Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
traže rješenje /

I SAD želi spasiti Grčku: poslali apel MMF-u i Europskoj uniji

Čelnica MMF-a Christine Lagarde rekla je u nedjelju da je razočarana zastojem u pregovorima kojima bi trebalo spriječiti grčki bankrot, ali je i dodala da je eurozona 'u snažnoj poziciji' i može učinkovito reagirati na promjenu stanja

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Visoki američki dužnosnici umiješali su se ovaj vikend u grčke financijske probleme pozivom Međunarodnom monetarnom fondu i Europskoj uniji da osmisle plan oporavka koji bi Grčku zadržao u eurozoni.

U nizu odvojenih subotnjih telefonskih razgovora s direktoricom MMF-a Christine Lagarde i ministrima financija Njemačke i Francuske, američki ministar financija Jack Lew pozvao je sve sugovornike da 'pronađu održivo rješenje koje Grčku stavlja na put reformi i oporavka unutar eurozone', kaže se u nedjeljnom priopćenju američkog ministarstva.

U priopćenju koje je Reutersu dao glasnogovornik, Lew kaže kako je 'za sve strane važno da nastave surađivati u traženju rješenja, što podrazumijeva i raspravu o mogućem otpisu grčkoga duga', uoči referenduma o uvjetima financijske pomoći zakazanom za iduću nedjelju.

Čelnica MMF-a Christine Lagarde rekla je u nedjelju da je razočarana zastojem u pregovorima kojima bi trebalo spriječiti grčki bankrot, ali je i dodala da je eurozona 'u snažnoj poziciji' i može učinkovito reagirati na promjenu stanja.

U priopćenju Lagarde poziva na uravnotežen pristup obnovi ekonomske stabilnosti i rasta u Grčkoj, uz provođenje strukturnih i fiskalnih reforma te naglašava spremnost na nastavak pregovora.

I predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pokušao je u zadnji čas u nedjelju nagovoriti Grčku da pristane na dogovor koji bi je spasio od bankrota te rekao kako su pregovorima 'vrata i dalje otvorena'.

Juncker se obratio izravno grčkim glasačima. Komisija je objavila dokument za koji tvrdi da je ublažena ponuda koju su grčki pregovarači razmatrali u petak navečer u Bruxellesu kad je stigla vijest da je premijer Aleksis Cipras odbacio ponudu i odlučio raspisati referendum.

"U interesu transparentnosti i radi informiranja grčkoga naroda", obrazložio je Juncker na Twitteru koji je objavljen i na grčkom. Šef Europske komisije dodao je poveznicu na dokument od deset stranica proračunskih i drugih 'prethodnih postupaka' službene Atene, za koje su se EU, ECB i MMF dogovorili da budu uvjeti za davanje nove gotovinske pomoći Grčkoj.

Eurogrupa, ministri financija zemalja eurozone, mogli su o tome postići dogovor na subotnjem sastanku, ali povukli su prijedlog zbog, kako tvrdi Komisija, 'jednostrane odluke grčkih vlasti da odustane od cijelog postupka'.

Među elementima toga prijedloga, a datiran je s 26. lipnja u 20 h po srednjoeuropskom vremenu, jesu i formulacije o mirovinama drukčije nego u povjerljivom nacrtu koji je Reuters dobio na uvid početkom proteklog tjedna te ustupci kad je u pitanju porez na dodanu vrijednost za hotelsku industriju koja je za Grčku vitalna. U novom prijedlogu kaže se da hoteli mogu naplaćivati smanjenu stopu PDV-a od 13 posto, a ne standardnih 23 posto.

Jedan dužnosnik grčke vlade rekao je za Reuters da ta ponuda nije poslana službenoj Ateni.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike