Hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova dalo je uputu da se zahtjevi za međunarodnom zaštitom i azilom za državljane Sirije ne zaprimaju do daljnjeg odnosno, do dogovora na razini Europske unije, doznaje Večernji list.
Njemačka, Grčka i Austrija odmah su obustavile primanje i obradu zahtjeva za azil Sirijcima pa Hrvatska reagira i uvodi isti princip dok se ne utvrdi pravo stanje u Siriji i ne donese odluka na razini EU-a.
Do sada su Sirijci dolazili u EU tako da bilo tko, tko pokuša prijeći granicu EU-a legalno ili ilegalno, odmah po dolasku policije kaže da želi zatražiti azil. Tada na snagu stupaju međunarodne konvencije i osoba se stavlja pod međunarodnu zaštitu i pokreće se postupak za odobravanje zaštite.
Svrgavanjem Bašara al-Asada, situacija u Siriji se promijenila i nije poznato je li tamo sada "prava demokracija" te je li Sirija sigurna treća zemlja. Prve EU države stoga su odmah regirale i stopirale dosadašnju praksu, makar privremeno, pa je to učinila i Hrvatska.
Novo stanje u Siriji također otvara put vraćanju ilegalnih sirijskih migranata u tu zemlju koja bi sada mogla biti označena kao sigurna za povratak migranata.
Prema podacima UN-ove agencije za izbjeglice, više od 14 milijuna Sirijaca napustilo je svoje domove otkako su 2012. počeli sukobi u toj zemlji.
Mnogi su pobjegli u susjedne države - Tursku, Libanon, Jordan, Irak i Egipat - a veći broj krenuo je prema Europi i još dolaze.
U Hrvatskoj je među tražiteljima azila ove godine najveći broj njih upravo iz Sirije - do kraja rujna zaprimljeno je preko 6500 zahtjeva za međunarodnom zaštitom, što je 2000 zahtjeva više od broja Turaka koji su drugi po tražiteljima azila.
POGLEDAJTE VIDEO: Tisuće na ulicama slave svrgavanje Assada s vlasti u Siriji