Europski parlament izglasao je danas na plenarnoj sjednici u Strasbourgu nova pravila o primjerenim minimalnim plaćama za sve radnike u Europskoj uniji, i to sa 505 glasova za, 44 suzdržanih i 92 protiv.
Riječ je o novoj direktivi koja je s Vijećem Europe dogovorena u lipnju ove godine, a prema kojoj će određivanje visine minimalca i dalje ostati u nadležnosti nacionalnih vlasti, ali će nacionalne vlade svih 27 članica morati jamčiti EU-u da i takve plaće "omogućuju radnicima dostojan život uzimajući u obzir troškove života i razine plaća".
"Za procjenu primjerenosti zakonski propisanih minimalnih plaća države članice mogu sastaviti košaricu proizvoda i usluga po stvarnim cijenama ili upotrijebiti vrijednosti od 60 % bruto medijalne plaće i 50 % bruto prosječne plaće", navodi se konkretno u priopćenju iz Europskog parlamenta.
Sljedeća točka podjednako je zanimljiva: "Države članice u kojima je manje od 80 % radnika obuhvaćeno kolektivnim ugovorima morat će u suradnji sa socijalnim partnerima izraditi akcijski plan za povećanje njihova obuhvata."
Direktiva će nakon konačnog usvajanja obvezivati države članice da uspostave sustave za provedbu, između ostalog pouzdano praćenje, kontrole i inspekcije kako bi se "riješio problem izrabljivačkog podugovaranja, lažnog samozapošljavanja, neevidentiranog prekovremenog rada i povećanog intenziteta rada".
Nova direktiva predviđa i "pravnu zaštita za radnike, njihove predstavnike i članove sindikata u slučaju kršenja pravila".
Nakon glasanja, suizvjestitelj Dennis Radtke (EPP, Njemačka) rekao je: "Trenutačna situacija još jednom jasno pokazuje da su nam potrebna funkcionalna i snažna socijalna partnerstva u Europi."
Suizvjestiteljica Agnes Jongerius (S&D, Nizozemska) izjavila je: "Cijene namirnica, računa za energiju i stanarina vrtoglavo rastu. Građani jedva spajaju kraj s krajem. Ne smijemo gubiti vrijeme, rad ponovno mora biti isplativ."