'VI STE UNIŠTILI, VI IZGRADITE' / Novi plan za Ukrajinu prema kojem bi sve platili ruski oligarsi: No, tu je i 'mali' problem

Image
Foto: Profimedia

Kijev kaže da je zamrznuta imovina oligarha 'teška' između 300 i 500 milijardi dolara

7.7.2022.
17:05
Profimedia
VOYO logo

Ukrajina će financirati najveći dio svog poslijeratnog oporavka bogatstvom koje zapadne sile zaplijene od ruskih oligarha, tvrdi ukrajinski premijer Denis Šmihal. Ali za neke saveznike Kijeva - kao što je Švicarska - to je lakše reći nego učiniti, piše Politico.

"Pravo vlasništva je temeljno pravo", rekao je švicarski predsjednik Ignazio Cassis tijekom konferencije za novinare u utorak zajedno s premijerom Denisom Šmihalom nakon dvodnevnih razgovora na visokoj razini o obnovi Ukrajine u švicarskom gradu Luganu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno, možemo prekršiti temeljni zakon. Ali moramo stvoriti pravnu osnovu."

Image
PUTIN ŽELI PRITISNUTI ZAPAD /

Vojni analitičar upozorio na detalj iz povijesti koji bi se mogao ponoviti: '11 mjeseci nakon toga, počeo je Drugi svjetski rat'

Image
PUTIN ŽELI PRITISNUTI ZAPAD /

Vojni analitičar upozorio na detalj iz povijesti koji bi se mogao ponoviti: '11 mjeseci nakon toga, počeo je Drugi svjetski rat'

Predstavljen plan za obnovu Ukrajine

Cassisovi komentari odražavaju širu nevoljkost koja vlada među pojedinim velikim gospodarstvima, a tiče se zaplijene i prodaje imovine ruskih oligarha bez odgode, kako bi se obnovila ratom razorena Ukrajina nakon što Moskva završi svoju invaziju. Švicarska se suočava sa sličnim izazovima: ruski klijenti u toj zemlji drže do 214 milijardi dolara imovine, a Švicarska već prima kritike na svoj račun zbog sporog slamanja oligarha, unatoč tome što je prihvatila EU sankcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usprkos tim umjerenim očekivanjima, Šmihal je istupio na "Konferenciji o oporavku Ukrajine" u Luganu, ocrtavajući plan oporavka u tri faze za koji je rekao da uključuje tisuće projekata za modernizaciju zemlje i njezino postavljanje na putu pridruživanja EU-u. Europska komisija također je iskoristila ovaj događaj kako bi predstavila platformu za razvojne banke, međunarodne institucije i zemlje za nadzor i pomoć u razvoju projekata za obnovu zemlje.

Image
Foto: Profimedia

Ukrajinski proračun u deficitu pet milijardi dolara mjesečno

Ali obećanja i dobra volja nisu dovoljni da se popravi ogromna šteta nastala ruskom invazijom na Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat je teško pogodio ukrajinske financije, ostavljajući vladu s oko 750 milijardi dolara ekonomskih gubitaka s kojima se mora boriti. Savezničke vlade i međunarodne financijske institucije pokušale su ublažiti dio financijske boli dajući Kijevu 8 milijardi dolara bespovratnih sredstava od početka ruske invazije krajem veljače. Ali, to je malo promijenilo vladin rastući proračunski deficit, koji je sada dosegao 5 milijardi dolara mjesečno.

EU je sa svoje strane u svibnju obećala da će zemlji dati zajam do 9 milijardi eura, iako pregovori oko toga u Bruxellesu još uvijek traju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Financijske poteškoće usmjerile su poglede ukrajinskih dužnosnika prema imovini sankcioniranih oligarha.

'Rusi bi trebali platiti svu štetu'

Od početka lipnja, vlada diplomatskim kanalima pokušava stvoriti politički zamah koji bi pomogao da se krene u izradu sporazuma kojim bi se Ruse natjeralo da plate, rekla je zamjenica ministra pravosuđa Irina Mudra u utorak u intervjuu iz Kijeva. "Naravno, vrlo smo zahvalni našim saveznicima što su pružili financijsku pomoć", rekla je. "Ali moramo priznati da bi Rusi trebali biti ti koji bi trebali platiti svu tu štetu."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, ne postoji pravni okvir koji bi omogućio zapljenu zamrznute ruske imovine i slanje u Ukrajinu, rekla je, pogotovo zato što bi Rusija mogla staviti veto na bilo što na razini UN-a, kao članica Vijeća sigurnosti. Umjesto toga, ukrajinska vlada ima za cilj dobiti barem "blagoslov" globalne zajednice na Općoj skupštini UN-a u rujnu, rekla je Mudra.

Image
Foto: Profimedia

Razmatranje pravnih okvira za zapljenu i prodaju imovine sankcioniranih pojedinaca

Osim ruske imovine, Kijev bi želio vidjeti i poseban porez na transakcije s Rusijom. Zapadni saveznici Ukrajine zamrznuli su, prema Šmihalu, između 300 i 500 milijardi dolara imovine ruskih oligarha. Ta bi bogatstva bila neophodna za poslijeratni oporavak, za koji se premijer nada da bi mogao započeti u nadolazećim godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, nedostatak jedinstvenih pravila za oduzimanje zamrznute imovine otežava ovaj cilj. Komisija je krajem svibnja pokušala riješiti problem predlažući pravila prema kojima bi izbjegavanje sankcija u EU postalo kazneno djelo. To bi zemljama dalo pravnu osnovu koja im je potrebna za oduzimanje zaplijenjene imovine.

Na međunarodnoj sceni, Kanada je prošli tjedan donijela zakon o zapljeni i prodaji imovine pojedinaca i entiteta koji se nalaze na njenom popisu sankcija. Ujedinjeno Kraljevstvo navodno razmatra slične mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina poziva na oduzimanje imovine u slučaju neprovocirane agresije

Važno je da ukrajinski saveznici ubrzaju birokratski proces, rekao je Šmihal. Ne samo zato da Kijev može početi postavljati temelje za svoj plan oporavka, već zato što bi ciljanje na bogatstvo oligarha poslalo jasnu poruku ratnohuškačkim državama diljem svijeta.

"Vrlo je važno da civilizirani svijet da signal ruskom agresoru, i drugim potencijalnim agresorima u budućnosti, kako bi shvatili da neizazvanu agresiju ovaj agresor mora platiti", rekao je Šmihal. Pozvao je na međunarodnu akciju za razvoj zakona koji dopuštaju "oduzimanje zamrznute imovine u slučaju neprovocirane agresije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cassis je imao razumijevanja za Šmihalove pozive. Međutim, pozvao je na strpljenje dok vlade razvijaju zakonske okvire koji bi omogućili zapljenu imovine oligarha bez otvaranja puta budućim vladama da zloupotrijebe prava pojedinaca. "Bilo je mnogo, mnogo, mnogo ratova tijekom stoljeća kako bi stanovništvo imalo slobodu i ljudska prava", rekao je švicarski predsjednik.

"Građanima treba biti osigurana zaštita od moći države. To je ono što mi zovemo liberalna demokracija", zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo