POLAKO, ALI SIGURNO /

Europska unija planira embargo na uvoz ruske nafte samo pomorskim putem? Orbanova ideja prevladava među članicama EU-a

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Usvoji li se šesti paket sankcija protiv Rusije, Europska unija će moći tvrditi da i dalje smanjuje ovisnost o ruskoj nafti, ali postupnije

27.5.2022.
9:54
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Ideja mađarskog premijera Viktora Orbana, da se embargo ne uvodi na naftu koja se iz Rusije doprema naftovodom Družba, polako prevladava među članicama Europske unije, piše u petak Večernji list.

Embargo na uvoz nafte i naftnih derivata iz Rusije, koji je 3. svibnja predložila Europska komisija, ali on još nije izglasan zbog protivljenja Mađarske, mogao bi biti razvodnjen i na kraju biti izglasan samo kao embargo na uvoz ruske nafte pomorskim putem, ne i naftovodom Družba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

U Bruxellesu se neslužbeno može čuti da takva, originalno mađarska ideja, polako prevladava među državama članicama i da se dogovor na temelju te ideje pokušava pronaći do ponedjeljka, kad počinje dvodnevni, izvanredni sastanak Europskog vijeća na kojem se okupljaju šefovi država i vlada 27 članica Unije.

Usvoji li se šesti paket sankcija EU-a protiv Rusije u takvom obliku, s naftnim embargom koji vrijedi samo na moru, a ne i na kopnu kojim ide naftovod, EU će moći tvrditi da i dalje smanjuje ovisnost o ruskoj nafti, ali postupnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ČEKANJE JE NOVA OMILJENA ZABAVA? /

Orban bi opstrukcijom ruske nafte mnogima mogao učinio uslugu, a drugi su u strahu: 'Jedinstvo je na kocki'

Image
ČEKANJE JE NOVA OMILJENA ZABAVA? /

Orban bi opstrukcijom ruske nafte mnogima mogao učinio uslugu, a drugi su u strahu: 'Jedinstvo je na kocki'

I dalje bi se europski novac iz fondova usmjeravao, primjerice, u Jadranski naftovod (Janaf) kao alternativni pravac za dobavu neruske nafte do rafinerija u srednjoj Europi, ali ne bi se tako brzo dogodio (ako bi se uopće i dogodio) scenarij koji se uz originalni prijedlog Europske komisije činio itekako zamislivim: scenarij da nafta više ne teče iz smjera Rusije.

Image
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL

Kako neslužbeno doznajemo, od 20-ak milijardi eura "novog" novca koji je Komisija u paketu RePowerEU predvidjela za ulaganja u smanjenje ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima u svih 27 država članica EU-a, Hrvatska bi mogla računati na oko 400 milijuna eura.

Detaljni izračuni i planovi o tome još se rade, ali to je otprilike iznos koji bi Hrvatska, povrh novca iz postojećih fondova i mehanizma za oporavak i otpornost, mogla uložiti u energetsku infrastrukturu, od novog LNG terminala do jačanja kapaciteta Janafa.

U posljednjim raspravama u Vijeću EU-a koje su se dogodile iza zatvorenih vrata, kako neslužbeno doznajemo, jedan od prijedloga bio je da se iz država koje nastave primati rusku naftu naftovodom nekako zabrani izvoz naftnih proizvoda u ostale države članice EU-a koje ne bi imale takvo izuzeće od naftnog embarga, piše novinar Večernjeg lista Tomislav Krasnec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo