U građanskom ratu u Jemenu poginulo je više od 5.000 djece, a 400.000 ih je ozbiljno pothranjeno i bore se za život, izvijestio je UN. UNICEF je priopćio da gotovo dva milijuna djece iz Jemena ne idu u školu otkako je sukob eskalirao kad je u ožujku 2015. u Jemenu intervenirala koalicija predvođena Saudijskom Arabijom.
/ AFP PHOTO / ESSA AHMED
/ AFP PHOTO / Mohammed HUWAIS
/ AFP PHOTO / ESSA AHMED
Otkako su se Saudijska Arabija i ostale arapske saveznice pridružile borbi vlade Jemena protiv Huta, Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je u tom ratu poginulo 9.245 ljudi. UN smatra da se radi o najvećoj svjetskoj humanitarnoj krizi. Osim toga, više od 2.200 ljudi umrlo je od epidemije kolere koja je pogodila tu zemlju u travnju prošle godine, piše The Guardian.
Godine nasilje, raseljavanja, bolesti i siromaštva
Više od tri milijuna djece je rođeno tijekom tog rata, a svi su oni obilježeni godinama nasilja, raseljavanja, bolesti, siromaštva, pothranjenosti i nemogućnosti pristupa osnovnim uslugama. Unicef je priopćio da je u tom nasilju ubijeno i ozlijeđeno više od 5.000 djece, što je u prosjeku petero djece na dan, svakog dana od ožujka 2015. godine. 'Čitava generacija djece u Jemenu odrasta ne znajući ni za što drugo, osim za nasilje', kaže predstavnik Unicefa u Jemenu, Meritxell Relano.
'Djeca u Jemenu pate od razarajućih posljedica rata za koji nisu krivi. Pothranjenost i bolesti su neizbježne, s obzirom na to da i osnovne usluge propadaju. Oni koji prežive, vjerojatno će do kraja života imati fizičke i psihičke ožiljke kao posljedice ovog rata', dodaje.
/ AFP PHOTO / ESSA AHMED
UN-ova agencija kaže da više od 11 milijuna djece, ili gotovo svako dijete u Jemenu, treba neku vrstu humanitarne pomoći. UN poziva na kraj krvoprolića u toj zemlji zbog zaštite djece, kao i na održiv i bezuvjetan pristup pomoći za svako dijete kojem pomoć treba.