Iako se većina kibernetičkih napada događa u svijetu velikih kompanija, politike i obavještajnih službi, hakeri postaju sve opasniji. Tako su danas WiFi sustavi kućnog videonadzora, infotainment sustavi u novim automobilima pa čak i Bluetooth zvučnici mete cyber napada.
Zoološki vrt u Torontu, najveći u Kanadi, također se prošlog petka našao na meti hakera koji su koristili računalni virus ransomware koji šifrira sve podatke dok se ne plati 'otkupnina'. "Naše životinje nisu ugrožene ovim kibernetičkim napadom i radimo s vlastima na povratu podataka", rekla je uprava zoološkog vrta.
Krajem listopada na meti hakera bila je i knjižnica u Torontu. Tada je i njihove računalne sustave napao ransomware virus, a oporavak sustava još uvijek traje. Ovo je najveća knjižnica u Kanadi, s preko 11 milijuna knjiga i preko milijun korisnika.
Veliki biznis u svijetu
Hakerski napadi također postaju veliki biznis diljem svijeta. Na prvom mjestu je Rusija s preko 300 hakerskih grupa. Slijede Kina, Nigerija, Bjelorusija, Ukrajina i Iran. Također, cyber napadi posljednjih godina izravno su ciljali slavne osobe.
Tako se 2017. na meti ruskih hakera našao Emmanuel Macron, aktualni predsjednik Francuske. Hillary Clinton svojedobno je bila žrtva ruskih hakera, čiji su podaci i e-mail poruke ukradeni tijekom predsjedničke kampanje 2016. sa servera koji je bio tajan čak i za američke dužnosnike, a ti e-mailovi kasnije će pomoći Donaldu Trumpu da pobijedi na izborima.
POGLEDAJTE VIDEO: Isplati li se u kupnju preko granice? Direkt usporedio cijene proizvoda