Bivši američki predsjednik Bill Clinton pozvao je na trenutačno oslobađanje dvojice mjanmarskih novinara uhićenih prošli mjesec, koji bi trebali izaći pred sud u srijedu, a njihovo oslobađanje zatražio je i izaslanik EU-a u Yangonu.
Reutersovi novinari Wa Lone (31) i Kyaw Soe Oo (27), koji su istraživali represiju mjanmarske vojske optužene za "etničko čišćenje" manjinske zajednice muslimana Rohindža, uhićeni su 12. prosinca prema zakonima o državnoj tajni koji potječu iz kolonijalnog doba, za što se dobiva kazna od 14 godina zatvora.
Traži da ih odmah oslobode
"Sloboda medija ključna je za slobodno društvo - zatvaranje novinara je neprihvatljivo. Dvojica Reutersovih novinara, koji su zatočeni u Mjanmaru, trebaju biti odmah oslobođeni", objavio je Clinton na Twitteru u noći na utorak.
Dvojicu Mjanmaraca policija optužuje da posjeduju dokumente vezane uz operacije snaga sigurnosti na zapadu zemlje, u državi Rahin. Više od 655.000 Rohindža pobjeglo je iz te zone krajem kolovoza i početka operacije mjanmarske vojske.
Novinari će biti izvedeni pred sud u Yangonu u srijedu.
Nema medijske slobode
Za zaštitnike ljudskih prava ova afera upućuje na to da je učinjen korak unazad u medijskim slobodama u zemlji koju vodi nekadašnja ikona demokracije Aung San Suu Kyi.
Ujedinjeni narodi, Sjedinjene Države i Europska unija u više su navrata zahtijevali njihovo oslobađanje.
Izaslanik EU-a u Mjanmaru Kristian Schmidt izrazio je zabrinutost zbog uhićenja novinara u pismu upućenom Aung San Suu Kyi u ponedjeljak nazvavši tu situaciju "ozbiljnim zastrašivanjem".
"Ova situacija predstavlja ozbiljno zastrašivanje novinara općenito, a posebice novinara Reutersa", napisao je on istaknuvši da novinari trebaju raditi u slobodnom okruženju bez straha.
"Stoga pozivamo vašu vladu da pruži potrebnu zaštitu toj dvojici novinara, da osigura puno poštivanje njihovih temeljnih prava te da ih odmah oslobodi".