Nadolazeća recesija - čiji početak američki ekonomisti predviđaju do kraja sljedeće godine - vjerojatno će biti bolna. U SAD-u konkretno, pad može biti skroman, ali dug.
Mnogi promatrači očekuju da će svaki sljedeći pad biti manje bolan od velike financijske krize koja je počela 2007.-2009. godine, kao i manji od padova koji su se uzastopno javljali tijekom 1980-ih godina, kada je inflacija posljednji put bila ovako visoka. Ekonomija jednostavno nije toliko posustala kao u prethodnim razdoboljima, kažu analitičari za Bloomberg.
Ipak, iako umjerena, nova recesija mogla bi trajati dulje od kraćih osmomjesečnih kontrakcija iz 1990-ih godina i 2001. godine. To je zato što bi povišena inflacija mogla spriječiti Centralnu banku (FED) - ovlaštenu za regulaciju i kontrolu financijskih i monetarnih institucija i tržišta u SAD-u - da požuri s preokretanjem pada.
Blagi pad svejedno može ostaviti desetke tisuća Amerikanaca bez posla
"Dobra je vijest da postoji ograničenje u tome koliko će recesija biti ozbiljna. Loša je vijest da će se produžiti", kaže viši američki ekonomist Nomura Securities-a, Robert Dent. Bivši analitičar FED-a u New Yorku vidi smanjenje od otprilike dva posto, koje počinje u četvrtom tromjesečju i traje kroz sljedeću godinu.
Bez obzira na to kakav će oblik povlačenje recesije poprimiti, jedno se čini sigurnim: bit će bolno kada dođe. U desetak recesija od Drugog svjetskog rata, gospodarstvo se u prosjeku smanjilo za 2,5 posto, nezaposlenost je porasla za oko 3,8 postotnih bodova, a dobit poduzeća pala je za oko 15 posto. Prosječna dužina recesije bila je 10 mjeseci.
Čak bi i pad na plićem kraju spektra vjerojatno doveo do toga da barem stotine tisuća Amerikanaca izgube posao. Pohabano tržište dionica moglo bi pretrpjeti daljnji pad zarade, a ionako loše ocjene američkog predsjednika Joe Bidena mogle bi pretrpjeti dodatni udarac.
'Sve ovisi o tome koliko je FED spreman nanijeti boli gospodarstvu'
"Ovo bi bila šesta ili sedma recesija, mislim, otkako sam počeo ovo raditi", kaže veteran privatnog kapitala Scott Sperling. "Svaki od njih je na neki način drugačiji i svaki se osjeća jednako bolno."
Znakovi ekonomske slabosti se množe s padom osobne potrošnje u svibnju po prvi put ove godine, nakon što se uzme u obzir inflacija, a američki pokazatelj proizvodnje u lipnju je dosegao najnižu razinu u posljednje dvije godine. Glavni američki ekonomist JPMorgan Chase & Co.-a, Michael Feroli, odgovorio je na najnovije podatke tako što je smanjio svoje predviđanje rasta sredinom godine na "opasno blizu recesije".
Dubina i duljina recesije uvelike će biti određena time koliko će se inflacija pokazati postojanom i koliko je boli FED spreman nanijeti gospodarstvu kako bi ga spustio na razine koje se smatraju prihvatljivima.
'Posustalo gospodarstvo gotovo je neizbježno'
Glavni ekonomski savjetnik Allianza SE, Mohamed El-Erian, kaže da je zabrinut zbog scenarija "stani-kreni" sličnog 1970-ima, gdje je FED prerano ublažavao politiku kao odgovor na slabost gospodarstva prije nego što je inflacija iskorijenjena iz sustava. El-Erian je prošle godine upozorio da FED čini veliku grešku umanjujući inflacijsku prijetnju.
Sa svoje strane, predsjednik FED-a, Jerome Powell, ustvrdio je da je, iako postoji rizik od recesije, gospodarstvo je još uvijek u dovoljno dobrom stanju da izdrži FED-ova povećanja kamatnih stopa i izbjegne pad. Međutim, sve veći broj privatnih ekonomista nije uvjeren u to.
