Štoviše, ta zemlja veličine Rumunjske, smještena na zapadu Afrike, uz Gvinejski zaljev, te stisnuta između Obale Bjelokosti, Burkine Faso i Toga, danas uživa ugled najbolje učenice demokratsko-tržišne orijentacije i temelja stabilnosti zapadne Afrike. Većina investicijskih analiza ohrabruje ulaganja u nju, a mnogi koji ondje posluju, posebice konditorske industrije koje nabavljaju kakao, tvrde kako su ganski proizvođači kakaovca najpouzdaniji partneri.
Istina, malo temeljitije istraživanje pokazuje da ni Gana nije imuna na afričke probleme, korupciju i nasilje, da ima velike socijalne probleme te se stalno mora brinuti da se političko i ratno neraspoloženje užeg i šireg susjedstva ne preseli na njezin teren.
S jedne je strane na trinaestome mjestu na svijetu prema procijenjenom rastu od 7,9 za 2013., a s druge je strane na niskim ljestvicama ako gledamo jedanaest posto nezaposlenih ili više od 28 posto stanovništva koje živi u siromaštvu, piše Liderpress.
Stabilna vlada
Ipak, u odnosu na svoje susjede Gana je jedna od rijetkih u kojima izbori teku demokratski i glatko, gdje sudovi rješavaju sporove, a ne oružane frakcije. Dakle, stabilne vlade (koje su s vremenom pokrenule optimizam stanovništva i stranih ulagača), tradicionalna ganska blaga zlato, drvo, kakaovac te nedavno otkrivene naftne zalihe glavni su razlog zašto je ponovno opet postala omiljeno afričko dijete, posebice zapadnih ulagača.
Kad je riječ o prirodnim izvorima i blagu, ta ih zemlja, čini se, ima napretek. Dobro stoji i energetski jer je na glavnoj ganskoj rijeci Volti sagrađena brana Akosombo, nakon čega je nastalo jedno od najvećih akumulacijskih jezera na svijetu.
Izvozna tajna
Gana je drugi najveći proizvođač kakaa nakon Obale Bjelokosti, a na poljoprivredu otpada 21 posto BDP-a. Ipak, većina poljoprivrednika, pa tako i oni koji uzgajaju kakaovac, malog su kalibra. Ganska izvozna tajna kad je riječ o kakau zapravo je Ghana Cocoa Board (Cocobod), ustanova kojom upravlja država i koja regulira cijene kako bi spriječila poljoprivrednike da krše cijene na svjetskom tržištu, okuplja proizvođače najboljega kakaovca i kave, osigurava najbolje aranžmane za kupnju, prodaju, certificiranje te olakšava izvoz gotovih proizvoda.
Nakon Južnoafričke Republike Gana je najveći proizvođač zlata. Štoviše, rudarska blaga pet su posto ganskog prihoda.
Otkriće velikih rezervi nafte
Ta izvorima nevjerojatno bogata zemlja ekonomski je ponajviše poletjela na krilima 2007. objavljenoga otkrića o velikim naftnim rezervama. Proizvodnja je službeno započela 2010., no pravi poslovni uspjeh ponajviše će ovisiti o tome kako će vlada upravljati novorastućom industrijom. Procjenjuje se su naftne rezerve s ganskim izvorima skočile za gotovo sedamstvo milijuna barela.
I turizam uzima maha
Treba dodati da i turizam, po kojem Gana ne prednjači među afričkim zemljama, polako uzima maha. Budući da se stranci relativno sigurno mogu kretati većim dijelom zemlje i da već godinama nema napetosti između raznih kultura i pripadnika različitih vjeroispovijesti, većina se turista iz te prelijepe, mahom zelene, šumovite zemlje vraća se s ugodnim dojmovima. Ganu još smatraju najboljom ‘'afričkom zemljom za početnike'’.
Nije sve tako sjajno
Sve to trebalo bi tu zemlju s 25,5 milijuna stanovnika koja na 238 tisuća četvornih kilometara krije nevjerojatna prirodna blaga slijedećih stoljeća držati u vrhu ne samo afričkih ekonomija. No, nije sve tako sjajno.
Veliki potencijali donose i velike nevolje, pa se predsjednik John Dramani Mahama danas suočava sa sve većim pritiscima vanjskih ulagača da više liberalizira tržište i sve većim nezadovoljstvom stanovništva čija svakodnevica ne daje naslutiti da živi u zemlji kojoj je priroda darovala toliko velika i raznolika bogatstva.
http://liderpress.hr/lider-trend/gana---zemlja-od-zlata-drva-kakaa-i-nafte/