedinicu specijalnih snaga koja se bori u blizini južnog grada Hersona.
Dronovi su izbjegli obranu vojnika i bacili bombe na njihov položaj, uništivši dva tenka s njihovim posadama unutra. "Vrlo je teško vidjeti ove bespilotne letjelice na radarima", rekla je Arekhta, koja je prošli tjedan putovala u Washington, kao dio izaslanstva žena ukrajinskih vojnika. "To je velik problem."
Tijekom prošlog tjedna, Rusija je rasporedila borbene bespilotne letjelice Shahed i Mohajer uvezene iz Irana u većem broju diljem Ukrajine. Neki su gađali borbene položaje, razbijajući tenkove i oklopna vozila, dok su drugi gađali civilnu infrastrukturu, uključujući lučki grad Odesu.
Strah od zime
U svom noćnom obraćanju u petak, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da su protuzračne snage njegove zemlje oborile više od desetak dronova u istočnoj regiji Dnjepropetrovsk i Odesi. Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo identificiralo ih je kao dronove kamikaze Shahed-136 i dronove Mohajer-6 koji nose streljivo, a mogu se koristiti i za izviđanje.
No u intervjuima su ukrajinski aktivist i trojica vojnika rekli da iranske bespilotne letjelice predstavljaju veliku prijetnju i borcima i civilima. Njihov dolazak na bojno polje ukazuje na potrebu Zapada da pošalje dodatno moderno oružje još hitnijom, jer Kijev pokušava iskoristiti nedavne dobitke kako bi vratio što više teritorija prije nego što nastupi zima, rekli su.
Čini se da su iranske bespilotne letjelice potencijalna promjena za Ruse. Relativno su mali i lete na maloj visini, izbjegavajući ukrajinske radare. Arekhta je rekla da bi ih mogla oboriti protuzračnim projektilima Stinger, ali samo danju jer oružje koje su osigurale Sjedinjene Države ne dolazi sa sustavom za noćno gledanje. Ukrajina treba modernu protuzračnu obranu, kao što su proturaketni, topnički i minobacački sustavi koje je SAD koristio u Afganistanu te radar od 360 stupnjeva za suzbijanje nove prijetnje, rekla je gostujuća skupina.
"Moram biti na poziciji protiv ruskih helikoptera s jedne strane, a iranskih bespilotnih letjelica s druge strane. Vrlo je teško zatvoriti ogromno područje sa Stingerima, s drugim oružjem koje može pogoditi te dronove", rekla je Arekhta.
Arekhta koristi bespilotne letjelice Switchblade 300 koje je osigurao Washington, ali oni su u biti komercijalni sustavi koji nisu dovoljno moćni da rade protiv oklopnih vozila i topništva, rekla je. Ukrajina treba nadograđene dronove Switchblade 600, lebdeće streljivo koje je opisala kao "leteće koplje".
Teže borbe
Washington je sklopio ugovor s proizvođačem AeroVironmentom da pošalje verziju 600, ali oni vjerojatno neće stići još nekoliko mjeseci. Ukrajinske snage sada se bore protiv Rusa na dva fronta: napreduju istočno od rijeke Oskil u spornu regiju Donbas i južno od Hersona. Nakon početnog proboja početkom mjeseca tijekom kojeg je Kijev ponovno zauzeo veliki dio regije Harkov koju su okupirali Rusi, napredak je značajno usporen. Ukrajinski vojnici sada se guraju u ukorijenjeni Donbas, gdje su dvije strane u biti u mrtvoj točki od 2014.
U Donjeckoj oblasti bitka je sada teža jer se ruske snage bore iz rovova i skloništa izgrađenih prije mnogo godina, rekla je Ivanna Čobaniuk, medicinarka koja je služila u blizini Harkiva prije nego što je prošli tjedan otputovala u Washington. "Na sjeveroistoku, ukrajinski vojnici pokušavaju ponovno zauzeti zemlju koristeći civilne automobile koji su posebno ranjivi na napad dronova jer su njihova stara oklopna vozila uništena", rekla je Čobaniuk.
Stari tenkovi iz sovjetske ere kojima Kijev upravlja imaju bezbroj problema, rekla je Arekhta. Vojnici često dobivaju poruke o pogrešci kada koriste sustav za nišanjenje, a nema protupožarnog sustava, zbog čega moraju koristiti mali aparat za gašenje požara s vanjske strane tenka ako budu pogođeni. Tenkovi se ne povezuju s vojnim radiouređajima zapadnih snaga, pa Arekhta mora koristiti svoj mobitel za komunikaciju. Zimi "sovjetski tenk uopće ne radi", rekla je.
Kijevu su potrebni moderni tenkovi, borbena vozila Bradley i Humvee kako bi pomogli ukrajinskim snagama da napreduju pred teškim ruskim topništvom, rekli su vojnici. "Sada imamo zamah", rekla je Daria Kaleniuk, voditeljica ukrajinske neprofitne organizacije Antikorupcijski akcijski centar. "Nastavljamo s protunapadima i protunapadima u civilnim automobilima, vrlo je nezgodno, pogotovo ako nadlijeću iranske bespilotne letjelice", dodala je.
Mučna čestitka
Kijev pokušava vratiti što je više moguće zemlje prije nego što nastupi zima, rekli su vojnici. Ali sada imaju novi problem jer je Vladimir Putin mobilizirao 300.000 rezervista da se bore u Ukrajini. Rusija će iskoristiti hladnije mjesece, kada su borbe obično usporene, za njihovu obuku i opremanje, rekli su ukrajinski vojnici. "Ako im damo to vrijeme, u proljeće će biti epska bitka", rekla je Daria Zubenko, viša narednica koja je služila kao bolničarka i snajperistica.
Ukrajina bi mogla iskoristiti zimu za obuku svojih snaga na naprednijem oružju za koje Zapad još nije dao zeleno svjetlo, na primjer, modernim borbenim tenkovima i borbenim zrakoplovima, rekla je Kaleniuk. Ukrajinske oružane snage su prije dva tjedna dostavile službeni zahtjev za dostavljanje rabljenih ili novih borbenih zrakoplova, a njihove su zračne snage identificirale nekoliko desetaka pilota koji govore engleski i spremni su odmah započeti s obukom, rekla je.
Ali moderni tenkovi i mlažnjaci možda su samo pusti san, barem za sada. Iako su dužnosnici Pentagona ostavili otvorena vrata za slanje Kijevu američkog borbenog zrakoplova F-16, najviši generali rekli su da zrakoplovi neće stići niti godinama nakon što se donese bilo kakva politička odluka o njihovoj donaciji. "Stvarno mi je dosta gubitka prijatelja", rekla je Arekhta. "Ponekad samo kažem 'sretan rođendan' na društvenim mrežama, na Facebooku, a odgovor je: 'on je mrtav'."