Predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine u Zagrebu Dragan Čović se susreo s članovima Hrvatskog generalskog zbora s kojima je otvorio temu stanja Bosne i Hercegovine u svjetlu rata i mogućih posljedica na regiju.
RTL-ov Ilija Radić razgovarao je s predsjednikom HDZ-a Bosne i Hercegovine koji je komentirao alarmantno pismo visokih predstavnika međunarodne zajednice za BiH zbog potencijalne eskalacije nasilja u toj zemlji.
"Naravno kad vidimo kakvo je okruženje oko nas. Odnosi u BiH uređuju ljudi u BiH, koliko budemo imali mudrosti toliko i sigurnosti. Uvjeren sam da će mudrost biti ispred svih podjela koje traju u BiH dvadesetak i više godina. Ti različiti pogledi na našu povijest, sadašnjost i budućnost kod nekih koji nisu ostvarili ratne planove, ali politika hrvatskog naroda predvođena hrvatskim narodnim saborom BiH će biti politika mira", kazao je Čović.
Čović je komentirao i tvrdnju predsjednika Zorana Milanovića da bi se BiH i Kosovo trebali ubrzano priključiti EU.
"BiH nikad neće biti spremna za EU ako ne napravimo ubrzani tijek. Prije 6 godina smo predali zahtjev, 2018. godine smo bili sigurni da ćemo dobiti kandidatski status i to su predvodili Hrvati u BiH. Predstavnici druga dva naroda imali su druge prioritete. Šteta što nismo tada, sada nije kasno, BiH je dio europske obitelji, što prije to napravimo bit će bolje, ali u hodu kroz taj čin priključenja u EU ćemo morati napraviti transformaciju kako bi napravili racionalno i uređeno društvo koje će funkcionirati po svim standardima unutar EU", kazao je Čovič.
Ukazao je kako nije realno očekivati jedinstveni stav BiH oko pitanja Ukrajine.
"Vanjska politika se odavno vodi bez standarda, to je izričaj pojedine političke stranke i naroda, nikako zajednički interes. Mi smo u ime hrvatskog naroda kazali kao predvodnici europskih vrijednosti sve što smo ugradili želimo unijeti u EU i slijediti zaključke EK, europskih institucija i Europskog parlamenta. Slijedit ćemo ono što su stajališta EU", otvoreno je rekao Čović.
Ipak, o stanju pripravnosti hrvatske vojske zbog BiH, nije htio govoriti.
"O tome znaju donijeti odluke pravi ljudi. Uvjeren sam da predsjednik vlade i države trebaju o tome razmišljati, da ima dovoljno kvalitetnih informacija kad će tako nešto napravit ako uopće i naprave", zaključio je.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.