Kada biste se recimo upustili u avanturu, na izvoru bacili u rijeku čamac, do ušća u Egiptu potrebna bi vam bila puna tri mjeseca, bez stajanja!
Nil je odigrao mitsku ulogu u povijesti Egipta, a misterij njegovog izvora ostao je zagonetka sve do 19. stoljeća.
Pokušavali su ga ranije otkriti Grci i Rimljani, ali nisu se probili dalje od Sudda. U 19. stoljeću pojavio se John Hanning Spike i prvi prepoznao Viktorijino jezero kao izvor Nila.
Nil kao muški bog
Razne su prijašnje ekspedicije još od drevnih vremena propale u pokušaju otkrivanja izvora rijeke. Zbog toga se klasičnim rimskim i helenističkim prikazima Nil prikazuje kao muški bog kojemu su lice i glava sakriveni zavjesama.
Neki istraživači, poput Richarda Burtona bili su uvjereni da je izvor Nila u jezeru Tanganjika. No prevarili su se. Spike ih je preduhitrio i ''otkrio'' Nil 1856. godine.
Mi smo oduvijek bili ovdje
Ali Afrikanci će reći nešto drugo. Oni će potvrditi priču svojih djedova: "Mi ga nismo otkrivali, mi smo oduvijek bili ovdje!"
Ovdje treba spomenuti da su svi veliki istraživači u najmanju ruku bili kolonijalisti i rasisti. Pisanja spomenutog Spikea klasični su primjer znanstvenog rasizma, gdje objašnjava kako su Tutsiji u Ruandi svjetlije kože i sličniji Europljanima te je stoga prirodno da vladaju Hutuima koji su tamniji!
No kako bilo donosimo vam fotogaleriju s izvora Nila u Ugandi.
Mjesta bogatog životinjskim svijetom i opuštajućim ritmom kojeg obogaćuju lokalni ribari lagano zabacujući mreže.
Priče s terena pratite na Facebookovoj stranici Hrvoja Ivančića.