U sjeni recentnih događanja u Afganistanu ostao je horor koji je zbiva u Etiopiji gdje su okupirani svi veći gradovi, a tisuće ljudi prisiljeno je u koncentracijske kampove. Ono što je započelo kao politički spor u jednoj od najmnogoljudnijih i najmoćnijih afričkih zemalja ubrzo se pretvorilo u kampanju etničkog čišćenja protiv manjinskih stanovnika regije Tigraj, piše britanski Telegraph.
Etiopsku se vladu optužuje za udruživanje s etničkom skupinom Amhara i vojnicima iz susjedne Eritreje, sve s ciljem rušenja regionalne vlade Tigraja. Spomenimo i to da je na čelu etiopske vlade dobitnik Nobelove nagrade za mir, Abiy Ahmed. No, u etiopskim se gradovima događa sve osim mira. Štoviše, sve se pretvorilo u pokolj i jedno od najgorih etničkih čišćenja.
Pripadnici Amhara idu 'od vrata do vrata'
Deseci različitih svjedoka za Telegraph tvrde da snage koje vladaju Etiopijom na području grada Humere čine bestijalne zločine; tisuće žena, muškaraca i djece tjera se u improvizirane koncentracijske logore, odsijecaju im udove i bacaju unakažena tijela u masovne grobnice.
Pripadnici Amhara idu "od vrata do vrata" kako bi pronašli i uhitili svakoga tko je etnički stanovnik Tigraja.
Blizu etiopijske granice s Eritrejom i Sudanom nalazi se Humera, grad s oko 50 tisuća stanovnika koji je zbog svoje strateške lokacije bio jedno od prvih mjesta koje su napale snage premijera Ahmeda.
Etničko čišćenje u Etiopiji
'Treba ih sve istrijebiti'
Izvori tako navode za britanski portal da su vladajuće sile u Humeri s etničkim čišćenjem stanovnika Tigraja započele nakon niza pobjeda pobunjeničkih snaga potkraj lipnja.
"Feven Berhe bila je nedužna stanovnica i vlasnica malenog dućana. Odveli su je do rijeke i upucali. Prije nego su je ubili, izvadili su joj oči i odrezali noge. Nikom nisu dali da pokupi njeno tijelo i pokopa je'', ispričao je svjedok.
Vođe Ahmare održale su i javni sastanak u glavnoj općinskoj vijećnici u Humeri na kojoj su donijeli zastrašujući zaključak o sudbini lokalnog stanovništva.
"Treba ih sve istrijebiti", izjavio je muškarac koji je bio na sastanku. A ubrzo nakon tog sastanka, tvrde brojni stanovnici, krenula su masovna uhićenja.
"Išli su od kuće do kuće i sve uhitili. Nitko nije bio izuzet osim onih koji su pobjegli u Sudan ili našli mjesto na kojem se mogu sakriti unutar grada. Imaju popis svih stanovnika koji pripadaju toj manjini iz administrativnih ureda", ispričao je svjedok.
"Ako je u vašoj osobnoj iskaznici piše da ste Tigrajan, nema milosti", rekao je jedan muškarac.
Napuhana i krvava tijela plutala rijekom
Početkom kolovoza pronađena su 43 napuhana i krvava tijela koja su plutala rijekom Tekeze, koja dijeli regiju od Sudana. Jedan od svjedoka za Telegraph je kazao da je uspio pobjeći jer je jednog vojnika uspio uvjeriti da nije etnički pripadnik Tigraja.
''Bilo nas je 250 zatvorenika. Vojnici Ahmare odvode zatvorenike i dovode nove. One koje odvedu, oni se više nikad ne vrate natrag'', rekao je svjedok.
Svjedoci tvrde da se ubijeni bacaju u tri skladišta izvan grada, što djelomično potvrđuju i satelitske snimke koje prikazuju jame veličine bazena izvan jednog od skladišta. Također, postoje i slične fotografije sumnjivih jama na drugim lokacijama.
Zbog velikih ograničenja izvješćivanja u Etiopiji, Telegraph nije mogao potvrditi ove izjave, a na upite nisu odgovorili ni predsjednik ove pokrajine Ahmara Agegnuh Teshager ni ured etiopskog premijera.