"Posustalo gospodarstvo gotovo je neizbježno", kaže Lindsey Piegza, glavna ekonomistica za Stifel Nicolaus & Co. "Pitanje se pomaklo dalje od toga hoćemo li vidjeti recesiju i koja je dubina i trajanje pada."
Baš kao što se dogodilo prije nekih 40 godina, pad bruto domaćeg proizvoda potaknut će upravo Centralna banka koja je odlučila obuzdati bjesomučne potrošačke cijene. FED-ov omiljeni mjerač inflacije više je nego utrostručen od ciljanih dva posto.
Potrošači, banke i tržište nekretnina u boljoj poziciji nego 2007.
Ali postoje dobri razlozi za očekivati da ishod recesije neće biti ni približno loš kao ranih 1980-ih ili kao epizoda 2007.-2009. - kada je nezaposlenost skočila na dvoznamenkastu razinu.
Kao što je primijetio glavni ekonomist Goldman Sachs Group Inc., Jan Hatzius, inflacija nije toliko ukorijenjena u ekonomiju ili u psihu Amerikanaca kao što je bila kada je Paul Volcker preuzeo kormilo FED-a 1979. godine, nakon desetljeća ustrajnih snažnih pritisaka na cijene. Dakle, današnjem FED-u neće trebati ni približno toliko veliki pad da spusti cijene na prihvatljivije razine.
Štoviše, potrošači, banke i tržište nekretnina u boljoj su poziciji da prebrode ekonomske turbulencije nego što su bili prije recesije 2007.-2009. godine.
Djelomično zahvaljujući pozamašnim vladinim donacijama koje su potaknule štednju, obveze kućanstava su, prema podacima FED-a, iznosile samo 9,5 posto raspoloživog osobnog dohotka u prvom tromjesečju, što je znatno ispod 13,2 posto zabilježenih potkraj 2007. godine.
Banke su, sa svoje strane, nedavno uspješno prošle posljednji FED-ov test otpornosti na stres, dokazujući da imaju dovoljno sredstava da izdrže gadnu kombinaciju porasta nezaposlenosti, pada cijena nekretnina i pada dionica.
I dok su nekretnine u posljednje vrijeme pogođene porastom hipotekarnih stopa koje je projektirao FED, i one su u boljem položaju nego 2006.-2007., kada su bile preplavljene ponudom zbog špekulativnog građevinskog buma.
Danas je u SAD-u oko 2 milijuna stambenih jedinica "manje od onoga što bi naš demografski profil u ovom trenutku sugerirao. To u određenoj mjeri smanjuje granicu koliko bi recesija mogla biti velika", rekao je Doug Duncan, glavni ekonomist u Fannie Mae. Duncanov osnovni slučaj je nagla deprecijacija povećanja cijena kuća - obezvrjeđivanje, koje se očituje padom kupovne moći - ali ne i izravni pad.
Tvrtke opreznije pri otpuštanju radnika
Na tržištu rada temeljni manjak radnika - zahvaljujući umirovljenju baby boom-era i zaostatku imigracije - vjerojatno će natjerati tvrtke da budu opreznije pri otpuštanju radnika u krizi, osobito ako je kriza blaga.
"Priča u protekle dvije godine bila je da se poduzeća bore da pronađu radnike. Ne mislimo da ćete vidjeti masovna otpuštanja", rekao je Jay Bryson, glavni ekonomist korporativne i investicijske banke Wells Fargo.
Powell je prošlog tjedna na konferenciji središnjeg bankarstva rekao da bi neuspjeh u ponovnom uspostavljanju stabilnosti cijena bila "veća pogreška" od guranja SAD-a u recesiju.
Fiskalna politika također će biti oslabljena - i mogla bi postati kontradiktorna - ako republikanci ponovno osvoje vlast u Kongresu. U odjeku onoga što se dogodilo nakon financijske krize, republikanski zakonodavci mogli bi upotrijebiti zastoje oko ograničenja duga kako bi potaknuli smanjenje državne potrošnje.