HRVATICA U OSLU: /

'Trgovački centri rade, prodavačice ne nose maske, parkovi su puni, a redovi se stvaraju samo zbog jednog'

Image
Foto: Privatna arhiva

'Gotovo nitko nije nosio rukavice i maske, čak ni prodavači u dućanima i pekarnicama, gdje broj osoba koje smiju ulaziti niti u jednom trenutku nije bio ograničen',

6.5.2020.
8:50
Privatna arhiva
VOYO logo

Jučer je u Norveškoj, koja broji gotovo 5,4 milijuna stanovnika, koronavirusom bilo zaraženo 7955 osoba, dok je broj preminulih iznosio 215. No, život nije stao. Kako izgleda pandemija koronavirusa za stanovnike Osla, otkrila nam je Marija, Hrvatica koja već nekoliko godina živi i radi u Norveškoj.

"O koroni se počelo pričati potkraj veljače. Kada se 26. veljače u Norveškoj pojavio prvi oboljeli počelo se razgovarati o tome kako bi u karantenu trebali ići oni koji su putovali, a rade u zdravstvu, brinu za starije i nemoćne...", započela je Marija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
HRVAT IZ ŠVEDSKE OPISAO ŠTO SE TAMO DOGAĐA: /

Ovako izgledaju život, ulice i kafići zemlje koja ima totalno drugačiji pristup koronavirusu

Image
HRVAT IZ ŠVEDSKE OPISAO ŠTO SE TAMO DOGAĐA: /

Ovako izgledaju život, ulice i kafići zemlje koja ima totalno drugačiji pristup koronavirusu

Na skijanje u Švicarsku otišla je 7. ožujka. Iako se skijalište nalazilo nedaleko od granice s Italijom, informacije za putnike su bile prilično ohrabrujuće. Mediji su izvještavali, kako švicarski, tako i norveški da je situacija povoljna te da se može putovati, a jedino upozorenje je bilo ono za putovanja u Italiju.

"I u Švicarskoj je situacija bila normalna, sve je radilo, rijetko se tko mogao vidjeti s maskom na licu. Natrag za Norvešku smo krenuli 11. ožujka te smo tada dečko i ja dobili mailove od svojih firmi u kojima su nas obavijestili da ako želimo možemo raditi od kuće. Već sutradan situacija se prilično promijenila i rad od kuće više nije bio stvar izbora", govori nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zračnoj luci nisu morali proći nikakvu dodatnu provjeru, već su samo oni koji su dolazili iz rizičnih zemalja poput Italije morali ostaviti podatke kako bi ih kontaktirali epidemiolozi i testirali na koronavirus. S dečkom je unatoč tome ostala u samoizolaciji dva tjedna.

'Trgovački centri ostali su otvoreni i za vrijeme najrigoroznijih mjera'

Zatvorile su se škole i vrtići, no sve trgovine s namirnicama i dalje su radile jednako kao i ranije te bez skraćivanja radnog vremena.

"I javni prijevoz odvijao se kao i prije izbijanja pandemije, no preporučeno je da se ne smije okupljati više od petero osoba", prisjeća se naša sugovornica.

Ipak, trgovački centri ostali su otvoreni čak i za vrijeme najrigoroznijih mjera, kao i neki restorani, a zaštite koje smo navikli gledati u našim trgovinama u Norveškoj su rijetko viđene na osobama koje rade u uslužnim djelatnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

"Gotovo nitko nije nosio rukavice i maske, čak ni prodavači u dućanima i pekarnicama, gdje broj osoba koje smiju ulaziti niti u jednom trenutku nije bio ograničen.

No, većina se držala mjera sve do trenutka kada su u Norveškoj neočekivano porasle temperature. Bilo je dana u travnju kada je temperatura u Oslu dosegla 25 stupnjeva, što su Norvežani s oduševljenjem dočekali", kaže Marija te opisuje prizore koji su uslijedili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

"Još prije par tjedana plaže i parkovi su bili puni. Toliki je bio protok ljudi da se socijalni razmak jednostavno nije mogao ispoštovati. Subotnji dan je na ulicama izgledao kao da se apsolutno ništa nije promijenilo.

Ulice, trgovački centri, parkovi... Sve je vrvjelo od života", govori nam Marija.

Image

'Sve se vraća u normalu'

Kaže kako unatoč tome što su mnogi ostali bez posla, državnim se mjerama pokušava pomoći poduzetnicima, a za one koji imaju djecu tvrtke su olakšale život koliko su god mogle.

"Ako niste mogli organizirati čuvanje djece, na poslu bi vam dopustili da radite pola radnog vremena, a broj dodatnih slobodnih dana koji se dobivaju za djecu povećan je. Naravno, roditelji su unatoč fleksibilnom radnom vremenu dobili pune plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No isto tako mnogi su Norvežani dobili privremeni otkaz pri čemu im država daje 67 posto plaće određeni vremenski rok, nakon čega ih poslodavac mora vratiti na posao. U ovom trenutku sve se vraća u normalu. Škole i vrtići normalno rade, a od idućeg tjedna moći će se okupljati do 50 ljudi. Ipak, većina tvrtki još inzistira na radu od kuće", kazala nam je Marija.

Image

I dok se u Hrvatskoj puno sporije stvari vraćaju u normalu, a redovi su većinom ispred ljekarni, Norvežani će stajati u dugim redovima samo zbog alkohola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se on ne može kupiti u običnom marketu, već u specijaliziranim trgovinama, Marija nam je pokazala koliki su redovi u Oslu kako bi se kupila boca vina.

Sudeći prema fotografijama, nije ni Norvežanima lako.

Image

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo