Stručnjaci su zabrinuti jer se virus širi vrlo brzo i na velikim udaljenostima, te ima strašne posljedice, piše BBC.
Infekciju su liječnici povezali s tisućama slučajeva djece rođene s nerazvijenim mozgom.
Potreban koordiniran odgovor
Upozorenje koje je izdala Svjetska zdravstvena organizacija ziku stavlja u istu kategoriju s primjerice ebolom, što znači da će se istraživanja i pomoć ubrzati kako bi se pospješila borba protiv zaraze.
Glavna direktorica Svjetske zdravstvene organizacije, Margaret Chan, epidemiju zike je nazvala izvanrednim događajem na koji treba koordinirano odgovoriti.
"Objavljujem da nedavni povećani broj slučajeva mikrocefalije i drugih neuroloških abnormalnosti u Latinskoj Americi, nakon slične pojave u Fancuskoj Polineziji 2014. godine, predstavlja izvanredno stanje koje je važno za cijelu međunarodnu zajednicu", kazala je Chan.
Nema cjepiva
Prioritet je zaštititi trudnice i njihovu djecu, te staviti komarce koji prenose virus pod kontrolu, kazala je Chan.
Podsjetimo, za zika virus ne postoji cjepivo, pa čak ni ikakav lijek koji bi zaustavio širenje zaraze. Jedini način da se zaštitite od zaraze jest da se ne izložite ugrizima komaraca vrste Aedes aegypti, kojih ima u Americi.
Virus uzrokuje groznicu, osip i bol u zglobovima. Navodno se takvi simptomi povuku u roku od tjedan dana, no zabrinjava da većina zaraženih ni ne pokazuje nikakve simptome.
Sve o zika virusu pročitajte ovdje: POŠAST SE ŠIRI: Sve što MORATE znati o zloglasnom Zika virusu.