ECHA /

Europska agencija za kemikalije iznijela mišljenje o glifosatu: 'Glifosat je nekancerogen'

Image
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Europska agencija za kemikalije potvrdila je prethodno izneseno mišljenje Europske agencije za sigurnost hrane

15.3.2017.
16:55
Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
VOYO logo

Glifosat je najviše korištena poljoprivredna kemikalija svih vremena koja se koristi u gotovo svim herbicidima. Svjetska zdravstvena organizacija kaže da vjerojatno ima kancerogen potencijal, dok Europska agencija za hranu kaže da nema. 

Danas se o ovome izjasnila i Europska agencija za kemikalije (ECHA) priopćenjem koje prenosim u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Europska agencija za kemikalije (ECHA) danas je objavila svoje mišljenje o toksičnosti glifosata i proglasila ga nekancerogenim, čime je dodatno potvrdila prethodno izneseno mišljenje Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA). Doneseni stavovi u suprotnosti su s procjenom Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC)

Svjetske zdravstvene organizacije koja navodi kako je glifosat “vjerojatno kancerogen” za ljude. Zastupnik u Europskom parlamentu i član Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane, Davor Škrlec, smatra kako današnja odluka Europske agencije za kemikalije ukazuje na potrebu za većom transparentnošću studija na temelju kojih se odlučuje o sigurnosti glifosata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zeleni u Europskom parlamentu već duže vrijeme provode kampanju protiv glifosata zato što on predstavlja niz prijetnji ljudskom zdravlju, biljkama i životinjama. Današnja odluka Europske agencije za kemikalije (ECHA) došla je tek nakon godinu dana kada smo podnijeli zahtjev za pristupom svim studijama na temelju kojih se odlučuje o tokstičnosti glifosata, kako bismo sve te studije iza kojih stoji agroindustrija učinili javno dostupnima i otvorenima za nezavisnu znastvenu kritiku.

PROČITAJTE VIŠE:

>>Ovu kemikaliju jedemo svaki dan, a možda uzrokuje rak i brojne druge zdravstvene probleme!

>>Koliko su opasni glifosati i treba li ih zabraniti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sada smo dobili samo djelomične odgovore s necjelovitim studijama. Opet je prisutno oprečno mišljenje jedne agencije EU-a od mišljenja Međunarodne agencije za istraživanje raka Svjetske zdravstvene organizacije. Ova polemika će se nastaviti, a građani će i dalje imati razumljive nedoumice u vezi sigurnosti glifosata, sve dok se studije ne učine javno dostupnima.

Na kraju, kada postoji već toliko raspoloživih alternativa glifosatu, nema nikakvog smisla riskirati naše zdravlje njegovom daljnjom upotrebom. Nastavit ćemo stoga zagovarati njegovu zabranu i primjenu alternativa što je u konačnici svakako bolji izbor za građane, životinje i okoliš.” - zaključuje Škrlec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo kako je početkom veljače započelo prikupljanje potpisa europske građanske inicijative koja od Europske komisije traži da državama članicama predloži zabranu glifosata, izmijeni postupak odobravanja pesticida te da odredi razinu na koju se mora smanjiti upotreba pesticida, a koja će biti obvezujuća u cijeloj EU.

Prikupi li inicijativa u godinu dana milijun potpisa potpore građana iz najmanje sedam država članica, a u Hrvatskoj je za ispunjavanje kvote potrebno 8250 potpisa, Komisija će morati reagirati u roku od tri mjeseca, donijeti odluku o prihvaćanju ili neprihvaćanju prijedloga inicijative te u konačnici predložiti državama članicama zabranu glifosata koja će onda biti obvezujuća za cijelu EU."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo