Europski sud pravde, najviša sudska instanca u Europskoj uniji, donio je odluku prema kojoj radnici koji nemaju službeno mjesto rada, odnosno oni koji rade na terenu, mogu tražiti od poslodavca da im plati za vrijeme koje im je potrebno da dođu od kuće do prvog klijenta, piše The Independent.
Ostvarivanje prava na odmor
Kada takav radnik izađe iz kuće kako bi se sastao s prvim klijentom i vrati se kući nakon sastanka sa zadnjim klijentom toga dana, vrijeme koje mu je potrebno da stigne na mjesto sastanka ne može se smatrati odmorom kao što je definirano direktivom Europske unije o radnom vremenu, utvrdili su suci u Luxembourgu.
Direktiva o radnom vremenu definira radno vrijeme kao razdoblje u kojem radnik radi, na raspolaganju je poslodavcu i obavlja aktivnosti ili obveze, u skladu sa zakonima odnosno praksom zemalja članica, podsjećaju suci pozivajući se na to da je potrebno viditi posebnu brigu o zdravlju i sigurnosti radnika ali i pravo na minimalno vrijeme za odmor.
Slučaj je pokrenuo najveći španjolski sindikat Comisiones Obreras, žaleći se na tretman takvih putovanja u tvrtki za instalaciji sigurnosnih sustava Typo Integrated Security. U Tycou smatraju da njihovi zaposlenici tijekom putovanja službenim vozilom ne rade prije prvog odnosno nakon zadnjeg zakazanog posla u radnom danu.