Vlade širom svijeta se suočavaju s istim problemom, kako se prilagoditi brzim tehnološkim naprecima koji protresaju način na koji živimo i radimo. Prema Svjetskom gospodarskom forumu (WEF), ta promjena je nazvana Četvrtom industrijskom revolucijom, piše The Newsweek.
Četvrta industrijska revolucija će uzrokovati da tehnologija dublje prodre u društva pa čak i u naša tijela. WEF kaže da su uređivanje gena, novi oblici strojne inteligencije, novootkriveni materijali i pristupi upravljanju koji se oslanjaju na kriptografske metode poput blockchaina vjesnici novog doba.
Navodno se to već događa, ali ne svuda. Dok neke države tek dobivaju prave sanitarne sustave i mobitele, raskoš druge i treće industrijske revolucije, male enklave iskušavaju hrabri novi svijet biohakiranja i bitcoina.
‘Iz temelja će revidirati vlade i poslovne pothvate’
U svom novom izvješću, WEF ističe da će Četvrta industrijska revolucija svuda iz temelja revidirati vlade i poslovne pothvate, a neke su države spremnije od drugih. WEF je rangirao nacije prema sposobnosti prihvaćanja hipertehnološke budućnosti s konkurentnim gospodarstvom.
"Prigrliti Četvrtu industrijsku revoluciju je postalo definirajući čimbenik konkurentnosti," smatra Klaus Schwab, osnivač i izvršni predsjednik WEF-a. "Predviđam novu podjelu svijeta između zemalja koje razumiju inovativne preobrazbe i onih koje to ne razumiju."
WEF je rangirao 140 država prema konkurentnosti njihovih ekonomija. Uzeli su u obzir četiri glavne kategorije: koliko je njihovo okruženje pogodno za poslovanje, ljudski kapital, tržišta rada i inovacije, piše The Newsweek.
(FILES) This picture taken on September 28, 2015 shows the logo of German car maker Volkswagen (VW) is seen at the entrance to a VW branch in Duesseldorf, western Germany. Michael Horn, president and chief executive of Volkswagen Group of America, apologized to Congress and said the company takes "full responsibility" for the emissions cheating scandal, according to testimony released on October 8, 2015.
‘Drastične razlike između svjetskih regija’
Ljestvice otkrivaju drastične razlike ne samo između nacija nego između regija, sa Sjevernom Amerikom, Europom i Istočnom Azijom na vodećim mjestima. Afričke i karipske države te države Jugoistočne Azije nisu tako dobro prošle na ljestvicama.
WEF je otkrio da SAD ima najbolje tržište rada te ekosistem inovacija u svijetu. Švicarska ima najbolji ljudski kapital, a Hong Kong je vodeći u osiguranju okruženja za poslovanje.
Nejednakost te promjene mogla bi voditi k daljnim problemima u svijetu koji već pati od ozbiljne nejednakosti. Izvješće navodi da će ta nova revolucija stvoriti manje poslova nego prethodne tri industrijske revolucije. Samo 0,5 posto američke radne snage je danas zaposleno u industrijama koje nisu postojale na prijelazu u 21. stoljeće.
Najspremnije za četvrtu industrijsku revoluciju
To je mnogo manje od 8,2 posto novih poslova stvorenih u novim industrijama tijekom 1980-ih. Ako se moralno usvoje, svjedočit ćemo potencijalnim prednostima te društvene promjene.
"Ako se oblikuje na prikladan i odgovoran način, ovo tehnološko doba može ubrzati novu kulturalnu renesansu koja će nam omogućiti da se osjećamo dijelom nečega mnogo većeg od nas samih — prave globalne civilizacije," zaključuje Schwab za The Newsweek.
Države za koje WEF smatra da su za to najspremnije su SAD, Singapur i Njemačka. U stopu ih slijede Švicarska, Japan, Nizozemska, Hong Kong i Ujedinjeno Kraljevstvo. Novu industrijsku revoluciju spremne će dočekati i Švedska, Danska, Finska, Kanada, Tajvan, Australija, Južna Koreja, Norveška i Francuska. Spremne bi trebale biti i Novi Zeland, Luksemburg, Izrael, Belgija, Austrija i Irska, dok je pod upitnikom spremnost zemalja poput Islanda, Malezije, Španjolske, Kine, Češke, Katara, Italije, Čilea, Portugala, Slovenije i Poljske, a Hrvatsku ne treba ni spominjati.
People rest along a pond with lillies at Marina Bay Sands promenade in Singapore on September 22, 2016. (Photo by ROSLAN RAHMAN / AFP)