KORONAKRIZA / EU čeka konačno rješenje oko pomoći: Umjesto dogovora padaju međusobne optužbe

Čelnici EU već treći dan raspravljaju o proračunu i paketu pomoći kojim bi i Hrvatska mogla dobiti 20 milijardi eura

19.7.2020.
18:43
VOYO logo

Nizozemska, Austrija, Danska i Finska, poznatije i kao štedljiva četvorka, dobili su još jednu članicu - Švedsku. Njihovo inzistiranje na smanjenju proračuna i paketa pomoći od 1824 milijarde eura, kao i postavljanje drugih uvjeta, prema mnogima su znak da ni današnji sastanci neće uroditi plodom.

Image
sastanci u bruxellesu /

EU samit u zastoju zbog podjele novca; Plenković: 'Očekujem kompromis od štedljivih'

Image
sastanci u bruxellesu /

EU samit u zastoju zbog podjele novca; Plenković: 'Očekujem kompromis od štedljivih'

''U ovom trenutku je još teško reći hoćemo li doći do rješenja. Ima puno dobre volje, no također i različitih pozicija. Poduzet ću sve napore, no moguće je da danas neće biti dogovora'', kazala je njemačka kancelarka Angela Merkel.

Polako su se počeli i gubiti živci pa je došlo i do svađa između Nizozemske i Italije, koja bi bila najviše pogođena smanjenjem pomoći.

''Žestoko se suprotstavljamo Nizozemskoj i ostalim takozvanim štedljivim državama koje su protiv velike novčane pomoći. Naročito se protive dodjeli bespovratnih sredstava'', kazao je talijanski premijer Giuseppe Conte.

Nizozemska premijer Mark Rutte zamjerio se i Mađarima jer upozorava da oni koji ne poštuju zakon u startu ne bi trebali dobiti financijsku pomoć.

''Ne znam iz kojih osobnih razloga nizozemskih premijer mrzi mene ili Mađarsku. Tako žestoko napada i jasno daje do znanja da bi Mađarska zbog nepoštivanja vladavine prava trebala biti financijski kažnjena'', tvrdi mađarski premijer Viktor Orban.

Štedljive države s druge bi strane već danas mogle financijski profitirati ukoliko prihvate izmijenjeni prijedlog proračuna i pomoći.

''Što se tiče Austrije, drago mi je što se stvari pozitivno razvijaju. Ovdje mislim na prijedlog rabata od 137 milijuna eura godišnje koji će se povećati na 237 milijuna pa i na 287 milijuna eura'', kazao je austrijski kancelar Sebastian Kurz.

Lideri Europske unije sada su već i pod pritiskom jer nastala situacija već se naziva krizom, a njezini bi se utjecaji već ujutro mogli osjetiti na tržištu čim se ujutro otvore burze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo