Serija snažnih potresa ne prestaje tresti popularnu grčku turističku destinaciju, a najjači magnitude 4,9 stupnjeva po Richteru zabilježen je u 10.36 sati po našem vremenu. Prema dostupnim podacima, epicentar potresa bio je na području Santorinija na dubini od 14 kilometara.
Zasad nema dojava o materijalnoj šteti ili ozlijeđenima, a nadležne službe prate situaciju. Prema podacima na EMSC-u, zemlja se trese svakih nekoliko minuta, a većina potresa jačine je oko 4 stupnja po Richteru.
Grčke vlasti poslale su specijalne snage, spasilačke timove, šatore i bespilotne letjelice na otok Santorini nakon što je u tom području zabilježeno više stotina seizmičkih podrhtavanja, piše Guardian. Zbog straha od jačeg potresa koji bi mogao izazvati tsunami, ljudima je preporučeno da izbjegavaju obalu i zapuštene zgrade, da isprazne bazene i da se suzdrže od okupljanja u većem broju u zatvorenim prostorima. Ministarstvo civilne zaštite priopćilo je da će škole biti zatvorene kao mjera predostrožnosti u ponedjeljak.
"Ništa se ne može isključiti", rekao je Kostas Papazachos, profesor geofizike na Sveučilištu Aristotel u Solunu, za državnu televiziju ERT.
"I zato se uvode mjere opreza, upravo kako bi se ograničio utjecaj jačeg potresa."
Grčka se nalazi na višestrukim rasjedima i često je potresaju potresi, ali stručnjaci su povećanu seizmičku aktivnost u razdoblju od 48 sati, s više od 200 registriranih potresa, opisali kao dramatičnu, iako su naglasili da su potresi izazvani tektonskim, a ne vulkanskim aktivnost. Papazachos je lokalnim medijima rekao da su mnogi potresi bili jačine 4 do 4,5 stupnjeva po Richteru, a najjači je zabilježen u vodama između Santorinija i Amorgosa.
Mjesto jedne od najvećih vulkanskih erupcija u zabilježenoj povijesti, Santorini je također najpopularniji egejski otok u Grčkoj, koji je prošle godine privukao oko 3,5 milijuna turista. Do rane večeri u nedjelju, dok su slične mjere poduzete na Amorgosu i obližnjim otočićima Ios i Anafi, spasilački timovi na Santoriniju podigli su šatore na povišenim područjima na košarkaškim igralištima i na parkiralištima. U slučaju tsunamija, ljudima je rečeno da krenu prema unutrašnjosti. Trajektne tvrtke priopćile su da se povećao broj stranih radnika koji su s otoka odlazili u luku Pirej. Upute britanske vlade za putovanja pozvale su se na smjernice grčkog ministarstva civilne zaštite o potresima.
Gerasimos Papadopoulos, seizmolog, rekao je da je "sve moguće", ali je pojačana aktivnost zabilježena "u moru na značajnim udaljenostima od otoka", što je "sreća". O daljnjim zaštitnim mjerama trebalo je raspravljati na sastanku vlade koji je sazvao premijer Kyriakos Mitsotakis kasnije u nedjelju na kojem će sudjelovati i čelnik oružanih snaga, u jeku nagađanja da će vojska također biti poslana na egejske otoke.
Aegean Airlines priopćio je da će osigurati tri dodatna leta za i sa Santorinija u ponedjeljak i utorak kako bi se olakšalo putovanje mještana i posjetitelja na zahtjev grčkog ministarstva civilne zaštite.
Grčka se nalazi na više rasjeda i često je potresaju potresi.
Jedna od najvećih vulkanskih erupcija u povijesti, oko 1600. godine prije Krista, formirala je Santorini u današnji oblik. Posljednja erupcija na tom području dogodila se 1950. godine.
Stručnjaci kažu da blaga vulkanska aktivnost zabilježena u blizini Santorinija posljednjih dana nije povezana s potresima.
POGLEDAJTE VIDEO: Užas je krenuo u 9 sati. Apokaliptične snimke stravičnog potresa: 'Tresem se, s djetetom sam uspjela pobjeći'