Abbas Hama iz Kurdistana ima 18 godina i 210 centimetara. No ta visina nije prirodna, već je posljedica Marfanova sindroma.
"Kada sam navršio 12, 13 godina, bio sam viši od svih. Bilo je neprirodno i izgledalo je vrlo ružno. Zbog tog poremećaja, iz dana u dan postajao sam sve viši. Stoga sam otišao na operaciju nakon koje sam se zaustavio na 210 centimetara", kaže Abbas.
Uz visinu, specifičan je rast i drugih dijelova tijela, pa su tako Abbasu nerazmjerno veća stopala, ruke i nos. Stopala mu ne stanu u cipele, a širina njegovih raširenih ruku nadmašuje visinu njegova tijela.
"Marfanov poremećaj povećava brzinu rasta. To je genetski poremećaj koji pogađa vezivno tkivo", objašnjava Abbasov liječnik Azad Ali.
A tkivo se u tijelu ponaša kao ljepilo. Ono objedinjuje sve organe, kosti, zglobove i mišiće. Kod osoba s ovim sindromom, to "ljepilo" ne drži baš dobro. Abbasu visina stvara probleme jer se ne može baviti nikakvim aktivnostima s vršnjacima. Trčanje, plivanje i nogomet nemoguća su misija.
"Teško mi je i voziti jer ne stanem u normalan automobil. Čudno je i hodati s drugim ljudima jer sam mnogo viši od svih ovdje", kaže Abbas.
Marfanov sindrom vrlo je rijedak poremećaj - u svijetu od njega boluje tek nekoliko stotina ljudi. Zbog svega toga napustio je i školu pa sada radi kao zaštitar.