DVOJICA RIBOLOVACA POBILA CIJELU POSADU BRODA: /

Prvo su se riješili kapetana, a onda i ostalih koji su se bunili. Jednog po jednog

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Sjevernokorejski ribolovci osumnjičeni su da su ubili 16 članova posade

7.11.2019.
12:45
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Dvojica sjevernokorejskih ribolovaca u svojim dvadesetima koji su osumnjičeni da su ubili 16 članova posade prije nego što su pobjegli u Južnu Koreju, vraćeni su na sjever. U subotu su prešli morsku granicu te su ih kasnije zadržale vlasti na jugu. Južna Koreja obično daje azil prebjezima, ali su rekli da su u ovom slučaju njih dvojica bili prijetnja nacionalnoj sigurnosti. Zbog toga su tretirani kao kriminalci i vraćeni natrag, prenosi BBC.

Nakon što su prešli granicu svojim brodom za lov lignji, južnokorejskoj mornarici trebalo je dva dana da ih uhvati. Njih dvojica su priznala da su zajedno s još jednim muškarcem ubili kapetana potkraj listopada zbog njegova oštrog postupanja. Zatim su, jednog po jednog, ubili i ostale članove posade koji su se bunili. Tijela su bacili s broda u more.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trojica osumnjičenih su se prvo vratila na sjever, ali kad je jednog zarobila lokalna policija u luci, druga dvojica odlučila su pobjeći svojim brodom na jug.

Opasno bježanje na drugu stranu

Prebjezi na Korejskom poluotoku obično su građani sjevera koji pokušavaju pobjeći od zatvorene diktature na demokratski i bogatiji jug. Takvo bježanje na drugu stranu su inače vrlo opasni. U nekim su slučajevima vojnici prešli granicu pješice, često pod naletom metaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2017. godini bilo je 1127 prijelaza na drugu stranu sa sjevera na jug, pokazuju podaci Seula. Južnokorejske obavještajne vlasti obično ispituju prebjege koji provedu neko vrijeme u vladinoj ustanovi za preodgoj, prije nego što ih puste u društvo.

Većina Sjevernih Korejaca bježi preko Kine koja ima dužu granicu sa Sjevernom Korejom. Lakše ju je prijeći za razliku od jako zaštićene demilitarizirane zone (DMZ) između dviju Koreja. Kina kategorizira prebjege kao ilegalne migrante, a ne izbjeglice, te ih često prisilno vraća u zemlju, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo