oglasili se priopćenjem /

EK podržava njemačku odluku o graničnoj kontroli: 'Cilj je što brži povratak na normalno stanje'

Image
Foto: Thierry Monasse/DPA/PIXSELL

Iz Europske komisije kažu kako je uvođenje graničnih kontrola u Shengenskom režimu moguće u slučaju kriznog stanja te da Njemačka ima opravdan razglog za to učiniti

13.9.2015.
19:25
Thierry Monasse/DPA/PIXSELL
VOYO logo

Izvršno tijelo Europske unije je reklo kako je zakonski opravdano što je Njemačka u nedjelju ponovno uvela kontrolu granica, posebice na svojoj granici prema Austriji, te kako to pokazuje potrebu da se države EU-a usuglase oko pristupa izbjeglicama.

Image
vrhunac izbjegličke krize /

Njemačka ukida Schengenski režim: zbog izbjeglica uvodi kontrole na granici s Austrijom

Image
vrhunac izbjegličke krize /

Njemačka ukida Schengenski režim: zbog izbjeglica uvodi kontrole na granici s Austrijom

"Privremeno ponovno uvođenje graničnih kontrola između država članica je iznimna mogućnost, izričito predviđena i regulirana Zakonikom o schengenskim granicama u slučaju kriznog stanja", rekla je Europska komisija u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Trenutno stanje u Njemačkoj, na prvi pogled, izgleda kao stanje na koje se odnose ovi propisi", dodaju iz EK.

Poručuju kako će razmatrati stanje te da je cilj povratak na normalno stanje bez graničnih kontrola između zemalja članica Schengenske zone "što je prije moguće".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Današnja njemačka odluka naglašava hitnost postizanja suglasnosti o mjerama koje je predložila Europska komisija kako bi nadzirala izbjegličku krizu", rekla je Komisija.

Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker, koji je razgovarao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel kratko prije nego je njezina vlada objavila odluku o kontroli granica, vrši pritisak na istočnoeuropske zemlje, koje se opiru, da prihvate Komisijine prijedloge o preraspodjeli azilanata, što Njemačka podupire.

Juncker je u nedjelju isto tako razgovarao i s čelnicima Mađarske, Češke i Slovačke nastojeći prekinuti njihov kolektivni otpor njegovu planu prije nego ih razmotre ministri unutarnjih poslova zemalja EU-a na izvanrednom sastanku u ponedjeljak u Bruxellesu.

Među argumentima koje EU-ovi, njemački i drugi dužnosnici koriste kako bi izvršili pritisak na te čelnike, koji kažu kako njihova društva ne mogu primiti veliki broj imigranata, su i upozorenja da neuspjeh u pronalaženju zajedničkog plana o migraciji može uništiti schengenski sustav otvorenih granica koji se posebno cijeni u bivšim komunističkim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Slobodno kretanje ljudi prema Schengenu je jedinstveni simbol europske integracije", rekla je Komisija u priopćenju dodajući kako je "druga strana te medalje bolje zajedničko upravljanje našim vanjskim granicama i više solidarnosti u nošenju s izbjegličkom krizom".

"Zato je izvanredni sastanak vijeća ministara unutarnjih poslova u ponedjeljak tako važan. Trebamo odmah brz napredak oko Komisijinih prijedloga", stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo