DRAMA U UKRAJINI: /

Bivši gruzijski predsjednik Sakašvili popeo se na krov i prijetio da će se ubiti, objavljena je i snimka

Image
Foto: Twitter

Sakašvili je bio jedan od vođa "Marša za opoziv" Porošenka i njegove vlade koji je održan 3. prosinca. Također, Sakašvili je bio gruzijski predsjednik za vrijeme rusko-gruzijskog rata 2008.

5.12.2017.
9:43
Twitter
VOYO logo

Bivši gruzijski predsjednik Mihael Sakašvili pepeo se jutros na krov stambene zgrade i prijetio da će se baciti, javlja Independent.

Jutros oko 7 sati policija i državni tužitelj pokušali su na silu ući u Sakašvilijev dom u Kijevu i obaviti pretres stana. Za to vrijeme Sakašvili se zabarikadirao na krovu zgrade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Žele me oteti u tajnosti'

"Žele me oteti zato što sam ustao u želji da zaštitim ukrajinski narod", vikao je građanima koji su se okupili na ulici. "Žele to učiniti u tajnosti, ali nije im uspjelo", nastavio je slati političke poruke s krova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sigurnosne snage su nakon sat vremena upale na krov zgrade i privele bivšeg gruzijskog predsjednika i bivšeg guvernera ukrajinske regije Odesse.

Inače, Sakašvili je u sukobu s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom. Upravo je on bio jedan od vođa "Marša za opoziv" Petra Porošenka i njegove vlade koji je održan 3. prosinca. Kako navode strani mediji, jutrošnji pretres stana povezan je s nedjeljnim prosvjedom.

Nekad politički saveznici, a sad žestoki suparnici

Zanimljivo, Sakašvili i Porošenko u jednom su trenutku bili saveznici. U svibnju 2015. predsjednik Porošenko ga je senzacionalno proglasio guvernerom oblasti Odesse. Na političku poziciju je zasjeo uvjeravajući birače u bolju budućnost, ali gotovo niti jedno obećanje nije ispunio. Ostavku je dao u listopadu 2016., a sam Porošenko mu je ukinuo putovnicu nakon toga. Sakašvili od tada organizira prosvjedne skupove diljem Ukrajine na kojima se zahtijeva Porošenkov opoziv.

Sakašvili je ušao u Ukrajinu u rujnu ove godine, unatoč činjenici da su mu uzeli ukrajinsko državljanstvo. Proglašen je krivim za ilegalan prelazak granice. Njegova rodna Gruzija također zahtijeva njegovo izručenje pod optužbama za korupciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusko-gruzijski rat zbog Južne Osetije i Abhazije

Uključen u gruzijsku političku scenu od 1995. godine, Sakašvili postaje gruzijski predsjednik 2004. nakon što je predsjednik Eduard Ševardnadze dao ostavku u studenome 2003. godine. Ševardnadzeovo povlačenje uslijedilo je nakon "Revolucije ruža" koju su predvodili Sakašvili i njegovi politički saveznici. Sakašvili je ponovno izabran za predsjednika na izborima u siječnju 2008. U svijetu ga se smatralo pobornikom NATO-a i Zapada.

U siječnju 2008. godine Sakašvili je održao službeni sastanak s tadašnjim ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Dvojica predsjednika raspravljali su o zračnim koridorima između dviju zemalja. To je bio Putinov posljednji sastanak u drugom predsjedničkom mandatu, prije nego što ga je nedugo zatim naslijedio Dmitrij Medvedev.

Unatoč potpisanim dogovorima, nakon serije sukoba između Gruzije i Južne Osetije, ruska vojska je intervenirala na strani separatista iz Južne Osetije. Bio je to odgovor na gruzijski napad na Tskhinvali i invaziju Gorija. U kolovozu te godine ruski predsjednik Medvedev potpisao je dekret kojim je Rusija priznala neovisnost Abhazije i Južne Osetije. Istog dana zamjenik gruzijskog ministra vanjskih poslova Grigol Vashadze je najavio da Gruzija prekida sve diplomatske veze s Rusijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dmitrij Medvjedev je tada izjavio kako smatra Sakašvilija odgovornim za rat Rusije i Gruzije, te ga proglasio krivcem za raspad Gruzije.

Žvakanje kravate na BBC-ju

Sakašvili je ostao upamćen po nekonvencionalnom ponašanju tijekom intervjua za britanski BBC 2008. godine kada je žvakao svoju kravatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su se novinari spremali snimiti intervju sa Sakašvilijem povodom tadašnjeg sukoba Rusije i Gruzije zbog Južne Osetije, njemu je zazvonio mobitel i on je prekinuo razgovor, pritom ne zamolivši novinare da isključe kameru, koja je snimila kako je, držeći mobitel u desnoj, lijevom rukom uzeo kravatu i počeo je žvakati.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo