PRIJETNJA BUDUĆNOSTI /

Hoće li američki izbori biti preokret za Ukrajinu dok Putin pojačava napade? 'Sve ovisi o jednoj stvari'

Image
Foto: Profimedia

Dok su neki suradnici medijima poput Politica sugerirali da bi se mogao postići dogovor u Kongresu koji kontroliraju republikanci, Biden je rekao novinarima da je 'zabrinut' zbog mogućnosti buduće pomoći SAD-a Ukrajini ako republikanci osvoje kontrolu nad oba doma

5.11.2022.
16:44
Profimedia
VOYO logo

Do sada su napori da se Ukrajini pomogne u borbi protiv invazije ruskih snaga bili dvostranački. Članovi Zastupničkog doma i Senata u nekoliko su navrata ove godine velikom većinom podržali pakete pomoći Ukrajini vrijedne više milijardi dolara.

U međuvremenu, dodatni prijenosi vojnog financiranja, koje je jednostrano odobrila administracija predsjednika Joea Bidena, uglavnom su prošli bez otpora, a republikansko vodstvo u Kongresu uvelike je podržavalo nastavak otpora ruskoj invaziji Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do nedavno.

Pad podrške slanju pomoći Ukrajini

Prošlog mjeseca, čelnik manjine u Zastupničkom domu Kevin McCarthy — vjerojatni predsjednik Zastupničkog doma ako republikanci ove jeseni dobiju većinu — rekao je da više neće biti "bjanko čeka" za Ukrajinu ako njegova stranka vrati većinu u Domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je republikanac McConnell bio nepokolebljivi pristaša pomoći Ukrajini, među njegovim članstvom bilo je nekih protivljenja, jer se javno mnijenje polako počelo ljutiti protiv dodatne pomoći. "Republikanci bi trebali biti stranka nacionalizma, a ne izgradnje nacije", napisao je republikanski senator iz Missourija Josh Hawley u svibnju na Twitteru, nedugo nakon što su on i 11 drugih republikanaca glasali protiv paketa pomoći zemlji vrijednog više milijardi dolara.

Dok istraživanje Ipsosa iz listopada pokazuje da jasna većina zemlje podupire nastavak pomoći Ukrajini, ta razina potpore opada, a trend jasno ukazuje da je sve manje birača spremno podržati kandidate koji podržavaju dodatnu pomoć za obranu Ukrajine. Danas približno 59 posto Amerikanaca podržava nastavak pomoći Ukrajini, dok njih 41 posto to ne podržava.

Ovi znakovi bili su dovoljni da izazovu zabrinutost samog vrhovnog zapovjednika, za kojeg mediji najavljuju da će vjerojatno zatražiti dodatnu pomoć prije kraja godine.

Image
'KOLIKO GOD BUDE POTREBNO' /

SAD i Njemačka šalju vojnu pomoć Ukrajini, Kličko: 'Bez potpore oružjem ovaj rat neće biti dobiven'

Image
'KOLIKO GOD BUDE POTREBNO' /

SAD i Njemačka šalju vojnu pomoć Ukrajini, Kličko: 'Bez potpore oružjem ovaj rat neće biti dobiven'

Čišćenje vlastitog dvorišta

Dok su neki suradnici medijima poput Politica sugerirali da bi se mogao postići dogovor u Kongresu koji kontroliraju republikanci, Biden je rekao novinarima da je "zabrinut" zbog mogućnosti buduće pomoći SAD-a Ukrajini ako republikanci osvoje kontrolu nad oba doma, posebno zbog toga što sve veći broj republikanskih kandidata za Senat u predizbornoj kampanji izražava nevoljkost za nastavak pomoći Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontrasti su nedavno bili vidljivi u Georgiji, gdje su stavovi sadašnjeg demokratskog predsjednika Raphaela Warnocka, o američkoj intervenciji u sukobu, u odnosu na njegovog republikanskog protukandidata, Herschela Walkera, bili posve jasni u nedavnoj debati u Savannahu. Warnock je glasao za slanje pomoći Ukrajini u brojnim prilikama. Prethodno je glasao za uvođenje sankcija ruskom plinovodu Sjeverni tok 2 kako bi se odvratilo rusko neprijateljstvo prema Ukrajini. Od početka rata, naglašavao je svoju potporu nastavku pomoći Ukrajini kao bedemu protiv ruskog prodora u istočnu Europu. "Moramo ojačati naše saveznike i NATO savez kao što smo to činili, i osigurati da se suprotstavimo ruskoj agresiji", rekao je tijekom nedavne debate. "Ništa ne može biti važnije od toga."

Walkera je do tog trenutka bilo nešto teže čitati. Nakon izjave na početku rata u kojoj je Bidena općenito optuživao za globalni nedostatak poštovanja prema američkoj snazi, Walker se rijetko upuštao u pojedinosti o svojoj vanjskoj politici, rekavši u govoru u veljači kako vjeruje da bi SAD trebao "počistiti svoju kuću prvo prije nego počneš govoriti o čišćenju tuđe kuće."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slabo poznavanje vanjskopolitičkih zbivanja

Međutim, činilo se da njegove izjave u narednim mjesecima pokazuju labavo razumijevanje geopolitičke situacije u Ukrajini. Dok je u nedavnom intervjuu za NBC News rekao da ne odobrava slanje američkih trupa u Ukrajinu, Walker je u ožujku netočno ustvrdio da NATO nije učinio dovoljno da odvrati rusku agresiju u regiji, unatoč milijardama dolara vojne pomoći vojnog saveza i središnje uloge u sukobu. Konkretno, da je izravan angažman NATO-a potaknuo još veću eskalaciju sukoba.

Web stranica Walkerove kampanje ne spominje Ukrajinu i oskudne detalje o vanjskoj politici. Kada su ga, tijekom nedavne debate o Gruzuiji, upitali o njegovom stajalištu o američkom angažmanu u ratu ako Rusija upotrijebi nuklearno oružje, Walker je izbjegao pitanje te ga je iskoristio kao napad na svog demokratskog protivnika.

"Putin je nasilnik", rekao je Walker. "A način kako pobjeđujete nasilnika je tako da pokažete snagu. Senator Warnock kaže da se suprotstavio [Bidenu] i nije se suprotstavio. Da se suprotstavio, ne bi glasao s njim 96 posto vremena, već bi nam dao otvorenu granicu. Ali dao nam je visoku inflaciju, što nam je donijelo kriminal na ulicama. Govorio je o suprotstavljanju. Nije to učinio. Povukao bi se svaki put kad bi se pojavio."

'Šokantno odvratan prijedlog'

Najtjesnija utrka u zemlji - utrka za američki Senat u Nevadi između republikanca Adama Laxalta i demokratske predsjednice Catherine Cortez-Masto - također predstavlja jedan od najjasnijih kontrasta između sadašnje demokratske predsjednice i samozvanog populističkog konzervativnog kandidata koji ju želi zamijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubrzo nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu ranije ove godine, Laxalt je u dobroj vjeri jasno iskazao svoju vanjsku politiku "Amerika na prvom mjestu" tijekom kratkog govora na Konferenciji konzervativne političke akcije, gdje je - poput Walkera - ismijavao Bidena zbog projiciranja slabog stava prema ostatku svijet. "Ako napadnete svoju zemlju, ako vaše elite ne vjeruju u našu naciju, i govore ostatku svijeta da imamo mane i da smo oštećeni, što mislite da to govori Vladimiru Putinu? Govori mu da je vrijeme marširati", rekao je posjetiteljima konvencije. "A Amerika neće biti dovoljno jaka da se usprotivi, Zapad neće biti dovoljno jak da se suprotstavi."

Poput manjine republikanaca u narednim mjesecima, Laxalt, koji je jednom morao svjedočiti na saveznom sudu o nezakonitim doprinosima za kampanju od ruskog oligarha Andreja Muravijeva preko donatora Leva Parnasa i Igora Frumana, napao je Cortez-Masto zbog podrške paketu pomoći Ukrajini od 40 milijardi dolara, usvojenog uz široku dvostranačku potporu u svibnju, opisujući ga kao "šokantno odvratan prijedlog".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bar jednom bi senatorica Masto trebala prekinuti s promašenom politikom Washingtona i zapravo se usredotočiti na probleme ovdje kod kuće", rekla je tada Laxaltova kampanja.

'Cilj nije vječno napadanje'

Kao odgovor, predstavnik kampanje rekao je Renovoj KOLO-TV da je Laxalt "konzistentno stao na stranu Vladimira Putina i američkih neprijatelja", dodajući da se Laxalt "pokazao kao kandidat za Senat koji najviše podržava Putina u cijeloj zemlji". Ali Laxalt nije jedini.

J. D. Vance, kandidat za Senat Ohija, redovito je kritizirao dodatnu pomoć Ukrajini u državi s velikom ukrajinskom zajednicom. A u Arizoni, republikanac Blake Masters - još jedan kritičar dogovora - također je zadržao jaku antiintervencionističku crtu. U utorak u pitanjima i odgovorima s nekadašnjim protukandidatom Marcom Victorom, optužio je američki State Department da "uvijek žudi za intervencijom" u vanjskim poslovima, rekavši da su nastojali svaku zemlju učiniti "satelitom Amerike".

"Jednostavno mislim da to ne funkcionira i moramo ponovno razmotriti gotovo sve" rekao je u videu. "Mislim, slažemo se da u tome da imamo jaku vojsku. Zapravo želimo Ameriku održati sigurnom. Ali cilj je obrana. Cilj nije vječno napadanje, što smo vidjeli neuspješno uvijek iznova."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba postojati strategija

Te izjave ne moraju nužno ukazivati ​​na spremnost novih klasa da se potpuno suprotstave vanjskopolitičkom establišmentu zemlje, rekao je za Newsweek James Carafano, stručnjak za izazove američke nacionalne sigurnosti i vanjske politike na Heritage Institute. Umjesto toga, to bi mogao biti znak da među republikancima postoji poriv za pročišćavanjem uloge koju SAD ima u stranim sukobima, osobito jer radi na tome da svijet bude sigurniji pod republikanskim vodstvom.

Zaklada Heritage, za koju Carafano radi, jednom se glasno usprotivila paketu pomoći Ukrajini od 40 milijardi dolara, rekavši da ne samo da nema odgovornosti za to gdje su dolari potrošeni, već i da je to previše novca iz jednog izvora, u vrijeme kada je zemlja imala drugih problema s kojima se treba pozabaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima koje je prikupio Institut za svjetsko gospodarstvo Kiel, SAD je doprinijeo više od četvrtine ukupne vojne pomoći pružene Ukrajini ove godine, dok njihova humanitarna i financijska pomoć premašuje cijelu Europsku uniju zajedno. Zbog toga, neki razmišljaju o trebaju li druge zemlje biti obvezne preuzeti veći dio tereta.

"Republikanci su ponosni na Ukrajinu. Ukrajina je vitalni interes, žele podržati Ukrajinu. Samo nisu uzbuđeni zbog mnogih stvari u tome kako je Biden to učinio", rekao je Carafano. "Stoga, mislim da osjećaju veliku prisilu da moraju pročistiti svoje argumente kako bi poslali poruku da smo za Ukrajinu, ali da to ne znači da smo zadovoljni svime što je Biden učinio. Ne mislimo da bismo trebali imati bjanko ček. Mislimo da bi trebala postojati strategija i više o tome što ćemo zapravo učiniti."

Izbjegavanje teme Ukrajine

Ima nekih koji su hodali tom linijom. U nadmetanju u Pennsylvaniji između demokrata Johna Fettermana i njegovog republikanskog protivnika, Mehmeta Oza, republikanski kandidat bio je izravniji u svojoj podršci naoružavanju Ukrajine. A tijekom nedavnog nastupa u predizbornoj kampanji u Yorku, ustvrdio je da Kina pozorno prati situaciju u Ukrajini dok razmatra treba li izvršiti invaziju na Tajvan, pokazujući time šire razumijevanje geopolitičkih rizika.

Međutim, čini se da su nekoć glasni zagovornici pomoći Ukrajini utihnuli, budući da je domaća politika počela dominirati večinom političkih utrka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U saveznoj državi Sjevernoj Karolini, republikanski kandidat za Senat Ted Budd glasao je za ukrajinsku pomoć kao član Kongresa, dok su napadi njegovih primarnih protivnika - da je navodno bio "mekan" prema Rusiji - bili lažni, a na temelju probranih komentara u kojima je Budd zapravo kritičan prema predsjedniku Putinu. Budd je također osobno bio sankcioniran od strane Rusije i - iako je okrivio za invaziju zemlje uočenu "slabost" Joea Bidena početkom rata - na kraju je glasao za dodatnih 40 milijardi dolara pomoći Ukrajini prošlog svibnja. "Međunarodni razbojnici poput Vladimira Putina nikada neće zastrašiti mene ili Sjedinjene Američke Države", rekao je u videu objavljenom na svom Twitteru u travnju.

Od tada je utihnuo. Prema recenziji Newsweeka o njegovim stranicama na društvenim mrežama, njegova kampanja i službene stranice na Twitteru i Facebooku niti jednom nisu spominjale Ukrajinu ili Putina. A na nedavnom skupu s teksaškim senatorom Tedom Cruzom, koji je osuđivao "ludo trošenje" demokrata, činilo se da se tema o nastavku ili prekidu pomoći Ukrajini nikada nije pokrenula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što žele birači?

Dio razloga mogao bi biti opći nezainteresiranost većine američkih birača za vanjsku politiku. Craig Lain, gostujući pomoćni profesor političkih znanosti na koledžu Elizabethtown i bivši službenik za vanjske poslove u američkom State Departmentu, rekao je za Newsweek da, iako je vanjska politika povremeno dizala glavu u utrci za Senat Pennsylvanije, uglavnom je zauzimala stražnje sjedalo.

"Postoje druga pitanja do kojih Pennsylvanijci više drže, tj. gospodarstvo/inflacija i kriminal", rekao je Lain. "Možda bi bilo strateški bolje da se konzervativni kandidati usredotoče na njih budući da su demokrati ranjivi na obje točke. Drugo, u razdoblju inflacije neki birači možda neće htjeti podržati skupe strane intervencije; u ovoj fazi teško je za bilo koga da kaže koliko ćemo dugo još morati podržavati Ukrajinu, vojno i humanitarno."

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo