Kraljica Elizabeta II., najdugovječniji britanski monarh, umrla je u četvrtak mirno u dobi od 96 godina u Balmoralu, priopćila je Buckinghamska palača. Palača je objavila njezinu smrt u kratkom priopćenju, nakon čega slijedi 10 dana nacionalne žalosti i odavanje počasti njezinom dugom životu i rekordnoj vladavini.
"Kraljica je umrla mirno u Balmoralu danas poslijepodne", stoji u priopćenju Buckinghamske palače.
"Kralj i kraljica supruga ostat će u Balmoralu večeras i vratit će se u London sutra."
Najstariji od njezino četvero djece, Charles, princ od Walesa, koji je sa 73 godine najstariji nasljednik u britanskoj povijesti, odmah automatski postaje kralj Ujedinjenog Kraljevstva. Službeno je potvrđeno da će se zvati Charles III.
Što sada?
A dan nakon kraljičine smrti, u petak, u palači St. James sastat će se Pristupno vijeće koje će Charlesa proglasiti novim vladarom. Službeno proglašenje pročitat će se u palači St. James i u Kraljevskoj burzi, a u 15.30, premijerka i njezini ministri doći će Charlesu na audijenciju.
Kralj Charles će pak na krunidbu pričekati malo duže. BBC je podsjetio da je od trenutka kada je Elizabeta II. postala kraljica pa do njezine krunidbe prošlo dugačkih 16 mjeseci.
U subotu 10. rujna, planirano je dovođenje kraljičina lijesa u Buckinghamsku palaču. Njezino tijelo trebalo bi do Londona biti prevezeno vlakom, a u slučaju da to ne bude izvedivo, pokrenut će se operacija Overstudy i lijes će biti prevezen zrakoplovom. Po dolasku bit će održan prijam za doček.
U nedjelju će Charles, u Westminster Hallu, primiti izraze sućuti, a potom se očekuje da će krenuti na turneji po Ujedinjenom Kraljevstvu. Prvo ide posjet Parlamentu Škotske, a u ponedjeljak ide u Sjevernu Irsku gdje će u dvorcu Hillsborough primati izraze sućuti.
Najbizarniji zahtjev se odnosi na njegovo pranje zuba. Charles ima jednog slugu koji mu svako jutro na četkicu mora istisnuti pastu.
U utorak se očekuje proba povorke lijesa od Buckinghamske do Westminsterske palače, koja nosi naziv "Operacija Lav", a u srijedu bi Charles trebao ići u Wales gdje će biti na misi u katedrali Llandaff u Cardiffu.
A prava povorka održat će se na Dan D+5, a nakon nje je na redu služba u Westminster Hallu.
Kraljica će potom tri dana ležati na odru u Westminsterskoj palači, što se naziva Operacija Pero.
Sprovod se očekuje desetak dana od njezine smrti. On će se održati u Westminsterskoj opatiji, a toga dana točno u podne bit će održana nacionalna dvominutna šutnja.
Pogrebne povorke će se održati u Londonu i Windsoru, a sveta misa zadušnica će se održati u kapeli sv. Jurja. Kraljica će biti pokopana u Memorijalnoj kapeli kralja Georgea VI. u Windsoru.
A što će se događati u petak, dan nakon kraljičine smrti?
Novi kralj i njegova supruga Camila trebali bi iz Balmorala doći u London gdje će se Charles sastati s premijerkom Liz Truss. Očekuje se i da će se novi kralj sastati s vojvodom od Norfolka, koji je zadužen za kraljičin sprovod. Nadalje, tamošnja vlada objavit će koliko će trajati nacionalna žalost, a prema nekim najavama vjerojatno će trajati 12 dana, sve do kraljičina sprovoda. Također, topovi na Hyde parku i ostalim lokacijama ispalit će 96 puta, koliko je kraljica imala godina.
Također, Charles bi se trebao obratiti javnosti preko televizije, a u katedrali St. Paul premijerka i članovi vlade trebali bi se pojaviti na misi u njezinu čast.
Kronologija onoga što slijedi
Petak 9. rujna
U London se vraćaju kralj Charles III. i Camilla nakon što su proveli noć u Balmoralu.
Charles III. sastaje se s premijerkom Liz Truss, koju je u utorak kraljica Elizabeta II. imenovala premijerkom.
Očekuje se da će kralj finalizirati posljednje detalje pogreba, duljinu žalosti za kraljevsku obitelj, a vlada će potvrditi duljinu nacionalne žalosti, vjerojatno 12 do 13 dana. Dan sprovoda bit će neradni.
Zastave su na pola koplja, u Londonu će zvoniti zvona, a u znak sjećanja na kraljicu topovi bi trebali ispaliti 96 plotuna.
Novi kralj Charles III. obratit će putem televizije, a u katedrali sv. Pavla u Londonu održat će se vjerski obred s premijerkom i članovima vlade.
Subota 10. rujna
Tijekom jutra službeno se Charles III. proglašava kraljem, parlament polaže prisegu i izražava sućut, a novi kralj prima poslijepodne predsjednicu vlade i glavne ministre.
Nedjelja 11. rujna
Lijes s tijelom kraljice dolazi u palaču Holyroodhouse, službenu rezidenciju monarha u Škotskoj.
Uprave Škotske, Walesa i Sjeverne Irske proglašavaju dolazak novog monarha.
Ponedjeljak, 12. rujna
Sastaju se dva doma parlamenta u Londonu kako bi odali počast kraljici, a novi kralj odlazi iz Londona u Škotsku, Wales i Sjevernu Irsku.
Utorak, 13. rujna
Lijes s kraljičinim tijelom prevozi se avionom u London, a potom u Buckinghamsku palaču.
Srijeda, 14. rujna
Procesija kroz središte Londona kako bi se lijes premjestio iz Buckinghamske palače u Westminster.
Lijes će biti četiri ili pet dana u Westminster Hallu kako bi ljudi, 23 sata dnevno, mogli odavati počast. Očekuje se da će doći stotine tisuća ljudi.
Kraljevska obitelj također bi trebala doći odati počast Elizabeti II.
Ponedjeljak, 19. rujna
Vjerojatni datum državnog pogreba u Westminsterskoj opatiji u Londonu, kada se očekuju i državnici iz čitavog svijeta.
Nakon obreda, kraljica će biti privatno pokopana u kapelici kralja George VI. u dvorcu Windsor.
Lijes njezina supruga princa Filipa koji je preminuo prošle godine bit će tamo premješten kako bi bio uz nju.