Filipini su u ponedjeljak, nakon žestokih sukoba koji su postali najveća sigurnosna kriza te države u nekoliko godina, objavili kraj petomjesečnih vojnih operacija u gradu na jugu koji je bio pod kontrolom pobunjenika Islamske države.
Ofenzivne borbene operacije završene su nakon što je vojska eliminirala posljednje uporište pobunjenika koji su se odbijali predati u nekoliko zgrada u središtu Marawija.
Topništvo i automatska pucnjava i dalje su se čuli u ponedjeljak, a nekoliko Reutersovih novinara vidjelo je vatru iza džamije. Tamo i u obližnjim zgradama su pronađena tijela 40 boraca i njihovih dviju supruga.
Ernesto Abella, glasnogovornik filipinskog predsjednika Rodriga Dutertea, rekao je kako su Filipini prevladali "najozbiljniju prijetnju nasilnog ekstremizma i radikalizma na Filipinima i u jugoistočnoj Aziji".
Ministar obrane Delfin Lorenzana objavio je kako su snage sigurnosti "otkinule bujajuću infrastrukturu" ekstremističkih skupina.
"Dokrajčivanjem zasad najozbiljnijeg pokušaja izvoza nasilnog ekstremizma i radikalizma na Filipinima i u regiji zaustavili smo njezino širenje u Aziji", istaknuo je Lorenzana.
Pobunjenička okupacija iznenadila je vojsku neiskusnu u gradskom ratovanju i izazvala zabrinutost da su pobornici Islamske države dobili na utjecaju među lokalnim muslimanima i da planiraju koristiti otok Mindanao kao bazu za operacije na jugoistoku Azije.
Te strahove je pogoršala razina organizacije militanata, njihova sposobnost regrutiranja mladih boraca, privlačenja inozemnih radikala, gomilanja velike količine vojske i pružanja otpora kopnenoj ofenzivi i zračnim napadima 154 dana.
Vlasti su objavile kako je u sukobima ubijeno 920 militanata, 165 pripadnika vojske i policije i najmanje 45 civila. Raseljeno je više od 300 tisuća ljudi.