PROGNOZA ČUVENOG EKONOMISTA /

Crni scenarij prijeti velikoj europskoj banci, predviđanje 'Dr. Dooma' ponovno odjekuje cijelim svijetom: 'Objasnit ću vam što nas sad čeka'

Image
Foto: Profimedia

Roubini je u ponedjeljak u intervjuu za Newsweek upozorio da postoji 'prirodno kašnjenje do globalne zaraze', a da regulatori ne mogu uvijek spasiti stvar

16.3.2023.
15:56
Profimedia
VOYO logo

Čuveni 'Dr. Doom', jedan od najpoznatijih ekonomista današnjice i izvršni direktor tvrtke Roubini Macro Associates, Nouriel Roubini, opravdao je svoj nadimak u intervjuu za Fortune u studenome. Naime, tada je upozorio da se globalna ekonomija suočava s 'varijantom druge velike depresije' zbog rastućih javnih i privatnih dugova, tvrdoglave inflacije, agresivnog povećanja kamatnih stopa i niza drugih 'megaprijetnji'. Ključan dio iz preko sat vremena dugog intervjua, a koji nije ušao u konačnu montažu, danas se čini relevantnim, piše Yahoo.

Roubini je tada, naime, upozorio da, kada jedan sektor gospodarstva ima problema s dugom i profitabilnošću, ti problemi 'mogu prerasti u bankovnu krizu'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što su Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank - obje izložene sada posrnulom tehnološkom startupu i kripto ekosustavima - propale prošloga tjedna, njegove se riječi čine proročanskima. Unatoč tome što su regulatori tijekom vikenda uskočili kako bi spasili štediše u obje banke, Roubini vjeruje da je bankovna kriza daleko od kraja.

Kriza nije gotova

FED je u nedjelju objavio da će Savezna korporacija za osiguranje depozita (FDIC) 'u potpunosti zaštititi sve deponente, osigurane i neosigurane' u SVB i Signature, navodeći 'iznimku sistemskog rizika' kao razlog za svoje postupke. No, Roubini je u ponedjeljak u intervjuu za Newsweek upozorio da postoji 'prirodno kašnjenje do globalne zaraze', a da regulatori ne mogu uvijek spasiti stvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roubini je rekao da bi se problemi SVB-a i Signaturea mogli proširiti na američke regionalne banke koje imaju manje baze štediša i vrijednosne papire koji su izgubili vrijednost. Napomenuo je da bi - ako te banke budu prisiljene prodati svoje udjele po trenutnoj tržišnoj vrijednosti, ukoliko deponenti svoj novac zatraže natrag - to mogla biti katastrofa, baš kao što je bila za SVB i Signature.

"Bijeg bi se mogao nastaviti", ustvrdio je: "Kriza nije gotova." Dodao je da zasad ne predviđa širenje problema regionalnih banaka na velike američke banke ili širi financijski sustav.

Nije jedini. David Trainer, izvršni direktor investicijske istraživačke tvrtke New Constructs, rekao je u petak za Fortune da, nakon kolapsa SVB-a, ne vidi 'rizik zaraze' za cijeli bankarski sektor, dodajući da je 'baza depozita velikih banaka mnogo raznolikija nego SVB-a i velike banke su u dobrom financijskom stanju'.

Image
'DR. DOOM' /

Jedan od najpoznatijih ekonomista objavio deset megaprijetnji za svijet i otkrio gdje će pasti prva nuklearna bomba

Image
'DR. DOOM' /

Jedan od najpoznatijih ekonomista objavio deset megaprijetnji za svijet i otkrio gdje će pasti prva nuklearna bomba

Problem Credit Suisse banke

Brojni stručnjaci tvrde da neke veće banke zapravo imaju koristi od problema s regionalnim bankama, jer štediše hrle na sigurnija mjesta. Banka Amerike je, primjerice, skupila više od 15 milijardi dolara depozita uslijed pada SVB-a i Signaturea. No, Roubini je u ponedjeljak iznio još jedno dalekovidno predviđanje koje ne ulijeva optimizam za banke u svijetu. Velika europska banka mogla bi se suočiti s problemima kako kamatne stope rastu, rekao je. I opet, izgleda da je bio u pravu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu su dionice švicarske banke Credit Suisse pale više od 20 posto nakon što je njen najveći dioničar - Saudijska nacionalna banka - rekla da neće ubrizgati više novca u tu banku. Problemi Credit Suissea u srijedu su oštro srušili dionice europskih banaka, pri čemu je indeks Euro Stoxx Bank pao za 8,3 posto. Upravo je to ono čega se Roubini pribojavao.

"Postoji barem jedna financijska institucija u Europi koja je povijesno bila podkapitalizirana, imala je problema s dokapitalizacijom, možda ima lošu imovinu, izloženost dugoročnim vrijednosnim papirima i nerealizirane gubitke", rekao je za Newsweek u ponedjeljak. "Ako se nešto dogodi s ovom institucijom… to će biti mnogo sistemski važnije - govorimo o institucijama s milijardama dolara imovine", mnogo više od SVB-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Credit Suisse suočio se s problemima puno prije kolapsa SVB-a i Signaturea. Klijenti su povukli 119 milijardi dolara imovine iz poslovnog profitnog centra banke za upravljanje imovinom tijekom posljednjeg tromjesečja 2022., a izvršni direktori bili su prisiljeni knjižiti gubitak od 5,5 milijardi dolara povezan s hedge fondom Archegos, koji je propao prošle godine. Sada, nakon što je drugi veliki investitor, David Herro iz Harris Associatesa, prodao svoje dionice ranije ovog mjeseca, Credit Suisse je - prema Roubiniju - na rubu propasti. Za razliku od SAD-a, regulatori možda neće moći pomoći.

"Problem je u tome što bi Credit Suisse, prema nekim standardima, mogla biti prevelika da bi propala, ali i prevelika da bi se spasila. Nije jasno ima li savezni sustav dovoljno resursa za osmišljavanje spašavanja", rekao je ekonomist za Bloomberg u srijedu, dodajući da se, ako Credit Suisse ne dobije infuziju kapitala odnekud, "mogu dogoditi loše stvari".

Dobit ćemo krizu'

Roubinijevi komentari uslijedili su nakon što je glavni izvršni direktor Credit Suissea, Ulrich Koerner, rekao u utorak da je njegova banka u vrlo različitoj situaciji od SVB-a i da ima 'materijalno drugačije i više standarde'. Također je primijetio da je banka zabilježila priljev klijenata usred problema regionalnih banaka u SAD-u. Predsjednik Credit Suissea, Axel Lehmann, rekao je za Bloomberg u srijedu da banci neće trebati nikakva pomoć vlade da nastavi s radom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, Roubini je u svom intervjuu u studenome upozorio da bi se, ako dobijemo bankovnu krizu od implozije banke, ona mogla proširiti na vlade i šire gospodarstvo. "Bankovna kriza može se pretvoriti u dužničku krizu za vlast, u prokletoj petlji između banaka", rekao je. "Problem je što ne možete lako izolirati jedan sektor gospodarstva od drugog, svi su oni međusobno povezani."

Roubini, koji je dugo smatrao da je duboka recesija najvjerojatniji ishod za globalno gospodarstvo, rekao je ovaj tjedan da nedavni problemi banaka znače da je i 'tvrdo prizemljenje' sada također 'očito neizbježno'. "Ekonomska stabilnost i borba protiv inflacije zahtijevaju mnogo više podizanje kamatnih stopa. Ali sada rizici financijske stabilnosti zahtijevaju niže kamatne stope. Tako da ćemo dobiti krizu", napisao je u tvitu u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo